Tábor hrůzy: Smrad, špína, psí hovínka. Babycamp pro čtyř až šestileté děti ale stále přijímá přihlášky, na týden za čtyři tisíce – prostě dobrý ´vejvar´ pro pořadatele?
20.07.2016
Foto: Agentura A7 / Facebook
Popisek: Na stránkách agentury vypadá baby camp ve Varvažově na Písecku idylicky...
FOTO Posíláte dítě na dětský tábor? Našli jste si dobré reference, na webovkách viděli pěkné fotky a zaplatili nemalou částku? Ani tak si nemůžete být jistí, že potomek netrpí. Jako rodiče, kteří poslali děti s agenturou A7 na tábor do Varvažova. Ten je přitom určen nejmenším dětem od 4 do 6 let.
Místo atrakcí, které tábor slibuje, se paní Kateřina V. od své čtyřleté dcery dozvěděla, že jí zavírají za trest na pokoj. A tak se pro dceru rozjela. V táboře ji a jejího manžela čekal nevídaný pohled. Děti v „babycampu“, kterým je mezi čtyřmi a šesti lety, pobíhaly údajně bez dozoru po areálu, na chodbě se povalovalo lejno od psa, který se volně pohyboval mezi dětmi, postele nebyly povlečené, toalety a umývárny byly ve velice špatném stavu. Na fotografiích, které Kateřina V. zveřejnila na Facebooku, je vidět i pozůstatek jakéhosi večírku – spousta vajglů a prázdné láhve od alkoholu.
Vše je vytrženo z kontextu, rodiče tu nemají co dělat, tvrdí agentura
Co na to Agentura 7? Ta na svém Facebooku zveřejnila následující prohlášení: „Na facebooku se objevilo neadekvátní vyjádření k průběhu našeho tábora. Kolují různé fotky, které potřebují vysvětlení, neboť jsou vytržené z kontextu! Chtěla jsem se k tomuto problému vyjádřit. Co se týče nespokojenosti rodičů, kteří tento příspěvek pustili do světa, byli jsme předem domluveni, že si dceru na základě nespokojenosti s programem vyzvednou v 8:30 ráno. Nespokojeni byli z toho důvodu, že dceři byl zakázán večerní program, jelikož nedodržovala táborový řád a chovala se velmi hrubě k ostatním dětem. Protože jsou dceři 4 roky, je toto naprosto přiměřená reakce. Rodiče nedodrželi naši domluvu a dojeli již v 5 ráno, kdy všechny děti ještě spaly, jejich agresivními výroky probudili většinu z nich. Prohledali nám celý tábor, s tím, že se dostali na místa, kde děti nemají absolutně žádný přístup. Co se týče dárečku, co nám nechal pejsek, tak to se bohužel někdy stává a všichni co mají domácího mazlíčka s tímto máme zkušenosti. Samozřejmě okamžitě po nalezení byl dáreček odstraněn. Dále jsem se chtěla vyjádřit k agresivnímu chování tatínka, který ze začátku slovně napadal jednu naši vedoucí, kterou následovně nahnal do umývárek kde ji fyzicky napadl. K akci doběhla druhá vedoucí která se slečnu snažila bránit a tu uhodil do obličeje. Toto jednání budeme řešit přes policii,“ píše se na Facebooku agentury.
Všechny děti byly samotné, zavřené v prvním patře
A co na to údajný násilník, otec čtyřleté Melanie? „Napadl jsem je maximálně slovně,“ připouští a rozhořčeně pokračuje. „Slibovali nám, že s dětmi bude ´teta‘ 24 hodin denně. Ale když jsme tam přijeli, byly všechny děti samotné, zavřené v prvním patře!“ dodal.

Takhle vypadala chatka vedoucích, jak ji vyfotila paní Hedvika Krupičková...
Pes nemá mezi dětmi co dělat, o alkoholu nemluvě
Takže rodiče nemají po táboře co čmuchat a že se v něm vyskytuje poměrně velký pes na volno a bez náhubku, co navíc zanechává lejna po chodbách, je normální. „Pes může být vycvičen, jak chce dítě jej může chytnout tak že se bude pes jen bránit a už je problém na světě, pokud se pohybuje mezi malými dětmi má mít náhubek !!!!" zveřejnila Gabča M. pod příspěvkem agentury. „Co ty flašky od alkoholu co vysvětlíte jak? Chcete říct, že to nebyli zaměstnanci, ale chodí tam chlastat cizí lidé?" pokračuje Gabča. Agentura ve svém prohlášení uveřejnila, že alkoholem se bude dále zabývat.
Agentura prý zvažuje právní kroky
Pořadatel tábora, Agentura7, údajně vzniklou situaci řeší. Je prý v kontaktu s manželi V. a již navrhl smírné řešení včetně vrácení prostředků vynaložených za pobyt dítěte na táboře. Z pozice napadených vedoucích prý agentura zvažuje právní kroky, jelikož sama dbá na bezpečnost nejen účastníků, ale i všech zaměstnanců. Zároveň apeluje na rodiče, kteří mají zájem navštívit kterýkoli z letních areálů, aby o této skutečnosti informovali příslušného hlavního vedoucího, který zprostředkuje standardní postup návštěvy – otázka zní, co by rodiče viděli, kdyby přijeli neohlášeni.
Problémy i v jiných turnusech
A nejde jen o program pro nejmenší děti. Problém měla i patnáctiletá dívka, jejíž rodiče zaplatili za desetidenní tábor s výukou francouzského jazyka. „Vedoucí prý nechávali i úplně malé děti několik hodin bez dozoru, na patře byl funkční jen jediný záchod a v učebnách jazyků byla plíseň na zdech.
Matka má podezření na štěnice
Na táboře, kde se měla učit francouzsky, prý někdy místo výuky museli sbírat odpadky, protože se očekával příjezd hygieny. Dcera z pobytu volala domů každý den a pokaždé popisovala nějaký incident. Vedoucí byli podle dcery arogantní a každý se jim bál něco říct. „Mám dokonce podezření, že tam byly štěnice," popisuje matka s tím, že dcera má po celém těle štípance. Nepřiměřené byly údajně také tresty, které děti za prohřešky dostávaly.
Stále volná místa na další turnusy
Agentura 7 stále nabízí volná místa v dalších turnusech, pohybují se kolem 4 tisíc za týden. Agentura na svých webových stránkách popisuje režim Babycampu, tedy tábora pro 4 leté až 6 leté děti, následovně: „Na programu jsou kromě her i výtvarné aktivity, mini-výlety do okolí areálu tábora a poznávání přírody. Děti zapojujeme i do programu souběžně pořádaných táborů (tanec, jazyky, divadlo, sport a další), aby měli kontakt i se staršími účastníky. Program Baby Campu a konkrétní aktivity jsou prováděny s ohledem na individuální aspekty a potřeby jednotlivých dětí. Po celou dobu pobytu jsou děti rozděleny do družstev maximálně po 5 s tím, že vedoucí jsou s dětmi prakticky 24 hodin denně. Maminky se nemusejí obávat o nedostatek péče, protože k malým dětem vždy přidělujeme trpělivé a zodpovědné vedoucí, které dětem pomáhají s osobní hygienou, oblékáním, a když se jim stýská, promění se v náhradní mámu.“ O izolování čtyřletých holčiček a psech kadících po chodbách se tam kupodivu nic nepíše.
Perličku na závěr popisuje matka dalšího z malých táborníků: „V úterý měli dost zajímavou hru – kdo posbírá nejvíce odpadků. Říkala jsem si, tak to je užitečné, ale museli prý lézt do popelnic, aby měli co nejvíce odpadků,“ píše paní Andrea.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Lucie Kolouchová