Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Obce porazily Ministerstvo životního prostředí

09.07.2013
Obce porazily Ministerstvo životního prostředí

Foto: arch. Calla

Popisek: Calla

Výhra obce a sdružení nad Ministerstvem životního prostředí (MŽP) dává naději obcím ohroženým úložištěm radioaktivních odpadů. O možné výstavbě zásobníku plynů se v Okrouhlé Radouni hovoří od roku 2008. Od té doby proběhla řada správních řízení.

Městský soud v Praze se přiklonil na stranu občanského sdružení Za Radouň krásnější, obce Okrouhlá Radouň a sdružení Calla proti rozhodnutí Ministerstva životního prostředí a zrušil stanovené průzkumné území pro účel zamýšlené výstavby zásobníku plynů v Okrouhlé Radouni na Jindřichohradecku. Jihoceskenovinky.cz o tom informoval Edvard Sequens, Calla - Sdružení pro záchranu prostředí v Českých Budějovicích.

Místní referendum

Obce, na jejichž území již tento a příští rok hrozí stanovení obdobného průzkumného území pro účely vyhledávání hlubinného úložiště radioaktivních odpadů navzdory jejich nesouhlasu, tak získávají novou naději – budou se moci úspěšně bránit soudně.  Ministerstvo totiž při povolování účelově oddělilo možné negativní dopady samotných průzkumů od budoucí stavby, kvůli které se průzkumy dělají, což bylo podle soudu nepřípustné.

MŽP také nezohlednilo veřejný zájem vyjádřený obyvateli obce Okrouhlá Radouň v místním referendu, které podzemní zásobník odmítlo. Rozsudek soudu je tak významný i pro obce ohrožené úložištěm radioaktivních odpadu, v České republice totiž proběhlo 27 úspěšných místních referend, v nichž lidé jednoznačně odmítli hlubinné úložiště vyhořelého paliva ve svém sousedství.

Petice a následně žaloba konečně zafungovaly

O možné výstavbě zásobníku plynů se v Okrouhlé Radouni hovoří od roku 2008. Od té doby proběhla řada správních řízení, byla zorganizována petiční akce proti výstavbě zásobníku, obyvatelé obce odmítli výstavbu v referendu, obec a občanské sdružení  Z.Ra.K. sepsaly řadu odmítavých stanovisek a vyjádření. Když přes veškerý odpor v roce 2010 ministr životního prostředí odmítl rozklady dotčených obcí a občanských sdružení, rozhodlo se občanské sdružení Z.Ra.K. podat proti postupu ministra správní žalobu k Městskému soudu v Praze, ke které se následně připojila i obec Okrouhlá Radouň a občanské sdružení Calla.

Michal Šimůnek ze sdružení Z.Ra.K. řekl: "Jsme velmi potěšeni rozhodnutím soudu, po pěti letech sporů s MŽP se jedná o první a velmi významné vítězství. Doposud se zdálo, že veškeré vynaložené úsilí, všechna negativní stanoviska, petice a referendum byly k ničemu. Soud však ke všem těmto způsobům vyjadřování nesouhlasu příhlédl a nakonec rozhodl v náš prospěch. Jsme rádi, že se soud přiklonil k naší interpretaci geologického zákona a díky tomu vlastně zastavil arogantní postup MŽP, které doposud nebralo ohledy na hlasitý nesouhlas zaznívající z naší lokality."

Státní úředník není feudální panovník

Zdeněk Leitner, starosta obce Okrouhlá Radouň řekl: "Vítáme rozhodnutí soudu a vnímáme jej jako potvrzení toho, že občané mohou spolurozhodovat o bezprostředním okolí, ve kterém žijí. Rozsudek navíc přichází ve chvíli, kdy nás čekají velmi podobná řízení v souvislosti s hledáním vhodné lokality pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Rozhodnutí soudu nás naplňuje nadějí, že lidé žijící v určitém regionu, mohou vyjadřovat veřejný názor, který musí být v podobných řízeních respektován."

Edvard Sequens ze sdružení Calla doplnil: “Pokud se budou státní úředníci chovat jako feudální panovníci a nebudou respektovat názory obyvatel obcí, na jejichž území chtějí stavět úložiště, podzemní zásobník a další podobné stavby, nutně narazí. Jsem rád že soud toto vzal jako důvod ke zrušení rozhodnutí ministerstva životního prostředí.“

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace