Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Budoucnost otáčivého hlediště v Českém Krumlově je stále nejasná. Jaké jsou varianty a co na to UNESCO?

19.01.2015
Budoucnost otáčivého hlediště v Českém Krumlově je stále nejasná. Jaké jsou varianty a co na to UNESCO?

Autor: Jihočeské divadlo, p. o.

Popisek: Otáčivé jeviště v Českém Krumlově

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově má jednu jistotu: Všichni si uvědomují jeho unikátnost, byť jeho budoucnost, respektive podoba není úplně jasná. Věc ale řeší obec, kraj i umělci společně s ministrem kultury Danielem Hermanem. Před pár dny se mimo jiné uskutečnilo zasedání Komise ministra kultury v Českém Krumlově. Důležitým hlasem je UNESCO.

Komise ministra kultury České republiky Daniela Hermana řešila v Českém Krumlově právě otáčivé hlediště a také revitalizaci zámeckých zahrad. Setkání proběhlo v budově mincovny na II. nádvoří českokumlovského zámku. Bylo to velmi pozitivní jednání. Obdrželi jsme materiály, které vypracovalo UNESCO. Nevidím nyní žádný zádrhel, aby točna zůstala v zámecké zahradě. Užší tým bude konečně pracovat na harmonogramu činností, aby je předložila republikové komisi, která se sejde opět 20. března," uvedl starosta Českého Krumlova Dalibor Carda.

Pracovní skupina projednala Zprávu o poradní misi WHC/ICOMOS v historickém centru Českého Krumlova. Jen pro připomenutí – vedoucím této mise, která se uskutečnila ve dnech 22. až 24. 8. 2014, byl za Českou republiku ministr kultury Daniel Herman. Přítomni tehdy byli například zástupci Krajského úřadu Jihočeského kraje, Městského úřadu Českého Krumlova i zástupci Jihočeského divadla. Odborníci z WHC/ICOMOS konzultovali problematiku i s Českým národním výborem ICOMOS a Mezinárodním vědeckým výborem pro kulturní krajinu. 

Bude vypsána architektonická soutěž

Výsledkem této mise je právě projednaná Zpráva; toto stanovisko odborníků umožňuje podniknout další kroky ve věci, což je podle ministra Hermana významný posun. Byly projednány podmínky revitalizace zámeckých zahrad i podmínky provozování českokrumlovského otáčivého hlediště. „Nyní řešíme podobu hlediště. V souladu s rozhodnutím Jihočeského kraje bude vypsána architektonická soutěž na nové řešení demontovatelného otáčivého hlediště pro období divadelních sezon v zámecké zahradě českokrumlovského zámku, respektující její výjimečnou světovou hodnotu,“ uvedl ministr Herman.

Známé otáčivé hlediště tak nadále zůstává v zahradě českokrumlovského zámku. V nezměněné podobě zůstane do roku 2017, poté výsledek architektonické soutěže určí budoucí podobu točny. Ministr zdůraznil, že postoj komise UNESCO byl rozhodující.

Je to magnet na milovníky umění z celého světa

„Ve hře zůstává více variant,“ doplnil ministr. Může se jednat o rozebíratelné hlediště. Je tady také možnost určitého vyosení z barokní osy, což by znamenalo, že by pak hlediště nemuselo být rozebíratelné. A je tu i možnost zasouvatelné scény," uvedl Herman. „Jsem velice rád, že se naše snaha řešit problematiku otáčivého hlediště spolu s revitalizací zahrad na zámku v Českém Krumlově posouvá správným směrem. Tým mého rezortu - ve kterém je zastoupen jako můj odborný poradce i náměstek jihočeského primátora pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch pan Jaromír Talíř - je přesvědčen, že otáčivé hlediště v Českém Krumlově zůstane a bude přitahovat milovníky umění z celého světa coby neoddělitelný, významný kulturní symbol města i celého kraje, zasazený do nádherného prostředí zahrad českokrumlovského zámku. Pro to už nyní děláme maximum a bude tomu tak i v budoucnu,“ dodal ministr kultury. 

V rámci své pracovní cesty se Daniel Herman setkal v Českých Budějovicích i s primátorem Jiřím Svobodou. Probírali zmíněné jednání pracovní skupiny; ministr se dále zajímal o kulturní život v jihočeské metropoli.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace