Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vláda se na romskou pietu vykašlala, žehnal jen Duka

14.05.2013
Vláda se na romskou pietu vykašlala, žehnal jen Duka

Autor: archiv D. Duky

Popisek: Kardinál Dominik Duka v Letech u Písku

Kardinál a primas český Dominik Duka, představitelé církve, kraje a obce se sešli u památníku v Letech u Písku, kde uctili památku zhruba 300 obětí z druhé světové války. Představitelé české vlády se ale na akci vykašlali! Právě u Letů fungoval za války pracovně sběrný – koncentrační romský tábor, kde umírali lidé. Každoročně se zde koná pietní akt. Místo je také opředeno věčným sporem, protože původní tábor byl na místě dnešního vepřína.

Vepřín slíbily odstranit nejméně dvě předchozí vlády a vybudovat na něm důstojné pietní místo. Nakonec stát věnoval přes 20 milionů korun na vybudování toho stávajícího. Odstranění vepřína, vyplacení firmy a další záležitosti, by vyšlo na mnoho stovek milionů korun. To stát nemá, takže vše zůstane tak, jak je.

Představitelé státu i církve připomněli zrůdnost nacismu právě u památníku romských obětí války.

„Tam, kde umřel ohled člověka k člověku, tam umírá svět. Bůh buď milostiv k těm, kteří se odvažují vztáhnout ruku na jeho chrám; na jeho obraz, kterým je člověk v jakékoliv národnosti, jakékoliv víry, jakékoliv rasy. Modlím se za všechny, kteří museli zemřít pro svůj původ v Letech u Písku,“ řekl kardinál Dominik Duka.

Přijel americký velvyslanec

Přijel například i americký velvyslanec Norman Eisen. Akce se však nezúčastnil žádný přední představitel české politické scény. Pouze „politici“ úředníci.

Proto hlavní „hvězdou“ byl právě Duka. Podle něj bývalý sběrný tábor pro Romy v Letech představuje místo, které dokazuje, co může udělat lidská zloba, nenávist a nezodpovědnost.

„Jsme tady, abychom všichni řekli ne těm, kteří se domnívají, že je možné pošlapávat důstojnost a práva druhých," uvedl Duka.    

Vláda nepřijela!

Českou vládu na pietním aktu zastupovala zmocněnkyně Monika Šimůnková. Premiér Petr Nečas (ODS) navštívil Lety loni v červenci u příležitosti 70 let od vydání rozkazu generálního velitele neuniformované protektorátní policie na potírání takzvaného cikánského zlořádu. Některé romské organizace se tehdy od akce distancovaly. Nečas tenkrát uvedl, že by bylo vhodnější pořádat v Letech jednu vzpomínkovou akci, která by se podle něj vázala k nějakému konkrétnímu datu. Tím podle něj je například právě červencové výročí rozkazu na potírání takzvaného cikánského zlořádu.   

„Byli bychom rádi, pokud by toto místo bylo trochu důstojnější," uvedl předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička. Premiér Nečas loni řekl, že vláda nemá peníze na to, aby vepřín v Letech odkoupila a zrušila. Proto i v dalších letech budou pietní katy právě na tomto místě.

Tábor v Letech u Písku byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace