Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další tabu naší historie prozrazeno. Autor slavných Našich furiantů byl krutý tyran a gay. Jeho příběh nyní vítězí na filmových festivalech

28.02.2016
Další tabu naší historie prozrazeno. Autor slavných Našich furiantů byl krutý tyran a gay. Jeho příběh nyní vítězí na filmových festivalech

Foto: Archiv

Popisek: Julius Feldmeier a Cyril Dobrý v hlavních rolích na snímku z oceněného dokumentu

Teprve krátkometrážní snímek režiséra Ondřeje Hudečka „Furiant“, zaměřený na mládí našeho národního klasika Ladislava Stroupežnického, prozradil, že prožíval vášnivý milenecký vztah se svým přítelem. Film slaví úspěch na festivalech po celém světě a díky tomu se nyní režisér rozhodl o dramatickém životě Stroupežnického natočit celovečerní film.

A tragický životní příběh Ladislava Stroupežnického je skutečně velmi zajímavý a místy doslova šokující. Samozřejmě že se zcela liší od verze, která nám byla vtloukána do hlavy ve škole. V nudném životopise autora  Našich furiantů většinou chyběly zásadní okamžiky jeho života. Třeba tragédie, která změnila pohledného sedmnáctiletého mladíka v muže s navždy zohavenou tváří. Když se jednou zvečera vydal na obhlídku polí před pytláky, omylem postřelil syna hajného. V domnění, že je mrtev, se sám pokusil o sebevraždu, ustřelil si přitom část obličeje včetně nosu. Dosud pohledný chlapec s něžnou, žensky vypadající tváří a světlými kudrnatými vlasy byl odsouzen prožít zbytek života se zohyzděným obličejem a umělým chrupem i nosem. Nikdy se pak již nenechal fotografovat.

Panský sígr?

V Cerhonicích, kde vyrůstal jako syn správce premonstrátského opatství, měl Ladislav nepříliš dobrou pověst. Traduje se, že měl divokou povahu a sklony k surovosti, až zvrácenosti. Týral a zabíjel zvířata, živým králíkům prý uřezával uši a ptákům vydloubával oči. Jako panský synek tak konal s pocitem, že si může dovolit všechno. Velmi špatné renomé získal i ve škole, profesoři na písecké reálce si na něj v jednom kuse stěžovali. Jednoho ze spolužáků kopnul do břicha a se studiem musel skončit. Volný čas pak trávil tím, že pomáhal otci, ale také třeba kreslením.

Tragická láska

Díky tomu se seznámil s bratrem Mikoláše Alše, Janem, který byl jeho andělským zjevem doslova okouzlen. A nezůstalo jenom u okouzlení. O jejich velmi důvěrném vztahu se šeptalo již dříve, Jan jej dokonce popsal ve svém deníku, kde například prozrazuje, že spolu usnuli v objetí v jedné posteli a druhý den se při loučení vřele líbali. Ale opět se projevila špatná Ladislavova povaha. Také Jana prý kvůli žárlivosti týral. Jejich vztah skončil tragicky. Jan se jednoho dne vydal na lov, ale vzápětí byl nalezen s prostřeleným srdcem. Zda to byla sebevražda, nebo nešťastná náhoda, zůstává dodnes tajemstvím.

Zázračná proměna

Teprve po krutých životních lekcích změnil Ladislav svůj divoký život. Z rozmazleného sígra se stal bojácný mladík, který se ponořil do studia a četby a začal psát první povídky. Nakonec se vypracoval až na pozici dramaturga Národního divadla a úspěchu zde časem dosáhl i jako autor, především díky Zvíkovskému raráškovi a Našim furiantům. Tato hra dodnes patří k nejhranějším a nejoblíbenějším kusům na českých jevištích a je stále aktuální. Než se tak ale stalo, vyvolala pořádný skandál, protože autor nevylíčil český venkov nijak idylicky.

Přes svůj fatální handicap se Stroupežnický nakonec také oženil. Spokojený život mu ale nebyl souzen. Zemřel v pouhých dvaačtyřiceti letech na tyfus.

Čtěte také:

První spáchala sebevraždu, druhá skončila v blázinci. Proč legendárního záletníka Miloše Kopeckého jeho vlastní krásné dcery ani trochu nebavily? Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová