Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Láska k indickým horám se mu stala osudnou. Kde a jak zmizel uznávaný český přírodovědec? Zmizelí Češi

24.03.2018
Láska k indickým horám se mu stala osudnou. Kde a jak zmizel uznávaný český přírodovědec? Zmizelí Češi

Autor: archiv rodiny

Popisek: Leoš Klimeš na jedné ze svých expedic

V dalším pokračování seriálu o zmizelých Češích se vydáme do Třeboně. I když vlastně jen okrajově. Osudový děj tohoto příběhu se totiž odehrál až v daleké Indii. Právě v této zemi zmizel v srpnu roku 2007 třeboňský botanik Leoš Klimeš.

Uznávaný český přírodovědec, zaměstnanec Botanického ústavu akademie věd v Třeboni a otec čtyř dětí, se na svoji poslední cestu vydal v srpnu roku 2007, tehdy mu bylo 47 let. Co se tehdy v Indii odehrálo, zůstává i po více jak deseti letech stále nezodpovězenou záhadou.

Indický Panikhar, zde stopy končí

Píše se srpen 2007, Leoš Klimeš se loučí se svojí ženou, políbí své čtyři děti a odjíždí na letiště. Jeho cílem je Ladak, oblast indického státu Džammú a Kašmír mezi pohořími Karákoram a Himálaj, kde hodlá pokračovat ve svém výzkumu zdejší flóry. Zpět ke svým blízkým do České republiky se má vrátit v říjnu 2007. Jeho místo v letadle ale zůstává prázdné. A zpět do vlasti a ke své rodině nepřiletěl ani žádným dalším spojem. Do dnešních dnů tak Leoš Klimeš zůstává pohřešovanou osobou. Už téměř jedenáct let.

Ladak. Je to místo, kde Leoš Klimeš přišel o život?

Vraťme se ale zpět do srpna roku 2007 a nahlédněme do oficiálních protokolů, které dokládají poslední stopy, které po sobě talentovaný botanik a zoolog zanechal. Podle dostupných záznamů přiletěl Leoš Klimeš v úterý 7. srpna 2007 do Dillí letem číslo SU-535. Na tamním letišti se prokázal svým pasem a ubytoval se v jednom z dillíských hotelů. Hotel opustil o den později, tedy ve středu 8. srpna 2007, a už se do něj nevrátil. Podle informací české pobočky Interpolu byl Leoš Klimeš ještě kontrolován místními úřady 9. srpna 2007 na bodu Saktoo a v pátek 10. srpna 2007 na bodu Panikhar. Tady ale všechny jeho stopy končí. Co se stalo v následujících hodinách a dnech je velkou neznámou.

I malá naděje…

Policisté z jihočeského oddělení pátrání po pohřešovaných osobách se v tomto případě přiklání k názoru, že se Leoš Klimeš stal obětí nešťastné náhody. „Terén, v němž se pohyboval, je členitý a velmi obtížně přístupný, oblast nepříliš probádaná. Stát se mohlo cokoliv, mohl někam spadnout, nebo se stal obětí přepadení. Bohužel s jistotou se nedá říct, dokud se nenajde třeba jeho tělo, vůbec nic," krčí rameny vrchní komisař Petr Tousecký.

Fotka Leoše Klimeše ze složky policejního pátrání po pohřešovaných

Policisté provedli v roce 2009 bukální stěr u syna Leoše Klimeše, aby získali DNA pohřešovaného muže. Ani jeho porovnání s databází neztotožněných mrtvých těl ale nevedlo k žádnému výsledku. „V Indii mají ovšem poněkud jiný vztah k lidským ostatkům, než je tomu u nás, naděje na nalezení těla proto není příliš vysoká. Ale i malá naděje je nadějí," dodává komisař Petr Tousecký.

Kamarádi pomohli

Manželka zmizelého botanika Jitka Klimešová, která s ním spolupracovala na mnoha vědeckých studiích, zůstala sama nejen na další bádání, ale také na výchovu čtyř dětí. V nejtěžších časech podali pomocnou ruku rodině Leošovi kamarádi. Založili spolek Kopeček a vyhlásili sbírku na pomoc kamarádově manželce a jeho dětem.

Na začátku roku 2010 byl na žádost manželky Leoš Klimeš prohlášen soudem za mrtvého. V databázi pohřešovaných ale jeho osoba, pokud nebude nalezen nebo se sám nepřihlásí, zůstane až do roku 2027. Potom bude spis uložen do archivu a policisté se k němu vrátí už jen v případě získání nových informací či poznatků.

Co je Ladak

Ladak je oblast indického státu Džammú a Kašmír mezi pohořími Karákoram a Himálaj. Oblast Ladaku je tvořena okresy Kárgil a Léh, jejím správním střediskem je Léh. Formálně se někdy řadí ke Kašmíru, ale častější je dělení státu Džammú a Kašmír na tři oblasti, Džammú, Kašmír a Ladak. Právě Ladak je z nich největší, ale nejřidčeji osídlený. Se zbytkem Indie je Ladák spojen vysokohorskými průsmyky, které jsou ale v zimě po několik měsíců uzavřené.

Vložil: René Flášar

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace