Putování za monumentální rozhlednou a kostelem, z něhož se stala ložnice. Český poutník
30.09.2018
Foto: René Flášar
Popisek: Myslivna s kostelem
FOTOGALERIE Na dnešní nedělní výlet vás vezmu do obce Děbolín, respektive do jeho okolí. Čeká nás cesta na architektonicky velmi zajímavou rozhlednu a ke kostelu, který se stal součástí rodinného domu.
Obec Děbolín leží nedaleko Jindřichova Hradce a dostanete se sem po silnici 23 nebo po železniční trati 225, která spojuje Jindřichův Hradec s Veselím nad Lužnicí. Od železniční zastávky je to do centra obce rovný kilometr. Zde se napojíme na červenou turistickou značku a vydáme se na Rýdův kopec.
Rozhledna ve tvaru trojúhelníku
Dominantou nejvyššího bodu nad Děbolínem je stejnojmenná rozhledna, která byla otevřena v létě roku 2015. Stavba Rýdovy rozhledny má tvar trojbokého hranolu o půdorysu rovnostranného trojúhelníka a spočívá na železobetonové základně, obložené kamennými deskami, z níž vede dřevěné schodiště na dolní vyhlídkovou plošinu ve výšce 6 m.
Na horní plošinu ve výšce 24 m je možno vystoupat po dřevěném schodišti o 120 schodech. Rozhledová plošina je celá zasklená a zastřešená, na vnější vyhlídkový ochoz vedou troje posuvné dveře, proti výkyvům chrání stavbu tři ocelové sloupy, skloněné ke středu stavby. Pro ty, kteří nemilují chodit dvakrát stejnou cestou je výhodou možnost sejít dolů po druhém, točitém, ocelovém schodišti o 102 schodech kolem středového sloupu.
Šumava a Novohradské hory
Za dobrého počasí, a hlavně viditelnosti, dohlédnete z Rýdova kopce až na šumavské vrcholky a Novohradské hory. Zahlédnete také nedaleký Jindřichův Hradec a o něco dál vzdálenou Třeboň. Rozhledna je volně přístupná od dubna do října.
Opouštíme rozhlednu a po červené turistické značce putujeme k bývalému kostelu svaté Barbory. Ten stojí na skalní vyvýšenině na katastru nedaleké obce Ratiboř. Vznik kostelíku se datuje k roku 1503. Historické prameny uvádí, že se zde poutě konaly 4x ročně, nejslavnější byla na svatou Annu.
Zrušený kostel slouží jako rodinné sídlo
Za vlády Josefa II.(1780 – 90) byl kostelík zrušen, vybavení rozprodáno a rozebráno. Domek – poustevna – byl zbořen a v roce 1888 vyrostla na jeho místě myslivna ve švýcarském stylu. V roce 1895 byly poutě obnoveny. „Často sem chodili také studenti z Jindřichova Hradce po majálesu. Cesta z Jindřichova Hradce byla lemována kapličkami, vedla od Jakuba kolem Polívek na Děbolín; dodnes jsou na této cestě 2 kapličky,“ píše se na stránkách obce Ratiboř.
Poutě i vycházky hradeckých občanů na Barboru skončily v r. 1938. Kostel dlouhá desetiletí chátral, byl používán jako sklad a kůlna. Před spadnutím a zánikem zachránil kostelík i myslivnu soukromý majitel, který investoval do obnovy miliony korun. Objekt ale využívá jako své sídlo a veřejnosti je bohužel nepřístupný.
U bývalého kostelíka naše dnešní putování končí. Zpět se můžeme vrátit opět po červené do Děbolína, nebo pokračovat ve směru na obec Mnich a po modré značce dojít na tamní železniční zastávku. Krásný den a putování zdar!
Vložil: René Flášar