Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jeden z nejúspěšnějších jihočeských starostů říká: O žádných tajných dohodách nevím. Jak je to s plánovanou průmyslovou zónou a jak se staví ke kandidatuře Škromacha na prezidenta?

22.04.2015
Jeden z nejúspěšnějších jihočeských starostů říká: O žádných tajných dohodách nevím. Jak je to s plánovanou průmyslovou zónou a jak se staví ke kandidatuře Škromacha na prezidenta?

Autor: Archiv starosty

Popisek: Stanislav Mrvka, starosta Jindřichova Hradce

ROZHOVOR Jedním z měst, kde s přehledem obhájil starosta svůj mandát, je Jindřichův Hradec. Podruhé se jím stal Stanislav Mrvka (ČSSD). Mezi své priority řadí výstavbu školství, opravu infrastruktury, rozvoj a podporu cestovního ruchu, podporu sportu a kultury či rozvoj sociálních programů. Řeč přišla ale i na plánovanou stavbu průmyslové zóny ve městě a zhodnocení nového vedení sociální demokracie. Co říká na kritiku Zdeňka Škromacha, který se do vedení nedostal, a na jeho úmysl kandidovat na prezidenta?

V komunálních volbách jste jako lídr ČSSD dosáhl v Jihočeském kraji jednoho z nejlepších výsledků, když jste se ziskem více než 40 % hlasů obhájil mandát. Co podle vás mělo na výsledek voleb největší vliv a překvapil vás osobně?

Překvapení to pro mě samozřejmě bylo a musím říci, že velmi milé. Rozhodně jsem takový výsledek neočekával. Na druhé straně jsou to ohromný závazek a odpovědnost. Rovněž počet preferenčních hlasů mi dal jasně na vědomí, že lidé očekávají pokračování našeho přístupu k řízení města. Když se na tento výsledek dnes dívám s odstupem, věřím, že lidé, kteří přišli k volbám, ocenili výsledek naší práce z minulého období, otevřenost a vstřícnost radnice a plnění slibů.

Oproti roku 2010, kdy kandidovalo celkem 11 uskupení, nyní se o dvě jejich počet snížil. Jak velký vliv to podle vás mělo na výsledek voleb pro ČSSD?

Podle mě žádný. Voliči, kteří k volbám chtěli přijít, přišli a využili nabízené možnosti. Oproti minulým volbám nebylo zásadního rozdílu v účasti občanů ve volbách. Komunální volby mají totiž tu výhodu, že je možné křížkovat napříč kandidátkami a voliči této možnosti významně využili. Pro strany to není úplně nejlepší, ale volič má více možností vyjádřit svůj osobní názor na jednotlivé komunální politiky. Nemyslím, že by to pro dobrý výsledek ČSSD byla nějaká výhoda. Neúčast dalších dvou stran byla kvůli jejich výsledku v roce 2010 zcela zanedbatelná.

Jak jste se mi svěřil před volbami, není nic horšího, než když se musí volební program rozplynout v koaliční dohodě. Jako svou prioritu jste označil ustanovení realistické koalice maximálně tří stran, což se vám nyní podařilo. Na spolupráci jste se dohodli se SNK-ED a ANO. Navíc díky volebnímu výsledku máte v zastupitelstvu 13 mandátů z 29, což je pro vás velké plus. Budete se toho snažit nějak využít? Jaké priority jste si pro nadcházející roky předsevzal?

Jsem rád, že si moje slova pamatujete, ale v tomto případě to platí jen z části. Jednak minulé zastupitelstvo odhlasovalo snížení počtu zastupitelů pro současné volební období na 27, takže máme v této koalici téměř nadpoloviční většinu. To však není to zásadní. Sestavená koalice měla pro komunální volby velmi podobné programy, takže se v této koaliční smlouvě většina bodů protíná. Zbytek je dán situací, kdy lidé volili především osobnosti, a tak mnohdy zvolení zastupitelé a radní jsou spíše nositeli svého morálního kreditu než stranických programů.

Priority jsou samozřejmě konkrétně popsány v programu tak, aby byly jasné, ufinancovatelné, kontrolovatelné a smysluplné. Jde zejména o priority v oblasti výstavby, školství, oprav infrastruktury, rozvoje a podpory cestovního ruchu, podpory sportu a kultury a rozvoje sociálních programů. Základním kritériem je plnění programů za udržení zdravého financování.

Jak byste hodnotil první měsíce spolupráce koalice?

Velmi pozitivně. Jednání jsou konstruktivní, realistická a solidní. Ano jsem spokojen.

Minulý měsíc proběhl volební sjezd sociální demokracie. Jste spokojen se závěry sjezdu a se složením současného vedení?

Vůbec není rozhodující, co by se líbilo mně, ale co je prospěšné pro ČSSD, aby mohla jako jednotná strana naplnit svůj volební program.

Uplynulý víkend si strana také zvolila dalších deset členů užšího vedení, do kterého se po tzv. lánské schůzce vrátil i hejtman kraje Jiří Zimola. Naopak neuspěl místopředseda senátu Zdeněk Škromach, který vzápětí na svém facebookovém profilu prohlásil, že tak bude mít prý alespoň lepší pozici při kandidatuře na prezidenta. Zároveň prozradil zákulisní informace o tajných dohodách při hlasování. Co vy na to?

Já rozhodně o žádných tajných dohodách nevím. Volba Jiřího Zimoly byla podle mě naprosto jednoznačnou záležitostí, což potvrdil také výsledek hlasování. Jednak jej členové ČSSD velmi dobře znají jako pracovitého a úspěšného hejtmana, který se nebojí prezentovat své názory, i když nejsou někdy úplně většinové. Každá strana mimo těch totalitních potřebuje ve vedení širší spektrum názorů. Také tím byla zúročena jednotnost jihočeské sociální demokracie, kde má Jiří Zimola naprostou podporu, a bylo také logické, že ve vedení strany musí být zástupce krajů, který bude prosazovat názory samosprávy.

Má Zdeněk Škromach jako kandidát na prezidenta vaši podporu? A můžete svou odpověď zdůvodnit?

Co se týká Zdeňka Škromacha, žádné informace nemám a hovořit zde o nějaké podpoře nebo nepodpoře nemá smysl. Kandidát na prezidenta vzejde z celostranického jednání, a bude-li Zdeněk Škromach tím, kdo bude navržen, tak jej určitě podpořím.

V žebříčku hodnocení Město pro byznys se Jincřichův Hradec umístil třetí a nyní dokonce plánujete vybudovat vlastní průmyslovou zónu, kterou město dosud nemá. Je o podnikání ve městě zájem? Kde, v čem vidíte v Hradci největší potenciál pro investory?

Mám skutečně informace, že firmy o podnikání v Jindřichově Hradci stojí. Je to však podmíněno nabídkou vhodných podmínek a z našeho pohledu je jedno, zda tyto podmínky nabízejí soukromý subjekt nebo veřejná správa. Nabídka veřejné správy má tu výhodu, že to není podnikání, ale podpora. Přesto nabídkou města nemáme zájem narušovat podnikatelské záměry. Pokud nebude nabídka ze strany soukromých subjektů dostatečná, nastupuje úloha města.

Potenciál naší oblasti je především ve skladbě a schopnostech obyvatel, přijatelné vzdálenosti k budované D3, solidní dopravní infrastruktuře a blízkosti Rakouska.

Máte již konkrétní představu, kde průmyslová zóna vznikne? Má město na její stavbu pozemky?

Představu máme v několika variantách a pozemky musíme bohužel postupně získávat. V minulosti byly totiž vhodné pozemky rozprodány, a město si tak velmi zkomplikovalo rozvoj. 

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace