Že nevíte, co je klibna? Oblečte si veselou masku, vyrazte do centra a dejte si jitrničku. Masopust je tu
05.02.2018
Foto: Město Jindřichův Hradec
Popisek: Masopust v Jindřichově Hradci: Veselý, barevný, hlučný, jak to má být
Masopustní veselí ovládlo celou republiku, jihočeský Jindřichův Hradec tudíž není výjimkou. Letošní masopust se tam pod taktovkou Kulturního domu Střelnice odehraje v neděli 11. února. Účastníci mezi sebe rádi uvítají všechny, kteří jsou ochotní vyrazit do průvodu v masce.
K pestrému průvodu maškar se totiž může přidat úplně každý, od nejmladších až po ty nejstarší, zvou organizátoři. Stačí jen v masce přijít k baráčnické rychtě v ulici Na Příkopech, odkud se průvod ve 13.00 hodin vydá ulicemi Na Příkopech, Husovou a Klášterskou na Masarykovo náměstí. Tam na přihlížející čeká krátká scénka. Po ní se veselý průvod vydá dál Panskou ulicí a skončí na náměstí Míru, kde vyvrcholí bohatý doprovodný program. Jeho součástí bude například masopustní hodování a tancovačka. Na přípravě masopustního průvodu se podílí také Obec baráčníků Kunifer a Divadelní společnost Jablonský.

Děti slaví již v sobotu
Účastníci mezi sebe rádi uvítají všechny, kteří jsou ochotní vyrazit do průvodu v masce. Masky si lze i zapůjčit v baráčnické rychtě ve čtvrtek 8. února v době 16.00 – 17.30 hodin. Kulturní dům Střelnice zároveň zve všechny děti na Dětský karneval. Ten se koná v sobotu 10. února a v neděli 11. února, vždy od 14 hodin. Pro děti zábavné odpoledne připravilo Chůdadlo, diskotéka DJ Luboše Nosála a mnoho dalších překvapení. Předprodej vstupenek začíná dne 25. 1. 2018.
Medvěd, klibna (neboli kobyla) či bába s nůší
Pod názvem masopust se podle tradice skrývá celé období od svátku Tří králů až do začátku postní doby. Maškary a tanec mívaly pro naše předky kdysi mnohem hlubší smysl – totiž hospodářský. Tancovačka masek měla přinést kromě plodnosti také bohatou úrodu na polích a prosperitu dobytka. I masopustní koledování mělo jiný význam – především pro chudší lid, jehož skromné zásoby se po zimě značně tenčily.
Masopustní masky bývaly, a dodnes jsou, velice rozmanité a pestré. Dnes průvody doplňují i moderní, novodobé masky, zatímco k dávné tradici patří například medvěd, klibna (neboli kobyla) či bába s nůší. Cílem masek v průvodu je především pobavit sebe i přihlížející, zatančit si nebo mezi davem diváků způsobit nějakou veselou neplechu.
Zdroj: Tisková zpráva
Vložil: Anička Vančová