Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

JH zpravodaj: Na rekonstrukci křížové cesty jdou peníze i z kraje

06.03.2013
JH zpravodaj: Na rekonstrukci křížové cesty jdou peníze i z kraje

Autor: Japo/wikipedie.org

Popisek: Morový sloup v Jindřichově Hradci

Křížová cesta ke svatému Jakubu byla připomínána již na počátku 16. století a je nemovitou kulturní památkou. Následná úprava podoby 11. zastavení křížové cesty ke kostelíku sv. Jakuba byla provedena díky nákladu Anny Beerové roku 1693, 12. zastavení bylo později doplněno v roce 1869.

Jednotlivá zastavení tvoří výklenkové kaple, v jejichž nikách byly původně umístěny malby na plechu představující pašijové výjevy. V době kolem roku 1850 je vytvořil podle obrazů křížové cesty v kostele Nanebevzetí Panny Marie Jan Scheffel z Jindřichova Hradce. V prvních dvou zastaveních bylo původně po dvou výjevech. Autorem posledního 14. obrazu Pohřeb Páně je Jan See. Plechové desky (obrazy pro výklenkové kapličky křížové cesty byly provedeny jako repliky křížové cesty z kostela Nanebevzetí Panny Marie, přičemž návrhy pro tyto obrazy vytvořil renomovaný malíř Josef Frührich) byly dlouhodobě v havarijním stavu, zkorodované a malba na nich byla nezřetelná. V současné době jsou plechové desky z křížové cesty ze všech zastavení odstraněny.

Obnova křížové cesty byla v minulosti provedena v letech 1848, 1900 a 1993. K restaurování jednotlivých zastavení bylo vydáno orgánem státní památkové péče několik rozhodnutí. Již v průběhu restaurátorských prací v roce 1993 bylo např. třetí zastavení bezprostředně po restaurování napadeno vandaly a jedna část voluty byla uražena. V měsíci únoru 1994 bylo poškozeno první a čtvrté zastavení křížové cesty. Oprava byla následně dle rozhodnutí orgánu státní památkové péče provedena rovněž kvalifikovaným restaurátorem.

V loňském roce prováděl restaurátorské práce akademický sochař Vladimír Krninský z Jindřichova Hradce. Na restaurování křížové cesty v roce 2012 byl poskytnut finanční příspěvek z rozpočtu Jihočeského kraje Grantového programu Nemovité kulturní památky 2012. Restaurováno bylo 12 ks žulových zastavení křížové cesty. Celkové náklady činily 213 465 korun, z toho dotace od Jihočeského kraje byla 100 tisíc korun a z městského rozpočtu bylo vynaloženo 113 465 korun.

(zdroj: jh.cz / městský zpravodaj)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace