Kam a proč zmizela Milada Bezemková. Stojí v pozadí její milenci nebo rodina? Zmizelí Češi
03.03.2018
Foto: René Flášar
Popisek: Domov s pečovatelskou službou, kde Milada Bezemková bydlela
Ve třetím pokračování našeho seriálu o zmizelých Češích se vydáváme do Kardašovy Řečice na Jindřichohradecku. V sobotu 8. října 2005 zde byla naposledy spatřena tehdy sedmašedesátiletá Milada Bezemková.
Milada Bezemková žila před svým zmizením v Domu s pečovatelskou službou v Kardašově Řečici. Mezi svými spolubydlícími byla prý velmi oblíbená. "Měla hodně veselou povahu, byla to moc hodná žena. Bojíme se, že se jí stalo něco zlého," řekla médiím v roce 2006 jedna z jejich spolubydlících.
Na ženu už jsou jen matné vzpomínky
Dohledat v současnosti někoho, kdo by si na Miladu Bezemkovou pamatoval, je v domově pro seniory už bohužel nemožné. Osazenstvo tohoto zařízení se od té doby téměř celé vyměnilo. "Tohle jméno vůbec neznám, v roce 2005 jsem zde ještě nebyla," říká jedna z žen, které jsme zastihli na zahrádce Domu s pečovatelskou službou. Její kamarádka si na Miladu Bezemkovou také nepamatuje, ale jméno zná. "Hodně se tady o tom mluvilo, ta paní měla nějak záhadně zmizet, ale víc o ní nevím. Neznali jsme se a já tu v té době ještě nebydlela," dodává druhá z oslovených obyvatelek.

Poslední fotografie zmizelé Milady Bezemkové
Užívala si života
Milada Bezemková sice žila v domově pro seniory, ale na rozdíl od ostatních klientů pečovatelského domu, si zřejmě uměla svého života i v pozdějším věku řádně užívat. Z policejního spisu je zřejmé, že se ráda seznamovala prostřednictvím inzerátů s různě starými muži. Měla jim o sobě zasílat podrobné údaje včetně adresy a fotografií. Následně se s nimi setkávala v kavárnách a v bytě své dcery ve vesnici Plasná nedaleko Kardašovy Řečice.
V diáři Milady Bezemkové pro rok 2005 našli kriminalisté opravdu desítky jmen a kontaktů na muže, s nimiž si údajně dopisovala nebo se s nimi rovnou stýkala. "Všechny osoby z diáře jsme prověřovali, ale k objasnění osudu pohřešované ženy to nevedlo," říká policejní vyšetřovatel Petr Tousecký, který vede na jihočeském ředitelství policie v Českých Budějovicích tým pátračů po pohřešovaných a hledaných osobách.
Odešla nalehko
Vraťme se nyní znovu do roku 2005, konkrétně do soboty 8. října. Z dostupných informací víme, že Milada Bezemková ráno opustila svůj byt v domově s pečovatelskou službou a vydala se na návštěvu ke svým dětem v nedaleké Plasné. Dcera Milada Hermanová uvedla, že maminka vařila oběd a někdy kolem poledne náhle vyběhla před dům. To bylo prý naposledy, kdy ji viděla. Poté se po ní doslova slehla zem.
Z domu v Plasné odešla tak říkajíc nalehko, nevzala si ani doklady, peníze a léky. Jediné, co se po zmizelé ženě podařilo najít, bylo její staré jízdní kolo. Policisté ho po několika dnech objevili odstavené u vlakového nádraží v Kardašově Řečici.

Kolo Milady Bezemkové se našlo u místního vlakového nádraží
Co všechno ví rodina?
Výpovědi svědků, které má policie zadokumentované, se od sebe celkem hodně liší. Někteří viděli Miladu Bezemkovou nasedat do červeného vozidla k neznámému muži, jiní ji pouze zahlédli stát před domem. Většina svědeckých výpovědí pochází od rodinných příslušníků, dům z něhož důchodkyně měla zmizet totiž stojí na okraji obce a sousedí pouze s hospodářskými stavbami zemědělského družstva.
Ve hře bylo i podezření rodiny zmizelé
Policisté proto prověřovali i verzi, že na zmizení Milady Bezemkové má podíl její rodina. Nic takového se ale nikdy nepodařilo prokázat. Všechny řeči o napjatých vztazích mezi Miladou Bezemkovou a její rodinou, které i po letech můžete zaslechnout v Kardašově Řečici i nedalekém Jindřichově Hradci, tak zůstávají pouze nepotvrzenými spekulacemi.
Šance, že by se podařilo najít tělo Milady Bezemkové a objasnit tak její osud, se zmenšuje s každým přibývajícím rokem od jejího zmizení. "V databázi pohřešovaných osob bude Milada Bezemková vedena až do konce roku 2025, kdy uplyne dvacet let od začátku pátrání. Poté bude její složka založena do archívu. Neznamená to ovšem, že by byl tímto případ uzavřen, pokud by se objevily nějaké nové závažné informace, můžeme se k němu vrátit například i po padesáti a více letech," dodává policejní pátrač Petr Tousecký.
Vložil: René Flášar