Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Dačicích se nenudí, zvlášť děti mají své velké atrakce. Stále oblíbenější je Házení kozla z věže se zajímavým úvodním průvodem

07.10.2016
V Dačicích se nenudí, zvlášť děti mají své velké atrakce. Stále oblíbenější je Házení kozla z věže se zajímavým úvodním průvodem

Foto: JCCR

Popisek: Dačice pamatují na své nejmenší, na akcích pro děti se vždy dobře baví prckové i jejich doprovod

Děti si rády hrají a rády se baví, což v Dačicích dobře vědí. Pořádají tu proto četné akce, věnované právě jim. Stále větší oblibě se těší Házení kozla z věže se zajímavým úvodním průvodem. Novější historii má Prázdninové hraní Pod Lipkami, které letos v Dačicích vylepšili o podporu z programu Jižní Čechy olympijské. Oblíbené je i cukrování, zábavné odpoledne pro děti i dospělé.

„Nebojte se, živého kozla tu z věže neházíme. Je to plyšová náhražka. Než sletí z ochozu věže dolů, je tady program s průvodem v dobových kostýmech a pohádkami i historickým šermem. To se dětem líbí,“ prozradila vedoucí dačického kulturního domu Romana Bártů. Přece jen však není všechno jen tak. Živý kozlík je v příslušné bedně, nosítkách, přinesen pod věž, a pak i odveden za dveře historické stavby. Nejmladší diváci to těžce nesou. Strach o rohatého kamaráda však mají jen do chvíle, než jim ho zase dospělí z přízemí věže vyvedou a ukážou, že je živý a plný chuti do odměny z kozích dobrot.

Na Mimolympiádě nechyběli ani mimoni

Prázdninové hraní Pod Lipkami děti víc zapojuje do různých činností, nejsou jen diváky. „Děti dostaly kartičku a sbíraly razítka. Letos měly šest stanovišť. Například skákaly v pytli, házely na terč balonkem, naplněným vodou, chodily na chůdách nebo vyráběly škrabošky,“ popsala pracovnice odboru kultury a cestovního ruchu v Dačicích Zdeňka Králíková.

Za vyplněnou kartičku dostaly všechny děti sladkou odměnu a medaili i věcné ceny. „Jako jinde jsou i u nás oblíbení mimoni. Měli tady zábavnou show, při které s dětmi komunikovali a dávali jim úkoly. Kladem je i to, že děti prožijí prázdninový den společně s rodiči či prarodiči, kteří je doprovázejí,“ dodala Králíková. Tehdy měly Dačice svoji Mimolympiádu, která je na dálku spojovala s akcí Rio Lipno. Zahrály hned dvě kapely a byla i bublinková diskotéka. Aby nevyhrávaly jen v soutěžích zkušenější starší děti, lístky se losovaly a tašku s cenami mohl vyhrát každý, kdo se zapojil. Do celodenního programu se přihlásily na dvě stovky dětí. Při Cukrování byl večer ohňostroj a zábava pro dospělé. Záměr podpořit také cestovní ruch v Dačicích naplnili.

Dačice - akce pro děti

O moravském městě, ležícím v Jihočeském kraji, zaznamenal první písemnou kronikářský zápis opat Jarloch z milevského kláštera zjiž v roce 1183. Město s jedenácti spádovými obcemi a osadami a se zhruba osmi tisíci obyvateli pamatuje lepší časy, když ho z gotiky do renesance v 16. století přebudovali italští stavitelé a město se rozrostlo. V první polovině 17. století Dačice vážně poznamenala třicetiletá válka, ve druhé zde řádil mor a po deseti letech shořelo při obřím požáru najednou osm desítek domů. Trojúhelníkové náměstí a centrum města s řadou památek jsou dnes historickou památkovou zónou. V roce 1841 zde vyrobili první kostkový cukr na světě a o dva roky později byl i patentován. Připomíná jej pomník kostky cukru a stálá expozice v dačickém muzeu. Zajímavostí v Dačicích je i soukromé letecké muzeum v centru města.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace