Putování přes nudistickou pláž až ke Krvavému rybníku. Český poutník
29.06.2019
Foto: René Flášar
Popisek: Tajuplná cesta za jejímiž záhyby najdeme Krvavý rybník
FOTOGALERIE Při dnešním putování se vydáme do krajiny České Kanady. Projedeme se úzkorozchodnou železnicí, podíváme se k zatopené pískovně, kterou milují nudisté, vystoupáme k bývalému hradu a cestu zakončíme u Krvavého rybníka.
V Jindřichově Hradci vystupujeme z rychlíku a přecházíme k nástupišti Jindřichohradecké místní dráhy. Poprvé dnes nasedáme do úzkorozchodného vláčku, který nás po kolejích s rozchodem 760 mm, přiváží do zastávky Jindřiš. Protože je tropické vedro, nevydáme se rovnou na cestu, ale ještě si na chvíli odskočíme osvěžit se do zdejší pískovny. Milovníky koupání sem lákají písečné vstupy do vody a dostatek klidu. Pískovna totiž postupně zarůstá, a tak nabízí desítky menších plážiček třeba pro celou rodinu nebo naopak jen pro dva. Levou stranu pískovny si navíc oblíbili vyznavači naturismu.
Romantické údolí plné komárů
Po osvěžení se vydáváme po červené turistické značce do Jindřišského údolí. Údolím protéká Hamerský potok, v jehož okolí se vyskytuje velké množství chráněných rostlin i živočichů. Dno tvoří vlhké zarůstající louky a svahy jsou porostlé zachovanými suťovými lesy. Atmosféru místa dotváří funkční mlýnský náhon. Lokalitu vykoupil od soukromých vlastníků Český svaz ochránců přírody v rámci kampaně ‘Místo pro přírodu.‘ Lokalita je to opravdu krásná a zajímavá, jen doporučuji nevstupovat sem bez repelentu. Komárů a bohužel i klíšťat je tady nepočítaně.
Zarostlý Vítkův hrádek
Před obcí Blažejov se vyšplháme do prudkého kopce ke zřícenině Vítkův Hrádek. Jde pravděpodobně o jeden z nejstarších hradů postavených Vítkem z Hradce. Stavba pochází z první poloviny 13. století. V roce 1267 ho Vítek věnoval řádu německých rytířů. Je uváděn jako pustý již v roce 1458. Z hradu s trojúhelníkovým půdorysem se zachovaly jen zbytky hradby a paláce. A ty se v divoké a bujné vegetaci hledají opravdu velmi špatně. Při troše štěstí na ně ale narazíte, stejně jako my.
Červená značka nás dále vede údolím Hamerského potoka až k Ratmírovskému rybníku. Jde o jeden z nejstarších rybníků na Jindřichohradecku, založen byl zřejmě již ve 13. století. Dnes se jedná o oblíbenou rekreační oblast s řadou možností ke koupání i kempování. Připadá nám ale, že voda zde letos není zrovna nejčistší…
Vzácný Krvavý rybník
Za Ratmírovským rybníkem vede červená značka lesem a přechází úzkorozchodnou železniční trať, po které se za chvíli povezeme zpět do Jindřichova Hradce. Ještě předtím se ale zastavujeme u Krvavého rybníka. Pokud vás teď zamrazilo v zádech při představě, co vše se na tomto místě muselo odehrát, když dostalo takový název, tak vás uklidníme. Rybník nese svém jméno podle barvy svého hlinitého dna. Rybník je dnes součástí chráněné přírodní památky Krvavý a Kačležský rybník.
Z informačních materiálů se následně dozvídám, že: „Přírodní památku tvoří přirozené lesní porosty tvořené společenstvy mokřadních olšin a mokřadních vrbin; mokřady tvořené společenstvy přechodových rašelinišť, pobřežních rákosin a vysokých ostřic obnažených den letněných rybníků a vlhkých písků a společenstvy makrofytní vegetace vodních nádrží; travní porosty tvořené společenstvy bezkolencových luk, vysokobylinných vlhkých lad, ostřicových porostů a smilkových trávníků; společenstvo hnízdících vodních a mokřadních druhů ptáků vázané na rybniční biotopy; populace vzácných a ohrožených druhů rostlin kapraď hřebenitá, leknín bělostný, všivec lesní a ostřice plstnatoplodá, včetně jejich biotopů, a populace vzácných a ohrožených druhů živočichů škeble rybničná, sekavec písečný, skokan ostronosý, skokan krátkonohý a vydra říční, včetně jejich biotopů.“ Je tedy zřejmé, že jde opravdu o vzácnou lokalitu.
Úzkorozchodná železnice z roku 1897
Kousek za Krvavým rybníkem vyměníme červenou značku za žlutou, která nás po pár desítkách metrů dovede k cíli dnešního putování, na zastávku Střížovice. Zde si nás po chvíli opět vyzvedne úzkorozchodná mašinka, aby nás po unikátní trati dovezla zpět do Jindřichova Hradce.
Úzkorozchodná železniční trať Jindřichův Hradec – Nová Bystřice měří 33 kilometrů. Díky úzkému rozchodu koleje 760 mm, takzvaný bosenský rozchod, a díky přírodě České Kanady, kudy dráha prochází, je vyhledávanou turistickou atrakcí. Do provozu byla uvedena v roce 1897. Jejím majitelem tehdy byla akciová společnost Localbahn Neuhaus – Neubistritz, ale přepravu zajišťovaly rakouské státní dráhy a od roku 1918 Československé státní dráhy. V roce 1925 byla dráha zestátněna. Od roku 1998 je vlastníkem společnost Jindřichohradecké místní dráhy.
Vložil: René Flášar