Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Bývalá léčebna v Hrudkově léta chátrá. Lidé jsou bez práce. Najde se konečně kupec?

26.02.2015
Bývalá léčebna v Hrudkově léta chátrá. Lidé jsou bez práce. Najde se konečně kupec?

Autor: David Hora

Popisek: Areál bývalé léčebny pro pacienty s plicním onemocněním v Hrudkově na Českokrumlovsku.

Prázdné budovy, areál oplocený plotem s nápisy Vstup zakázán. Kolem až na výjimky vybydlené bytovky. Takový je dnes areál bývalé léčebny pro pacienty s plicním onemocněním v Hrudkově na Českokrumlovsku. Po jejím uzavření v roce 2005 tady přišly o práci desítky lidí. Někteří ji nemají dodnes. Teď to ale vypadá, že by se mohlo začít blýskat na lepší časy. Jak redakce zjistila, po několika letech marného snažení o prodej se konečně objevilo několik zájemců, kteří by mohli areál bývalé léčebny koupit.

Za 60 milionů už to asi nebude

„Areál je na prodej. V současné době se ověřuje reálná cena této nemovitosti. Je několik zájemců, s nimiž vedení nemocnice jedná,“ potvrdil zástupce českobudějovické nemocnice, pod kterou areál bývalé kliniky v Hrudkově spadá, Petr Pokorný. Jak řekl, rozhodujícími kritérii při výběru vhodného kupce bude samozřejmě nejen cena, ale také to, jak bude chtít areál využít.

Za jakou cenu kraj bývalou léčebnu aktuálně nabízí, nechtějí jeho zástupci zatím zveřejnit. Před časem se mluvilo o 60 milionech korun. Podle našich informací se ale za tuto částku nepodařilo léčebnu několik let prodat, a tak je pravděpodobné, že cena musela jít dolů.

Obyvatelům jde zejména o získání zaměstnání

Lidé v Hrudkově i ve Vyšším Brodě, pod který Hrudkov spadá, by uvítali, kdyby pavilony bývalé léčebny konečně přestaly chátrat a především, kdyby zde třeba také znovu alespoň někteří našli práci. Uzavření léčebny dodnes pořádně nechápou. 

„V místě, kde stojí areál bývalé léčebny, proudí alpský vzduch. To se využilo vlastně jako vzdušné lázně,“ říká starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák. „Léčila se tady plicní onemocnění, tuberkulóza i astma. Bylo zde kompletní vybavení, nechyběly ani operační sály a rentgeny,“ vzpomíná i Miroslava Kroupová. V léčebně pracovala jako zdravotní sestra téměř 40 let.

Jen ne žádnou tržnici!

Lidé v Hrudkově i ve Vyšším Brodě doufají, že pokud areál někdo koupí, nevznikne tady například další obří tržnice nebo něco podobného. Zástupci kraje ale slibují, že skutečně mezi zájemci zohlední i to, co budou mít s areálem bývalé léčebny v plánu.

Léčebna pro pacienty s plicními obtížemi fungovala v Hrudkově od 60. let minulého století. Jezdili sem lidé z celé republiky. Podle pamětníků tady bylo šest pavilonů a na každém z nich přibližně 40 lůžek. Jeden čas se tady léčili i dlouhodobě nemocní. V dobách největší slávy zde pracovalo kolem 160 lidí. Nechyběla prodejna potravin, a dokonce ani školka. Navíc, jak říká starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák, několik let předtím, než se léčebna zavřela, se zde investovalo do rekonstrukce. Přesto se ale zástupci kraje, pod který českobudějovická nemocnice spadá, rozhodli, že se pacienti s dýchacími potížemi místo v léčebně mezi lesy budou léčit v nemocnici v Českých Budějovicích.

David Hora

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace