Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Úraz mu změnil život. Díky Běhu Českou Kanadou bude mít speciální odlehčený invalidní vozík

30.06.2022
Úraz mu změnil život. Díky Běhu Českou Kanadou bude mít speciální odlehčený invalidní vozík

Foto: Město Nová Bystřice (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Martin Dohnal na akci Běh Českou Kanadou

„Jmenuji se Martin Dohnal a v roce 2020 se mi stal pracovní úraz –⁠ kolega na mě pokácel strom. Pád stromu mi způsobil tříštivou zlomeninu 6. – 8. obratle s kompletním přerušením míchy a další jiné zlomeniny. Po měsících v nemocnici mi diagnostikovali trvalou paraplegii, můj stav je tedy neměnný. Jelikož máme dvě malé děti, Anežku a Martínka, snažím se žít aktivní život a stačit jejich tempu,” píše na webu Nové Bystřice Martin. A k aktivnímu životu je teď díky 113 závodníkům tradičního Běhu Českou Kanadou zase o něco blíž.

Díky jejich účasti a všem dalším dobrovolným příspěvkům totiž pořadatelé z Nové Bystřice vybrali částku 42 246 korun. Dalších 60 tisíc korun přidala Nadace ČEZ díky mobilní aplikaci EPP –⁠ Pomáhej pohybem. Čtyřiatřicetiletý Martin si tak bude moci pořídit speciální odlehčený invalidní vozík v ceně 102 tisíc korun.

Chvilka, která všechno změní

Až do roku 2020 byl Martin zcela zdravý. „Dřív jsem hodně sportoval, měl jsem fyzicky náročnou práci, která mě bavila. Celkově jsem měl hodně aktivní život,“ říká Martin, který je aktuálně na rodičovské dovolené se svým malým synkem.

 

Přesně 113 běžců s postavilo na start charitativního Běhu Českou Kanadou. I díky jim mohl 34letý vážně zraněný Martin Dohnal získat 102 tisíc korun na nový vozík.

„S Martínkem jsem doma na mateřské, protože moje žena musí chodit do práce, takže děti a ostatní věci jsou na mně,” vysvětluje Martin, proč po novém vozíku toužil. „Jeden vozík sice už mám, ten ale není určený pro aktivní život. Stal se mi úraz, který mě změnil. Chci se ale začít ještě samostatněji pohybovat, a právě k tomu mi odlehčený invalidní vozík Küschall pomůže.“

Běh Českou Kanadou

Na trať Běhu Českou Kanadou vyrazilo 18. června přes sto závodníků. A to i přesto, že rtuť teploměru ukazovala víc než třicet stupňů. Poháněla je nejen sportovní soutěživost, ale i touha pomoci. Benefiční běh, na jehož organizaci se každoročně podílí více než třicítka novobystřických dobrovolníků, tak opět splnil očekávání.

„Klobouk dolů přede všema, kteří se v tomto počasí zapojili. Moc jim děkuju, mám velkou radost. Děkuju i městu Nová Bystřice a Nadaci ČEZ a všem, kteří mě podpořili v aplikaci EPP – Pomáhej pohybem,“ uvedl krátce po převzetí šeku Martin, který na vozíku absolvoval 6,5kilometrovou trasu.

Běh, jehož hlavní myšlenkou je pomáhat a který za šest ročníků získal pro vážně nemocné lidi přes půl milionu korun, měl ale i své sportovní vítěze. Trať na 10,5 kilometrů ovládl mezi muži Michal Slach, mezi ženami zvládla stejný úsek nejrychleji Hana Jakubíčková. Na trase 6,5 km získal zlatou medaili Václav Zajíc a Zdenka Leitgebová.

 

Organizátoři předávají Martinovi šek na 42 246 korun.

Pomáhají už šest let

Myšlenka založit benefiční běžecký závod se v hlavách bystřických atletů i představitelů místní radnice zrodila před šesti lety a hned o první ročník byl obrovský zájem. „Určitě jsme nečekali, že zájem o běžecký závod bude tak veliký. Jen mezi dospělými se zapojilo zhruba 120 startujících. V rámcových závodech si zaběhaly děti do 13 let. Premiéra účastníky vesměs příjemně překvapila a nás jako pořadatele potěšila,“ uvedla v roce 2016 pracovnice informačního centra v Nové Bystřici Petra Vacková.

Mezi účastníky prvního ročníku závodu byli i běžkyně a běžci z Prahy či Plzně, přijeli ale i Slováci nebo Rakušané. Na zajištění zázemí závodů, na propagaci, ceny, přesnou časomíru a ozvučení organizátoři využili prostředky i z programu Jižní Čechy olympijské.

V prvním ročníku závod podpořil osmiletého Honzu Šánu z Hradiště u Nové Bystřice, který je odmalička zdravotně postižený. Pořadatelé dali dohromady částku 33 900 korun. „Dalších téměř 50 tisíc korun získal Honzík díky mobilní aplikaci EPP –⁠ Pomáhej pohybem od Nadace ČEZ," doplnila Vacková a konstatovala, že se potřebných 110 tisíc bodů v aplikaci díky pochopení mnoha lidí povedlo nashromáždit za rekordní tři dny.

Zdroje: TZ organizátorů akce, město Nová Bystřice, Jihočeská centrála cestovního ruchu

Vložil: Andrea Morkusová