Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bezcitná, surová, hloupá a zbytečná smrt. Za níž to ´prase´ nejspíš nebude pykat, obětí totiž byla ´jen´ koza. Změní to nový zákon?

06.03.2020
Bezcitná, surová, hloupá a zbytečná smrt. Za níž to ´prase´ nejspíš nebude pykat, obětí totiž byla ´jen´ koza. Změní to nový zákon?

Foto: Wikimedia Commons

Popisek: Obětí byla takováhle roztomilá kozička, ještě mladá, dvouletá, navíc čekala kůzlátka

Všechna média zaznamenala, že se ve sněmovně podařilo protlačit zákon, který přísněji trestá týrání zvířat. Teď již jen chybí podpis prezidenta a může začít platit. Jenže – opravdu ten zákon zvířatům pomůže? Budou soudci dostatečně ´tvrdí´? Stane se ČR moderní zemí, která týrání našich čtyřnohých přátel netoleruje? Pojďme se blíže podívat také na jednu kauzu, o níž se o Vánocích psalo všude, ale která je již zapomenuta a zasunuta pod náporem novějších, ´zajímavějších´ zpráv…

Tresty za týrání zvířat budou přísnější, rozhodla konečně v úterý 3. března Sněmovna, která přistoupila na senátní úpravy novely. Informace o tom přinesla ČTK. Za týrání bude hrozit místo pěti až šest let vězení. Za chov zvířat v nevhodných podmínkách ohrožujících jejich život budou moci soudy ukládat v krajním případě až desetileté vězení. Zvýšení trestních sazeb podle organizace Hlas zvířat mimo jiné umožní soudcům v nejbrutálnějších případech bez omezení zvážit, že pachateli uloží i nepodmíněný trest odnětí svobody. Nebude možné podmíněné zastavování stíhání. V případě nejzávažnějších organizovaných trestných činů bude policie moci podle organizace nasazovat odposlechy a usnadní se nařizování domovních prohlídek.

 

Naše oběť jako malé kůzlátko s maminkou a sourozenci, foto Farma Bílá

Týrání se vyplácí?

Organizace Hlas zvířat, která velmi intenzivně prosazuje změnu legislativy a přísnější tresty pro lidi týrající zvířata, oslovila všechny poslance a umluvila je k hlasování pro zvýšení trestů. „Dosavadní praxe jednoznačně ukazuje, že současná legislativa je pro tyrany zvířat nastavena tak, že se tyranům zvířat týrání prostě vyplatí, s čímž jsme se rozhodli skoncovat, a to i na té legislativní úrovni,“ zní jejich prohlášení.

O co šlo v případě brutálně zabité kozičky z betlému

Je polovina prosince minulého roku. Jindřichův Hradec si užívá vánoční atmosféru, všude koledy, ozdoby, prodej stromků a kaprů, děti s rozšířenýma očičkama běhají za rodiči a ptají se, jestli ten dopis Ježíškovi fakt poslali a na náměstí města se nalézá, jako každý rok, živý betlém s ovcemi a kozami. V noci z 16. na 17. prosince se přes ohradu osvětleného a kamerami hlídaného betlému přehoupne muž, popadne jednu z koz a podřeže ji. Následně ji nacpe do černého pytle a zmizí.

 

Živý betlém, kde zůstaly osiřelé ovečky. Jejich kamarádku kozičku někdo brutálně podřízl. Foto ČT / repro

Živý betlém v Jindřichově Hradci každoročně pořádá RBB Invest, jindřichohradecká firma, orientující se na reality a developerství. Ta incident nahlásí na policii s tím, že způsobená škoda dosahuje výše 10 000,- (na internetu cena za kozu stejného druhu dosahuje výše 3 000,-; majitel se evidentně a zcela logicky snažil, aby PČR případ vyšetřovala jako trestný čin, nikoliv přestupek – hranice vede na pěti tisících korunách). RBB Invest jako vedlejší činnost provozuje také farmu s názvem Bílá. Právě odtamtud byla zabitá koza. Tomáš Blábolil, majitel RBB Invest k tomu pro ČT smutně řekl: „Vánoce, advent, křesťanské svátky a někdo dojde sem na to místo to zvíře zabít, nevím, jaký z toho má požitek.“ Koza byla nalezena o dva dny později v černém pytli na okraji nedaleké obce Radvínov. Zvláštní je, že hned vedle podříznuté kozy ležela přibližně padesátikilová koňská kůže.

 

Týrání zvířat se tak stává v mnoha zemích trestným činem, za který hrozí pachateli trest odnětí svobody v různé délce v závislosti na státě. V dalších zemích se jedná o přestupek, kde pachatel je povinen uhradit pouze škodu či pokutu. V dalších zemích nejsou zvířatům přisouzena žádná práva a tak se při špatném chování k nim nejedná o žádný přestupek. Legislativní pohledy na tyto činy vůči zvířatům jsou závislé na kulturním prostředí a aktivitách obyvatelstva, které se zasadilo o zavedení práv zvířat na základě mediálně známých případů.

 

Policie byla skoupá na slovo

Na přímý dotaz naší redakce, v jaké fázi je pátrání po pachateli, se nám ozvěnou vrátila nicneříkající odpověď: „K případu zabité kozy mohu sdělit prozatím pouze to, že jindřichohradečtí kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality na případu stále intenzivně pracují a po pachateli tohoto skutku pátrají. Pokud nastanou nové skutečnosti, budeme veřejnost informovat prostřednictvím webu PČR.“ Policie je bezradná i přesto, že jí Tomáš Blábolil předal záznam z bezpečnostní kamery, která incident natočila. Policie záznam veřejnosti nezprostředkovala. Pachatel je údajně na videu špatně vidět.

 

Tomáš Blábolil na kameře ČT

Čeho všeho jsou někteří lidé schopni, to hlava nebere

Podříznutí kozy prošetřuje (nebo prošetřovala) policie jako krádež, nikoliv jako týrání zvířete. Byť kozičku pachatel brutálně podřezal…  Ale najdou se i jiní vejlupci. Ve Varnsdorfu na začátku roku nalezli pět labutí s vyříznutými prsními svaly. Pachatel nevypátrán. Na Uničovsku zase někdo trávil labutě krysím jedem. A to včetně mláďat. Pátrání bez úspěchu.

 

Aktivisté za práva zvířat se snaží veřejnost a politiky upozorňovat na týrání zvířat záběry utýraných zvířat, které často bývají velmi drastické a v některých případech jsou tyto záběry získány i nelegálním proniknutím do objektu. Mezi nenásilné akce se řadí nátlakové akce, bojkoty zboží vyráběné firmou využívající zvířata, petice či demonstracemi. Na světě se nachází celá řada organizací, které se snaží proti týrání bojovat, jako např. česká Lovci bestií či americká PETA působící po celém světě.

 

Padají - výjimečně - i nepodmíněné tresty

Loni v dubnu dostal pachatel z Děčína 16 měsíců natvrdo ve vězení za týrání svého psa. „Týrání prožil jako štěně, bylo mu 11 měsíců, když jsem ho našel. Surovým chováním přišel o jedno oko, měl ho ukopnuté. Spodní čelist měl rozdrcenou a vrchní zlomenou. Pobitý byl po celém těle,“ řekl strážník městské policie Václav Němeček, který týrání psa Ronnyho odhalil. Nyní je pes v náhradní rodině a podle všeho žije i vzhledem ke svému stavu šťastně. Obdobně brutálně ke svému psovi se zachoval účastník soutěže SuperStar Jan Kořala, který utopil ve vaně štěně a kopnutím zlomil svému psovi nohu. Kořala vyrazil za odměnu na roční dovolenou do vězení.

 

Ronny měl štěstí v neštěstí - zacházení svého ´páníčka´ aspoň přežil, foto TV Nova

A vůbec prvního nepodmíněného odsouzení se dočkala žena z Brna, které svého psa utýrala k smrti. Zvíře nechávala bez jídla, pohybu a další péče, vystavené silným mrazům a uvázané na vodítku u šicího stroje v zahradní chatce v Brně-Komárově. Na kolik jí to spočítal soud? Na sedm měsíců nepodmíněně. Rozsudek se rozlehl soudní síní již v roce 2013, pachatelka už si své tedy odseděla. To jsou ale opravdu výjimečné případy, většinou se soud spokojí s podmíněnými tresty, pokud je tedy vůbec pachatel vypátrán a do spárů justice se tak dostane. V případě jindřichohradecké kozy to očividně nehrozí. Myslíte, že se hospodářská kriminálka přetrhne kvůli škodě na majetku ve výši tisíců? A tak zůstává jen trpká pachuť na patře ze zcela zbytečné smrti mladé, roztomilé kozičky, která měla mít teď na jaře svá první kůzlátka…

Vložil: Kamil Fára