Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pacientům dačické nemocnice začal sloužit nový ultrazvukový přístroj

28.08.2015
Pacientům dačické nemocnice začal sloužit nový ultrazvukový přístroj

Foto: jihnem.cz

Popisek: Nemocnice Dačice

Pacientům dačické nemocnice začal v rámci zdejšího rentgenologického pracoviště sloužit nový ultrazvukový přístroj. Jeho pořízení včetně dvou sond a příslušenství si vyžádalo investici ve výši přibližně 1,3 milionu korun a představuje další rozšíření dostupných diagnostických metod především v oblasti interní medicíny.

„Začátkem prázdnin proběhlo zaškolení lékařů v obsluze přístroje, kterým je možno vyšetřovat prakticky všechny orgány a struktury lidského těla. Duté orgány, jako je například močový měchýř nebo žlučník, musí být naplněny, aby jejich zobrazení bylo plnohodnotné. Přípravu k vyšetření zajišťuje lékař poučením pacienta o výkonu, a to před samotným vyšetřením v dostatečném předstihu. V současné době již zařízení funguje ve standardním provozu,“ uvedla předsedkyně představenstva Nemocnice Dačice, a. s., MUDr. Miroslava Člupková.

Ultrazvukové (sono) vyšetření je moderní neinvazivní vyšetřovací metoda, která pomáhá lékaři zobrazením anatomické struktury vyšetřovaného orgánu zjistit jeho stav, částečně i funkčnost orgánu, diagnostikovat onemocnění a případně změřit velikost a hustotu zjištěného poškození či nádoru. K vyšetření přístroj využívá ultrazvukového vlnění, je to metoda pro pacienta nebolestivá, která jej nezatěžuje vedlejšími účinky. Při vyšetření se nevyužívá RTG záření ani jiných škodlivých paprsků.

Nový přístroj přinese lékařům a pacientům přesnější diagnostiku

„V našem případě jsou při vyšetření využívány dvě sondy a gelový krém na zvýšení přilnavosti sondy. Vyšetření zobrazí struktury orgánu na obrazovce přístroje, s možností zvětšení obrazu, změření vnitřních struktur orgánu, s možností uchování zjištěného obrazu do databanky přístroje s časovým označením data a hodiny vyšetření. Doba vyšetření je závislá na počtu vyšetřovaných orgánů a spolupráci pacienta s lékařem a běžně se pohybuje do desítek minut. Nový přístroj přinese našim lékařům a pacientům lepší, kvalitnější a přesnější diagnostiku vyšetřovaných orgánů,“ poznamenala MUDr. Člupková.

Z nemocnice v Dačicích postupně vyrůstá významné rehabilitační centrum. Zdravotnické zařízení, zřizované Jihočeským krajem na hranicích jižních Čech a Vysočiny, které se hodlá do budoucna vedle dalších léčebných aktivit věnovat především rehabilitační péči o pacienty po úrazech, operacích či mozkové mrtvici, pokračuje v nových investicích. Ty směřují jak do přístrojového a technologického vybavení, tak do zvyšování komfortu léčby pacientů a práce lékařů a dalšího personálu nemocnice.

Letošní plánované investice jsou zhruba 6,8 milionu

„Po náročné rekonstrukci terasy u gastroenterologického pracoviště, výměně oken a rekonstrukci suterénních prostor v loňském roce jsme letos dokončili zázemí pro sestry lůžkového oddělení a sanitáře. Vznikla veliká dámská šatna se dvěma sprchovými kouty, umyvadly a dvěma WC. Šatna byla vybavena novými skříňkami na pracovní a osobní oděv zaměstnanců a malou kuchyňkou s odpočinkovým koutem. V pánské šatně je v provozu sprchový kout, umyvadlo a WC, potřebný počet skříněk a lavice na odpočinek. Místnosti jsou přiměřeně větrány a vytápěny,“ poznamenala předsedkyně představenstva.

Celkové investice do modernizace budov a medicínského vybavení dosáhly loni v dačické nemocnici bezmála 7,9 milionu korun, přičemž 2,5 milionu z této částky pokryla dotace Jihočeského kraje. Téměř 5,8 milionu směřovalo do stavebních prací či oprav a bezmála 2,1 milionu do nákupu lékařských přístrojů a vybavení. Letošní plánované investice se pohybují v objemu zhruba 6,8 milionu korun.

Za šest let investoval Jihočeský kraj do modernizace 34,3 milionu

Nemocnice Dačice, a. s., je jednou z osmi nemocnic, stoprocentně vlastněných Jihočeským krajem. Disponuje 56 lůžky léčebny dlouhodobě nemocných se zaměřením na rehabilitační péči. Současně provozuje vlastní alergologickou, interní a gastroenterologickou ambulanci, ambulance rehabilitačního lékařství, fyzioterapii, rentgenologické pracoviště, lékařskou službu první pomoci pro děti a dorost a lékařskou službu první pomoci pro dospělé o sobotách, nedělích a ve sváteční dny. Součástí nemocnice jsou i pracoviště soukromých lékařů včetně například stomatologických ambulancí, které také o nepracovních dnech zajišťují stomatologickou pohotovost.  Je zde umístěno také výjezdové místo ZZS Jihočeského kraje. Nemocnice má průměrně 79 zaměstnanců. Za uplynulých šest let investoval Jihočeský kraj do její modernizace přibližně 34,3 milionu korun.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL