Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vítězslav Jandák: K mezinárodním problémům se musíme postavit s chladnou hlavou, a ne všechno řešit jako pistolníci. A uprchlíci? Všimněte si jedné věci…

08.06.2015
Vítězslav Jandák: K mezinárodním problémům se musíme postavit s chladnou hlavou, a ne všechno řešit jako pistolníci. A uprchlíci? Všimněte si jedné věci…

Autor: Hans Štembera

Popisek: Sociální demokrat Vítězslav Jandák, poslanec za Jihočeský kraj

ROZHOVOR „Nejlépe se vládne, když mají lidé strach,“ říká poslanec za ČSSD Vítězslav Jandák. Promluvil o uprchlících, plánovaných kvótách i o tom, proč vlastně lidé z některých zemí utíkají a čeho si máme třeba na uprchlících, kteří jsou nyní například v Řecku, všimnout. „Srovnávat to, jak lidé za totality z Čech utíkali na Západ, s dnešním problémem kolem uprchlíků je naprostý nesmysl,“ říká Jandák.

Jaký je váš názor na kvóty ohledně uprchlíků?

Je zvláštní, že pokaždé se mluví o jiném množství lidí. A myslím, že většina lidí neví přesně, jaké ty kvóty mají být. Každopádně podle mých posledních informací máme přijmout více utečenců než například Rakousko nebo Švédsko. Je to zvláštní.

Jak byste vy řešil problém s uprchlíky?

Já bych řekl představitelům států, které házejí na některé země bomby, aby to nedělali. Protože samozřejmě když budeme ty země bombardovat, tak ti lidé budou někam utíkat. A budou utíkat na místa, která vidí v televizi, kde se podle nich nejlépe žije, tedy do Evropy. Já bych tedy prvně zastavil nesmyslné bombardování, protože přitom zahyne spousta civilních lidí. A je to hrůza! Do těch obyvatel to vnáší zmatek a zoufalství, které řeší tím, že utíkají. A také samozřejmě mají vztek. Takže se mohou začít mstít. Myslím si, že je nutné se k mezinárodním problémům chovat s chladnou hlavou, a ne všechno řešit jako pistolníci. Vždycky, když se jedná, tak se nestřílí.

Říkáte, že by se mohli začít mstít. Myslíte si tedy, že bychom měli mít z uprchlíků strach?

Víte, co je zajímavé? Že žádný z těch velmi inteligentních novinářů se nezajímá o to, jakého pohlaví ti utečenci jsou. Že skoro tři čtvrtiny z nich jsou mladí muži. Nikoli rodiny. Většinou přece prchají rodiny. A tady najednou máme většinu velmi zdatných mladých mužů, kteří mi připadají, že mohou být i trénovaní. A zde může vzniknout forma odplaty za rozbíjení jejich země. Samozřejmě vycházím jen z dostupných materiálů, jež jsou na internetu a které jsem viděl na fotografiích. Ale třeba uprchlíci v Řecku mi většinou nepřipadají jako strádající, zoufalí lidé.

A jel byste teď do Řecka na dovolenou, nebo právě kvůli uprchlíkům ne?

Já jsem nejraději v Čechách nebo na Istrii a tam ještě utečenci nejsou. Řeků je mi trošku líto, nějak se to na ně v poslední době všechno sesypalo.

Když se vrátíme k tomu, jak se máme k uprchlíkům postavit, někteří lidé říkají, že nás za komunistů také Západ přijímal. Je možné to srovnávat?

To se srovnávat vůbec nedá. To je něco absolutně jiného. Tohle srovnávají a argumentují tím velmi hloupí lidé. Takže ať nelžou! To je něco jiného!

Odpůrci toho, abychom pomáhali uprchlíkům, poukazují také na sociální dávky, které by bylo nutné jim alespoň po nějakou dobu vyplácet. Stěžují si, že na tom budou „biti“ čeští občané.

Tak samozřejmě, to je pravda. Když mám něčeho nějaké množství a někomu přidám, musím někomu jinému zase ubrat. To je matematika. Samozřejmě že by to tady lidi odnesli. Navíc ti imigranti jsou zvyklí na jiné počasí, jinou historii, kulturu… To není jen o tom, že věří v jiného boha, jiné hodnoty. Je otázkou, jestli se s lidmi v Čechách vůbec sžijí.

A co si myslíte o strachu z islámu? Je podle vás přehnaný, nebo naopak se máme bát ještě víc?

Samozřejmě jsou místy obavy přehnané. Protože my bychom měli mít strach z přelidněné Evropy nekvalifikovanými, zoufalými lidmi. A jestli jsou to věřící lidé v islám nebo jestli jsou jiné víry, v tom to není. Musíme odstranit důvod, proč ti lidé se dali do pohybu. Tedy znovu opakuji, zastavit likvidaci zemí těch lidí, aby neutíkali. Svádět všechno na islám je strašně jednoduché.

Jsou obavy i z toho, že nás muslimové jednou zotročí. Myslíte, že je to opravdu reálné?

To je nesmysl. Mě nikdo nepřesvědčí o tom, že hrůza vychází z islámu. Hrůza vychází z lidské agresivity. Pakliže začnu něco řešit na ulici agresivně, maximálně dostanu pár facek. Když začnu něco řešit agresivně jako šéf nějakého státu nebo seskupení, mohu vyhrát nebo mohu dostat přes hubu a prohrát tu válku. Nehledejme nepřítele v islámu, ale v agresivních lidech ať už jsou jakéhokoli vyznání.

A co byste vzkázal těm, kteří proti islámu v České republice demonstrují?

Víte, já se těm lidem nedivím, protože tady za poslední dobu strašně klesla vzdělanost. Tady někteří lidé vycházejí z toho, co diktuje mainstream, mainstreamová média. A tam se prostě vytáhne šavle a začne se říkat, že ti největší lumpové jsou islamisti. A vytváří se strach z nich. Protože přece nejlépe se vládne, když mají lidi strach. Tak se semknou a zapomenou na své problémy. Zapomenou na lumpárny vlastního státu. Odvrácená pozornost někam daleko je přece ohromně výhodná.

David Hora

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace