Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Pavel s Mírou nám vlastně ani moc neřekli, co jedou točit!“ Mezi pěti muži, unesenými v Libanonu, jsou i novináři. Co řekli kolegové a jaké jsou nejčerstvější informace?

21.07.2015
„Pavel s Mírou nám vlastně ani moc neřekli, co jedou točit!“  Mezi pěti muži, unesenými v Libanonu,  jsou i novináři. Co řekli kolegové a jaké jsou nejčerstvější informace?

Foto: Youtube, repro

Popisek: Po pětici Čechů a jejich řidiči nalezli jen auto s jejich pasy a zavazadly.

Je to jedním slovem šok a nezbývá než věřit, že se brzy vrátí, tato slova řekl pro Jindřichohradecký deník dlouholetý spolupracovník Miroslava D., ředitele JHTV.cz, Zdeněk Šlechta. Miroslav by totiž měl být spolu se svým kolegou z redakce, kameramanem Pavlem K., jedním z pěti mužů, kteří jsou pohřešováni v Libanonu.

„Neustále to sleduji na internetu a nelíbí se mi, kolik je okolo všeho otazníků. Pavel s Mírou nám vlastně ani moc neřekli, co jedou točit. Vím jen, že to byla zadaná reportáž pro nějakou jinou televizi,“ řekl Šlechta Deníku.

Pro Jindřichohradecký deník řekl pár vět i přítel Pavla K., archeolog Muzea Jindřichohradecka Vladislav Burian. Ten se před nedávnem zúčastnil s Pavlem K. výpravy na Ukrajinu, příští týden měli spolu materiál dávat dohromady. „Když jsem v sobotu poprvé zaslechl zprávu o únosu, hrklo ve mně, otočil jsem se na manželku a říkal jsem jí, že to jsou určitě oni,“ řekl Burian s tím, že na SMS, kterou Pavlovi K. poslal, dosud nedostal žádnou odpověď.

Novináři, advokát, tlumočník a vysoce postavený činitel bezpečnostních složek

V Libanonu bylo v sobotu nalezeno prázdné vozidlo, jen se zavazadly, a právě s doklady pěti Čechů. Kromě dvou výše uvedených redaktorů Jindřichohradecké televize by měli být dalšími z pohřešovaných advokát, tlumočník a vysoce postavený činitel bezpečnostních složek. Alespoň to uvedl libanonský list L’Orient-Le Jour, český ministr vnitra Milan Chovanec tuto informaci ani nepotvrdil, ani nevyvrátil, je však možné, že se celou záležitostí bude ve středu zabývat Bezpečnostní rada státu.

Vysoce postavený činitel bezpečnostních složek by měl být podle deníku Blesk dvaatřicetiletý muž ze středních Čech.

Podle libanonského listu došlo s největší pravděpodobností k únosu.

K únosu se zatím nikdo nepřihlásil

„Nevíme, co se stalo, ale předpokládáme, že byli uneseni… Strůjci té operace chtěli dát najevo, že to byl únos, protože pasy a kamery mohli snadno ukrýt. Je však zvláštní, že se k akci zatím nikdo nepřihlásil a že nikdo nenavázal kontakt s místními ani českými úřady," sdělil libanonskému listu zdroj z vojenského prostředí.

Podle libanonského deníku se na kamerách nalezených v automobilu nalezly dva rozhovory, které se týkají bojů v oblasti u syrské hranice a také života syrských uprchlíků v Libanonu.

Česká média o celé události spekulují v souvislosti s případem Alího Fajáda, který byl loni v Česku zadržen s dalšími dvěma muži z důvodu podezření z prodeje zbraní a kokainu americkým agentům. Fajád je totiž bratrem Saíba Muníra Taána, který pětici Čechů vezl a je dodnes rovněž pohřešován. Spekuluje se tak, že Saíb chce za Čechy získat svobodu pro bratra Alího. Proti tomuto obvinění se však ohrazuje rodina, právník uvedl, že v celé pohřešované skupině je obhájce Alího z Čech. Ten měl do Libanonu přijet informovat právě Fajádovu rodinu, již celkem potřetí.

Spolupráce s řadou zahraničních tajných služeb

Česko v současné době spolupracuje ve snaze Čechy najít s řadou zahraničních tajných služeb. Hlavním partnerem podle ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka je samozřejmě samotný Libanon.

„V oblasti operuje – to je pravda – celá řada zpravodajských služeb. A pokud nám mohou pomoci, tak určitě máme s řadou z nich kontakty a budeme je využívat," poznamenal pro ČTK Zaorálek. Premiér Bohuslav Sobotka dodal, že je rád, že se velmi dobře daří komunikace mezi ministerstvem zahraničí a libanonskou vládou.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky je jinak stále na informace skoupé, a to z důvodu obav o ohrožení pátrání.

Nejnovější informace hovoří o naivitě obou novinářů

Nové informace v případu, který dosud zahaluje poměrně hustá mlha tajemství, přináší dnešní Mladá fronta Dnes. Posledním z pětice Čechů, kteří před několika dny zmizeli na východě Libanonu, jehož totožnost dosud nebyla známa, byl armádní zpravodajský důstojník. Dva pracovníci jindřichohradecké televize, kteří jsou rovněž mezi zmizelými, chtěli na hranicích Libanonu a Sýrie natočit životní reportáž o uprchlících. A možná doplatili na svoji naivitu.

Podle deníku asi nejzáhadnější postavou celé výpravy je Martin P., o kterém libanonská média včera psala jako o vysoce postaveném členovi českých bezpečnostních složek. Údajně doprovázel skupinu kvůli bezpečnosti. Listu se podařilo zjistit, že dvaatřicetiletý Martin P. v minulosti sloužil u 102. armádního průzkumného praporu v Prostějově. Jeho součástí je i rota HUMINT specializovaná na zpravodajské úkoly, především na získávání informací od lidí přímo v místě, kde armáda operuje.

Úkoly tajných služeb prý v Libanonu neplnil

Zda Martin P. stále pracuje jako voják, ale není jasné. Zdroje redakce listu blízké pražskému krizovému štábu rezolutně popírají, že by v Libanonu plnil úkoly tajných služeb, ani v armádě prý jako špion nepracoval.

Pavel K. a Miroslav D., dva muži na prahu padesátky z jindřichohradecké televize, jeli do Libanonu s cílem prorazit. Sice tam už před měsícem na objednávku rodiny Fajádových točili reportáž o případu jejich vězněného syna, tentokrát se ale chtěli dostat k záběrům, které by z lokálních televizáků udělaly známé reportéry. „Vyprávěli, že mají točit reportáž ohledně utečeneckých táborů na hranicích Libanonu a Sýrie. Byli tam už na přelomu května a června, říkali, že vše bylo zabezpečeno, ale protože jim zkrátili pobyt, nestihli vše natočit a měli se tam vracet. Hned, když jsem slyšel zprávu o unesených Češích, bylo mi jasné, že jsou to oni,“ řekl listu archeolog Muzea Jindřichohradecka Vladislav Burian, kamarád obou unesených filmařů. Podle přátel obou mužů šlo dokonce o nabídku, které se údajně zalekly i velké televizní redakce v zemi. Muž, který oba filmaře zná a pohybuje se ve stejné branži, listu pod podmínkou anonymity řekl, že pravděpodobně doplatili na svou naivitu.

Variantu, že se skupina dostala do zajetí kvůli práci obou filmařů, je prý jednou z mnoha, kterou české úřady prověřují. „Mohli natočit něco, co neměli, třeba nějaký výcvikový tábor nebo podobně,“ řekl k tomu listu jeho zdroj. Dodal ale, že české úřady v celé věci zatím tápou.

Vendula Kvochová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová