Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do Slavonic je nejlepší cesta pohádkovým lesem. Letos se uskutečnila již po pětatřicáté, o zábavu malých soutěžících se postaralo na osm desítek dospěláků. A v cíli vyhrával úplně každý

03.10.2016
Do Slavonic je nejlepší cesta pohádkovým lesem. Letos se uskutečnila již po pětatřicáté, o zábavu malých soutěžících se postaralo na osm desítek dospěláků. A v cíli vyhrával úplně každý

Foto: jccr.cz

Popisek: Cesta pohádkovým lesem je ve Slavonicích mimořádně oblíbenou akcí především mezi dětmi

Cesta pohádkovým lesem se ve Slavonicích, městě ležícím kousek od hranic s Rakouskem a jižní Moravou, před více než třiceti lety ujala tak, že tradice pokračuje dodnes. Slavoničtí nepoleví, ani pokud v jednom kuse několik dnů prší. Akci o týden odloží a děti o oblíbenou atrakci nepřijdou. První zmínku o pohádkovém lese zde našli v roce 1982. Letos se tak mohl konat již 35. ročník této mimořádně oblíbené akce.

„Od roku 1982 jsme nikdy Cestu pohádkovým lesem nevynechali. To nemůžeme dětem ani udělat, protože se na ni těší. Na organizaci akce se dnes podílejí také ti, kteří tu kdysi chodili pohádkovým lesem jako děti,“ prozradila vedoucí turistického centra ve Slavonicích Věra Fialová, jež je také pravidelně v řídicím, čtyř až pětičlenném koordinačním výboru akce, kterou připravují slavonické spolky. „Letos nám pomohlo, že jsme dostali dotaci z projektu Jižní Čechy olympijské. Mohli jsme pořídit zvláštní diplomy, vylepšili jsme ceny a uhradili i další náklady,“ dodala.

Pomáhají i senioři nebo tělesně postižení

Slavoničtí včas naplánují trasu a celou ji upraví. Vysečou trávu, vyčistí lesní cesty. Pak se všichni zástupci spolků s hlavními organizátory spojí a dohodnou svá stanoviště. Někdy jich bylo i ¨patnáct. „Na některém stanovišti se o děti postarají tři organizátoři, jinde je jich deset. Celkem je nás určitě kolem osmdesáti dospělých,“ poznamenala Fialová. Pomáhají i senioři nebo tělesně postižení. Myslivci například připraví střeleckou část, hasiči vyzkoušejí děti v porážení pet lahví proudem vody a prověří i jejich fyzickou zdatnost. Někde na stanovišti se jezdí na koních, další soutěže připraví junáci.

Organizační tým

Organizační tým

Každé dítě, které chce vyrazit na dobrodružnou cestu lesem, dostane kartičku. Na té si nechá potvrdit zvládnutí úkolů na stanovištích, kde za dobře provedené úkoly dostává první odměny. Další balíček a diplom se jménem účastníka je připravený pro všechny děti v cíli. Některé se tam dostanou za necelou hodinu, jiné zvládnou čtyřkilometrovou trasu se stanovišti volnějším tempem. Končí se kolem šesté večer, kdy jsou všichni z lesa zpátky, i maminky s kočárky. „Většině dětí je do deseti let, přijdou však také starší. Jednou jsme jich měli i šest stovek, průměr je kolem pěti dětí. Jezdí k nám i z větších dálek, protože akce už je pověstná. Některá města či obce ji také převzaly. Proto se domlouváme například s Jemnicí, abychom neměli stejný termín a děti mohly jet k nám i do Jemnice,“ připomněla Fialová.

Unikátní památková rezervace

Slavonice jsou pohraničním městem se zhruba 2500 obyvateli. Nacházejí se na hranicích jižních Čech, jižní Moravy a Rakouska. Jsou hojně vyhledávané pěšími turisty i těmi, kteří holdují například cykloturistice. Vznik města se datuje kolem 12. století, nejstarší písemná zpráva pochází z roku 1260. Ves se pomalu rozvíjela v opevněné město a od 13. století také zřejmě vznikal propracovaný podzemní systém, který sloužil nejen jako odvodňovací, ale zároveň i jako obranný. Patrně ve 14. století došlo k rozšíření starší opevněné kruhovité osady o prostornější, mírně se svažující tržiště směrem na západ (náměstí Míru) a zároveň o tržiště směrem na východ v podobě rozšířené ulice (Horní náměstí). Obě náměstí vytvořila středověká zástavba měšťanských domů, postavených na dlouhých parcelách s úzkými dvory, jejichž zadní část zaplňovaly stodoly a hospodářská příslušenství.

Náměstí Míru ve Slavonicích

Náměstí Míru ve Slavonicích

Mezi těmito náměstími stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie s dominující městskou věží. Po celé délce severního a části jižního okraje města pak vznikly boční ulice s řadou malých domků ( Jana Švermy a B. Němcové). Dodnes se zachovaly části městského opevnění a dvě ze tří městských bran. Od konce 15. století pak bylo v okolí Slavonic zakládáno mnoho rybníků. V 16. století prožívalo město hospodářský rozkvět, došlo také k přestavbě všech domů na obou náměstích, jejichž nové podoby se dochovaly dodnes. Je možno zde zhlédnout sklípkové klenby, průčelí domů s typickými štíty, odvozenými z italské renesance, cechovní místnosti s nástěnnými malbami. Nelze také zapomenout na bohatou sgrafitovou výzdobu.

Slavonické renesační domy a kašna se sochou svatého Floriána

Slavonické renesační domy a kašna se sochou svatého Floriána

Těžké doby zažilo město za třicetileté války, v roce 1680 až 1681 je pak zdecimoval mor. Z útrap a válek se město vzpamatovalo až na přelomu 17. a 18. století. Již v roce 1750 ho ale vážně poškodil velký požár. V roce 1902 bylo vybudováno železniční spojení na lokální dráze s Telčí, v 19. a 20. století byla zbořena část městského opevnění a starouo radnici ze 14. století nahradila nová. Od konce 50. let 20. století byly památky postupně restaurovány s pro svou ojedinělost bylo město dne 31. 8. 1961 prohlášeno městskou památkovou rezervací.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL