Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Láska k indickým horám se mu stala osudnou. Kde a jak zmizel uznávaný český přírodovědec? Zmizelí Češi

24.03.2018
Láska k indickým horám se mu stala osudnou. Kde a jak zmizel uznávaný český přírodovědec? Zmizelí Češi

Autor: archiv rodiny

Popisek: Leoš Klimeš na jedné ze svých expedic

V dalším pokračování seriálu o zmizelých Češích se vydáme do Třeboně. I když vlastně jen okrajově. Osudový děj tohoto příběhu se totiž odehrál až v daleké Indii. Právě v této zemi zmizel v srpnu roku 2007 třeboňský botanik Leoš Klimeš.

Uznávaný český přírodovědec, zaměstnanec Botanického ústavu akademie věd v Třeboni a otec čtyř dětí, se na svoji poslední cestu vydal v srpnu roku 2007, tehdy mu bylo 47 let. Co se tehdy v Indii odehrálo, zůstává i po více jak deseti letech stále nezodpovězenou záhadou.

Indický Panikhar, zde stopy končí

Píše se srpen 2007, Leoš Klimeš se loučí se svojí ženou, políbí své čtyři děti a odjíždí na letiště. Jeho cílem je Ladak, oblast indického státu Džammú a Kašmír mezi pohořími Karákoram a Himálaj, kde hodlá pokračovat ve svém výzkumu zdejší flóry. Zpět ke svým blízkým do České republiky se má vrátit v říjnu 2007. Jeho místo v letadle ale zůstává prázdné. A zpět do vlasti a ke své rodině nepřiletěl ani žádným dalším spojem. Do dnešních dnů tak Leoš Klimeš zůstává pohřešovanou osobou. Už téměř jedenáct let.

Ladak. Je to místo, kde Leoš Klimeš přišel o život?

Vraťme se ale zpět do srpna roku 2007 a nahlédněme do oficiálních protokolů, které dokládají poslední stopy, které po sobě talentovaný botanik a zoolog zanechal. Podle dostupných záznamů přiletěl Leoš Klimeš v úterý 7. srpna 2007 do Dillí letem číslo SU-535. Na tamním letišti se prokázal svým pasem a ubytoval se v jednom z dillíských hotelů. Hotel opustil o den později, tedy ve středu 8. srpna 2007, a už se do něj nevrátil. Podle informací české pobočky Interpolu byl Leoš Klimeš ještě kontrolován místními úřady 9. srpna 2007 na bodu Saktoo a v pátek 10. srpna 2007 na bodu Panikhar. Tady ale všechny jeho stopy končí. Co se stalo v následujících hodinách a dnech je velkou neznámou.

I malá naděje…

Policisté z jihočeského oddělení pátrání po pohřešovaných osobách se v tomto případě přiklání k názoru, že se Leoš Klimeš stal obětí nešťastné náhody. „Terén, v němž se pohyboval, je členitý a velmi obtížně přístupný, oblast nepříliš probádaná. Stát se mohlo cokoliv, mohl někam spadnout, nebo se stal obětí přepadení. Bohužel s jistotou se nedá říct, dokud se nenajde třeba jeho tělo, vůbec nic," krčí rameny vrchní komisař Petr Tousecký.

Fotka Leoše Klimeše ze složky policejního pátrání po pohřešovaných

Policisté provedli v roce 2009 bukální stěr u syna Leoše Klimeše, aby získali DNA pohřešovaného muže. Ani jeho porovnání s databází neztotožněných mrtvých těl ale nevedlo k žádnému výsledku. „V Indii mají ovšem poněkud jiný vztah k lidským ostatkům, než je tomu u nás, naděje na nalezení těla proto není příliš vysoká. Ale i malá naděje je nadějí," dodává komisař Petr Tousecký.

Kamarádi pomohli

Manželka zmizelého botanika Jitka Klimešová, která s ním spolupracovala na mnoha vědeckých studiích, zůstala sama nejen na další bádání, ale také na výchovu čtyř dětí. V nejtěžších časech podali pomocnou ruku rodině Leošovi kamarádi. Založili spolek Kopeček a vyhlásili sbírku na pomoc kamarádově manželce a jeho dětem.

Na začátku roku 2010 byl na žádost manželky Leoš Klimeš prohlášen soudem za mrtvého. V databázi pohřešovaných ale jeho osoba, pokud nebude nalezen nebo se sám nepřihlásí, zůstane až do roku 2027. Potom bude spis uložen do archivu a policisté se k němu vrátí už jen v případě získání nových informací či poznatků.

Co je Ladak

Ladak je oblast indického státu Džammú a Kašmír mezi pohořími Karákoram a Himálaj. Oblast Ladaku je tvořena okresy Kárgil a Léh, jejím správním střediskem je Léh. Formálně se někdy řadí ke Kašmíru, ale častější je dělení státu Džammú a Kašmír na tři oblasti, Džammú, Kašmír a Ladak. Právě Ladak je z nich největší, ale nejřidčeji osídlený. Se zbytkem Indie je Ladák spojen vysokohorskými průsmyky, které jsou ale v zimě po několik měsíců uzavřené.

Vložil: René Flášar

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace