Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Město Třeboň.cz: Brazilci zde hledali předky prezidenta

06.03.2013
Město Třeboň.cz: Brazilci zde hledali předky prezidenta

Foto: Karelj/wikipedia.org

Popisek: Masarykovo náměstí v Třeboni

Třeboň přivítala delegaci poslanců brazilského státu Minas Gerais. Členové delegace přijeli s jasným posláním - navázat užší vztahy a spolupráci s Třeboní. Iniciativa vzešla z brazilské strany a je ní za hledání kořenů bývalého brazilského prezidenta. Jmenoval se Juscelino Kubitschek de Oliveira.

Jméno Kubitschek bylo příjmením prezidentovy jeho matky (původně Kubíček). Prezidentův pradědeček odešel z Třeboňska (z Domanína u Třeboně) do Brazílie na počátku 19. století, a to konkrétně do města Diamantina.

Dnes je toto město zapsáno na seznamu UNESCO, a to především pro svou velmi zachovalou barokní architekturu, specifickou kulturu i unikátní přírodu. Na přelomu 18. a 19. století bylo významným nalezištěm diamantů.

Právě v Diamantině, která má dnes zájem o kontakty s Třeboní, se Juscelino Kubitschek de Oliveira narodil. Na své české předky nezapomínal a hrdě se ke svému původu hlásil. Studoval medicínu, ale nakonec ji vyměnil za politiku. Byl nejprve starostou města Belo Horizonte, posléze guvernérem státu Minas Gerais a v letech 1956 – 1961 prezidentem Brazílie. Brazilci si cení zejména jeho přínosu pro rozvoj vnitřních států Brazílie. Ten nastal poté, co Juscelino Kubitschek de Oliveira vybudoval novou metropoli - moderní nové město Brazilia, a to spolu s významným architektem Oscarem Niemeyerem.

Vedoucí delegace, zástupce vlády státu Minas Gerais Otavio Elisio Alves De Brito uvedl:
„Jsme pyšní, že naše vlast mohla poskytnout útočiště předkům exprezidenta Kubitscheka. Děkujeme České republice, že nám poslala tuto významnou postavu historie, která tak změnila Brazílii a Brazilce. Máme zájem navázat užší vztahy s Třeboní. Jsme příjemně překvapeni z krásy města i toho, jak dobře pečujete o památky “

Starosta Třeboně Jiří Houdek si postoje brazilské návštěvy velmi cení: „Každý zájem o spolupráci nás velmi těší. Podněty z ciziny jsou pro nás velkou inspirací a určitě budeme hledat cesty, jak jich využít. Zajímavý je pro nás i fakt, že region, odkud delegace přijela, je i oblastí lázeňskou. Aktuální pak zůstává zkušenost Diamantiny jako města pod křídly UNESCO. “

Delegaci tvoří poslanci s doprovodem. Mezi účastníky je řada lidí se zkušeností ve vedení samosprávy, případně kulturních a společenských organizací. Po návštěvě zámku, kde na skupinu čekal osobně Petr Vok z Rožmberka, následovala prohlídka Státního archivu. Na brazilské přátele čekalo překvapení. Vedoucí oddělení správy fondů a sbírek a evidence NAD PaeDr.Laděna Plucarová totiž sama po původu bývalého brazilského prezidenta pátrá. Návštěvě předložila matriční knihu se zápisem o narození předka bývalé hlavy státu Brazílie. Pravděpodobně se jmenoval Josef a do Brazílie odešel jako voják kolem roku 1830.

Brazilská strana následně nabídla spolupráci s archivem Minas Gerais. Dokumentace by se tak dala navázat a obnovit. Třeboňský archiv dnes již náhled do matričních knih poskytuje zájemců elektronicky, prostřednictvím internetových stránek.

Po obědě v Bertiných lázních si brazilská delegace prohlédla Lázně Aurora a zajímala se o poskytované procedury, jejich ceny a možnosti pobytu. Na závěr byla připravena cesta do Domanína, k bývalému domu rodu Kubíčkových. Dnes už jej tato rodina nevlastní, v obci je pamětní cedule připomínající osobu Juscelina Kubitscheka de Oliveira.

(zdroj: mestotrebon.cz)

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace