Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Starostka lázeňského města: Média jsou stále sedmou velmocí. Bohužel často soukromou. A dostane se Třeboňské rybníkářské dědictví na seznam UNESCO?

30.12.2015
Starostka lázeňského města: Média jsou stále sedmou velmocí. Bohužel často soukromou. A dostane se Třeboňské rybníkářské dědictví na seznam UNESCO?

Foto: Město Třeboň

Popisek: Terezie Jenisová, starostka Třeboně

ROZHOVOR O úsilí dovést do vítězného konce nominaci Třeboňského rybníkářského dědictví na zápis na seznam UNESCO, ale i o řadě dalších investic do rozvoje města jsme hovořili se starostkou Třeboně Terezií Jenisovou (KDU-ČSL). Když před dvěma roky nastupovala do funkce, české lázeňství na tom nebylo nejlépe. Jak se krize podepsala na městu a v čem nyní shledává pozitivní posun? Vyjádřila se také ke sporu města s vydavatelem Třeboňských novin a zhodnotila celkovou úroveň médií.

Loni v lednu jste nahradila v čele úřadu Jiřího Houdka a v podzimních komunálních volbách jste mandát starostky obhájila. Co pro vás tento závazek znamená? Přece jen důvěra, kterou ve vás občané vložili, vám dává nejen prostor dokončit projekty z předchozího volebního období, ale máte tak i možnost navést město určitým směrem. Máte představu, co udělat pro Třeboň z dlouhodobějšího hlediska?

Stát v čele města Třeboně je pro mě velká osobní výzva, příležitost, závazek a zodpovědnost. Rozvíjet město ve všech oblastech jeho života a posouvat je kupředu je každodenním úkolem vedení města. Třeboň je výjimečné a velmi atraktivní místo s pestrou škálou nabídky pro své obyvatele i četné návštěvníky. Mou usilovnou snahou je dovést do vítězného konce nominaci Třeboňského rybníkářského dědictví na zápis na seznam UNESCO, potvrdit tak výjimečnost a jedinečnost města i okolní krajiny získáním světové prestižní značky a vytvořit mu nové příležitosti rozvoje nejen ve sféře cestovního ruchu.

Co nového plánujte v roce 2016?

Máme v úmyslu učinit celou řadu investic – za všechny budu jmenovat investice do našich městských slatinných lázní ve výši 26 mil. Kč, rekonstrukci školní jídelny za 11 mil Kč, rekonstrukci ulice Československé armády za 10 mil. Kč, rozšíření nového areálu technických služeb za 4,5 mil. Kč či dokončení stezky Třeboň – Nová Hlína za 3 mil. Kč.

Celý rok 2016 by se v našem městě měl nést v duchu oslav 650 let od příchodu Rožmberků do Třeboně, rodu, který ve své době zásadním způsobem přispěl k jejímu rozkvětu a jehož plody dobré práce sklízíme dodnes. 19. ledna slavnostně otevřeme Centrum Třeboňského rybníkářského dědictví v domě Štěpánka Netolického, slavného rožmberského rybníkáře a stavitele. Zejména díky němu má třeboňská rybniční krajina svou nezaměnitelnou podobu, kterou nikde na světě nenajdete. Proto i v roce 2016 budeme činit další kroky k jejímu prohlášení krajinnou památkovou zónou, která by nás měla významně přiblížit k zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.      

S investicemi je úzce spjat rozpočet. Máte jej již schválen? A prozradíte nám, jaký bude?

Rozpočet města byl schválen na posledním jednání zastupitelstva 14. prosince a je koncipován jako přebytkový. Kromě výše zmíněných investic nám umožňuje celou řadu investičních počinů v celkové částce více než 81 mil. Kč. Můžeme díky němu též zajistit bezproblémový chod města, financovat městské příspěvkové organizace, jako jsou školy, mateřské školy, městská knihovna, a též i nadále podporovat formou příspěvků oblast tělovýchovy a sportu, sociálních služeb a zdravotnictví či sféru kultury a cestovního ruchu. Z běžných výdajů jsou dále významné položky na čištění města, údržbu a opravy místních komunikací, dětských hřišť, veřejného osvětlení, veřejné zeleně, na správu hřbitova či odpadové hospodářství. Rozpočet nezvyšuje zadluženost města, naopak nadále budou spláceny dříve přijatý úvěr z roku 2006 či půjčka od SFŽP z roku 2012. Nově je od ledna na webu města k dispozici jako rozklikávací.        

Jestliže se ještě pozastavíme u hospodaření radnice. Jedním z důvodů, proč se váš předchůdce rozhodl složit funkci, bylo schvalování rozpočtu lázeňského města. Rozpočet byl totiž schválen i přesto, že on byl proti. Podle jeho slov si tak připadal ve funkci úplně zbytečně. Jak situaci vnímáte vy sama? Máte podobnou zkušenost?

Nikoli. Svou práci vnímám jako užitečnou a smysluplnou. I když ne vždy se vše uskuteční podle mých představ. V zásadních věcech  se zatím pokaždé podařilo najít potřebný konsenzus. Na radnici pracujeme jako tým, o všem dopodrobna diskutujeme, nic neprosazujeme silou. Takový přístup se ukazuje jako správný a přínosný.    

Domníváte se, že jako starostka máte dostatek prostoru a možností pro prosazení svých názorů, nebo vnímáte svoji funkci spíše formálně a máte svázané ruce?

Rozhodně ji nepovažuji za formální. A navíc pozice starosty není o jeho názorech. Starosta je s trochou nadsázky primus inter pares. Solitérství je nežádoucí a městu dlouhodobě neprospívá. Podstatné jsou názory a postoje koalice jako celku. Máme společný program složený z volebních programů jednotlivých stran v ní zastoupených. Tvořil se překvapivě snadno, neboť na všem podstatném jsme se od počátku shodovali. Je jen otázkou času a dostatečných finančních prostředků, kdy a jak se nám podaří jednotlivé koaliční přísliby zrealizovat a naplnit. Obávám se, že jedno volební období nám na vše stačit nebude.         

Jak významnou rolí je pro město lázeňství? A především, jak se městu daří vyrovnat s krizí, kterou si české lázeňství ještě před třemi roky prošlo?

Městské slatinné lázně Třeboň jsou nejvýznamnějším městským majetkem, podnikem i zaměstnavatelem. Díky nim je Třeboň bohatým a po všech stránkách výrazným městem, které se na mapě České republiky rozhodně neztrácí. V našich lázních se za rok vystřídá okolo 35 tisíc klientů z domova i ze zahraničí. Mnoho z nich je ubytováno v soukromých zařízeních. Navštěvují třeboňské restaurace, obchody a kulturní a společenská zařízení. Nechávají ve městě nemalé peníze. Třeboň je díky lázním vyhledávána význačnými osobnostmi z oblasti veřejného života. Mají pro nás naprosto klíčový význam. Krizí roku 2013 jsme je provedli s bolestí, ale úspěšně. Dnes jde o silný, moderní podnik, který má před sebou skvělou budoucnost.    

Město Třeboň žaluje spolek Třeboňsko, který je vydavatelem Třeboňských novin, za uvedení nepravdivé informace. Prozradíte nám, v jaké fázi je spor? A čeho byste vlastně chtěli dosáhnout?

Spor je u konce. Město Třeboň v souladu s tiskovým zákonem žalovalo vydavatele Třeboňských novin, spolek Třeboňsko, za uvedení nepravdivé informace v říjnovém vydání této tiskoviny. Žaloba se týkala konkrétní části textu, v níž bylo zaměněno darování se směnou. V případě darování jde o převod bezúplatný, zatímco směnná smlouva je jednoznačně převod úplatný. Podle povinnosti soudu byly obě strany před zahájením soudního jednání vyzvány k uzavření smíru. Po určitých jednáních a návrzích protistrana vše odsouhlasila a došlo k uzavření smíru, který soud schválil. Žalovaný se tak zavázal uveřejnit odpověď a zároveň omluvu městu v přesném znění v Třeboňských novinách nejpozději do 31. ledna 2016. 

Opozice vás ale kritizuje, že tímto krokem útočíte na svobodu slova. Vy se naopak bráníte, že postupujete v souladu s tiskovým zákonem. Jak jste ale celkově spokojena s vyvážeností prostoru v radničním tisku pro vedení a opozici? Domníváte se, že je dostatečně vyvážený?

Postupovali jsme v souladu s tiskovým zákonem a rozhodnutí soudu je toho jasným důkazem. Prostor v radničním periodiku pro koalici a opozici je podle mého názoru zcela vyvážený. Každý měsíc redaktorka Třeboňského světa obesílá všechny zastupitele s možností vyjádřit se k veřejným tématům, jimž se v tom kterém čísle zpravodaj věnuje. Prakticky nikdy toho není zastupiteli, ať už koaličními či opozičními, využito. Jen několik z nich aktivně, i nad rámec výše zmíněné výzvy, do měsíčníku přispívá.    

Jak vnímáte obecně úroveň médií v Česku? Jsou podle vás média stále tím pověstným hlídacím psem demokracie, nebo se jejich význam posunul jinam?

Média jsou stále sedmou velmocí. Bohužel často soukromou. Je obecně známo, které médium komu podléhá a pod čím je vlivem. To se nutně nemusí projevovat v okatém stranění té či oné osobě nebo té či oné politické straně. Úplně stačí, když se o nezdařeném počinu taktně pomlčí, zatímco činnost protihráčů se podrobí veřejné kritice. Tato „plíživá“ taktika je daleko nebezpečnější a účinnější než přímá konfrontace. Ale samozřejmě existují výjimky. To samé platí mezi novináři, jsou zaprodanci, kteří svou prací žurnalistice škodí, jsou četní féroví novináři, jež dnes a denně odvádějí dobrou a poctivou práci. Stále věřím, že převládají.         

Máte na závěr nějaké přání pro občany do nového roku?

V dnešní pohnuté, napjaté době je nanejvýš potřebné, abychom se nezabývali jen sami sebou, pouze a jen nekonzumovali, nežili sami pro sebe, pomáhali bližnímu, ať už je to kdokoli, a neměli o sebe strach. Abychom každý sám i všichni dohromady tvořili společnost, jež je nositelkou lidských hodnot, která má v úctě člověka, jeho důstojnost, a dělá vše pro její ochranu. Třeboňským občanům i občanům naší země přeji, aby k tomu měli dostatek pevného zdraví, vnitřního odhodlání a osobní odvahy.

Kateřina Synková

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš