Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Láska k indickým horám se mu stala osudnou. Kde a jak zmizel uznávaný český přírodovědec? Zmizelí Češi

24.03.2018
Láska k indickým horám se mu stala osudnou. Kde a jak zmizel uznávaný český přírodovědec? Zmizelí Češi

Foto: archiv rodiny

Popisek: Leoš Klimeš na jedné ze svých expedic

V dalším pokračování seriálu o zmizelých Češích se vydáme do Třeboně. I když vlastně jen okrajově. Osudový děj tohoto příběhu se totiž odehrál až v daleké Indii. Právě v této zemi zmizel v srpnu roku 2007 třeboňský botanik Leoš Klimeš.

Uznávaný český přírodovědec, zaměstnanec Botanického ústavu akademie věd v Třeboni a otec čtyř dětí, se na svoji poslední cestu vydal v srpnu roku 2007, tehdy mu bylo 47 let. Co se tehdy v Indii odehrálo, zůstává i po více jak deseti letech stále nezodpovězenou záhadou.

Indický Panikhar, zde stopy končí

Píše se srpen 2007, Leoš Klimeš se loučí se svojí ženou, políbí své čtyři děti a odjíždí na letiště. Jeho cílem je Ladak, oblast indického státu Džammú a Kašmír mezi pohořími Karákoram a Himálaj, kde hodlá pokračovat ve svém výzkumu zdejší flóry. Zpět ke svým blízkým do České republiky se má vrátit v říjnu 2007. Jeho místo v letadle ale zůstává prázdné. A zpět do vlasti a ke své rodině nepřiletěl ani žádným dalším spojem. Do dnešních dnů tak Leoš Klimeš zůstává pohřešovanou osobou. Už téměř jedenáct let.

Ladak. Je to místo, kde Leoš Klimeš přišel o život?

Vraťme se ale zpět do srpna roku 2007 a nahlédněme do oficiálních protokolů, které dokládají poslední stopy, které po sobě talentovaný botanik a zoolog zanechal. Podle dostupných záznamů přiletěl Leoš Klimeš v úterý 7. srpna 2007 do Dillí letem číslo SU-535. Na tamním letišti se prokázal svým pasem a ubytoval se v jednom z dillíských hotelů. Hotel opustil o den později, tedy ve středu 8. srpna 2007, a už se do něj nevrátil. Podle informací české pobočky Interpolu byl Leoš Klimeš ještě kontrolován místními úřady 9. srpna 2007 na bodu Saktoo a v pátek 10. srpna 2007 na bodu Panikhar. Tady ale všechny jeho stopy končí. Co se stalo v následujících hodinách a dnech je velkou neznámou.

I malá naděje…

Policisté z jihočeského oddělení pátrání po pohřešovaných osobách se v tomto případě přiklání k názoru, že se Leoš Klimeš stal obětí nešťastné náhody. „Terén, v němž se pohyboval, je členitý a velmi obtížně přístupný, oblast nepříliš probádaná. Stát se mohlo cokoliv, mohl někam spadnout, nebo se stal obětí přepadení. Bohužel s jistotou se nedá říct, dokud se nenajde třeba jeho tělo, vůbec nic," krčí rameny vrchní komisař Petr Tousecký.

Fotka Leoše Klimeše ze složky policejního pátrání po pohřešovaných

Policisté provedli v roce 2009 bukální stěr u syna Leoše Klimeše, aby získali DNA pohřešovaného muže. Ani jeho porovnání s databází neztotožněných mrtvých těl ale nevedlo k žádnému výsledku. „V Indii mají ovšem poněkud jiný vztah k lidským ostatkům, než je tomu u nás, naděje na nalezení těla proto není příliš vysoká. Ale i malá naděje je nadějí," dodává komisař Petr Tousecký.

Kamarádi pomohli

Manželka zmizelého botanika Jitka Klimešová, která s ním spolupracovala na mnoha vědeckých studiích, zůstala sama nejen na další bádání, ale také na výchovu čtyř dětí. V nejtěžších časech podali pomocnou ruku rodině Leošovi kamarádi. Založili spolek Kopeček a vyhlásili sbírku na pomoc kamarádově manželce a jeho dětem.

Na začátku roku 2010 byl na žádost manželky Leoš Klimeš prohlášen soudem za mrtvého. V databázi pohřešovaných ale jeho osoba, pokud nebude nalezen nebo se sám nepřihlásí, zůstane až do roku 2027. Potom bude spis uložen do archivu a policisté se k němu vrátí už jen v případě získání nových informací či poznatků.

Co je Ladak

Ladak je oblast indického státu Džammú a Kašmír mezi pohořími Karákoram a Himálaj. Oblast Ladaku je tvořena okresy Kárgil a Léh, jejím správním střediskem je Léh. Formálně se někdy řadí ke Kašmíru, ale častější je dělení státu Džammú a Kašmír na tři oblasti, Džammú, Kašmír a Ladak. Právě Ladak je z nich největší, ale nejřidčeji osídlený. Se zbytkem Indie je Ladák spojen vysokohorskými průsmyky, které jsou ale v zimě po několik měsíců uzavřené.

Vložil: René Flášar