Obce porazily Ministerstvo životního prostředí
09.07.2013
Foto: arch. Calla
Popisek: Calla
Výhra obce a sdružení nad Ministerstvem životního prostředí (MŽP) dává naději obcím ohroženým úložištěm radioaktivních odpadů. O možné výstavbě zásobníku plynů se v Okrouhlé Radouni hovoří od roku 2008. Od té doby proběhla řada správních řízení.
Městský soud v Praze se přiklonil na stranu občanského sdružení Za Radouň krásnější, obce Okrouhlá Radouň a sdružení Calla proti rozhodnutí Ministerstva životního prostředí a zrušil stanovené průzkumné území pro účel zamýšlené výstavby zásobníku plynů v Okrouhlé Radouni na Jindřichohradecku. Jihoceskenovinky.cz o tom informoval Edvard Sequens, Calla - Sdružení pro záchranu prostředí v Českých Budějovicích.
Místní referendum
Obce, na jejichž území již tento a příští rok hrozí stanovení obdobného průzkumného území pro účely vyhledávání hlubinného úložiště radioaktivních odpadů navzdory jejich nesouhlasu, tak získávají novou naději – budou se moci úspěšně bránit soudně. Ministerstvo totiž při povolování účelově oddělilo možné negativní dopady samotných průzkumů od budoucí stavby, kvůli které se průzkumy dělají, což bylo podle soudu nepřípustné.
MŽP také nezohlednilo veřejný zájem vyjádřený obyvateli obce Okrouhlá Radouň v místním referendu, které podzemní zásobník odmítlo. Rozsudek soudu je tak významný i pro obce ohrožené úložištěm radioaktivních odpadu, v České republice totiž proběhlo 27 úspěšných místních referend, v nichž lidé jednoznačně odmítli hlubinné úložiště vyhořelého paliva ve svém sousedství.
Petice a následně žaloba konečně zafungovaly
O možné výstavbě zásobníku plynů se v Okrouhlé Radouni hovoří od roku 2008. Od té doby proběhla řada správních řízení, byla zorganizována petiční akce proti výstavbě zásobníku, obyvatelé obce odmítli výstavbu v referendu, obec a občanské sdružení Z.Ra.K. sepsaly řadu odmítavých stanovisek a vyjádření. Když přes veškerý odpor v roce 2010 ministr životního prostředí odmítl rozklady dotčených obcí a občanských sdružení, rozhodlo se občanské sdružení Z.Ra.K. podat proti postupu ministra správní žalobu k Městskému soudu v Praze, ke které se následně připojila i obec Okrouhlá Radouň a občanské sdružení Calla.
Michal Šimůnek ze sdružení Z.Ra.K. řekl: "Jsme velmi potěšeni rozhodnutím soudu, po pěti letech sporů s MŽP se jedná o první a velmi významné vítězství. Doposud se zdálo, že veškeré vynaložené úsilí, všechna negativní stanoviska, petice a referendum byly k ničemu. Soud však ke všem těmto způsobům vyjadřování nesouhlasu příhlédl a nakonec rozhodl v náš prospěch. Jsme rádi, že se soud přiklonil k naší interpretaci geologického zákona a díky tomu vlastně zastavil arogantní postup MŽP, které doposud nebralo ohledy na hlasitý nesouhlas zaznívající z naší lokality."
Státní úředník není feudální panovník
Zdeněk Leitner, starosta obce Okrouhlá Radouň řekl: "Vítáme rozhodnutí soudu a vnímáme jej jako potvrzení toho, že občané mohou spolurozhodovat o bezprostředním okolí, ve kterém žijí. Rozsudek navíc přichází ve chvíli, kdy nás čekají velmi podobná řízení v souvislosti s hledáním vhodné lokality pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Rozhodnutí soudu nás naplňuje nadějí, že lidé žijící v určitém regionu, mohou vyjadřovat veřejný názor, který musí být v podobných řízeních respektován."
Edvard Sequens ze sdružení Calla doplnil: “Pokud se budou státní úředníci chovat jako feudální panovníci a nebudou respektovat názory obyvatel obcí, na jejichž území chtějí stavět úložiště, podzemní zásobník a další podobné stavby, nutně narazí. Jsem rád že soud toto vzal jako důvod ke zrušení rozhodnutí ministerstva životního prostředí.“
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.
Vložil: Redaktor KL