Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Další vojenský újezd zvedá závory. Kam budeme smět v jižních Čechách už za čtyři roky na houby?

16.12.2014
Další vojenský újezd zvedá závory. Kam budeme smět v jižních Čechách už za čtyři roky na houby?

Autor: repro

Popisek: Pod vojenský újezd Boletice už nepatří lokalita Maňávka

Jihočeský hejtman Zimola vítá vyjmutí lokality Maňávka z vojenského újezdu Boletice. Pomohla k tomu schválená novela zákona o vojenských újezdech. Čtěte, čím přesvědčoval poslance občanský demokrat Zahrádka.

Kvituji s povděkem, že se Jihočeský kraj rozrůstá o další území pro civilní využití. Tak komentoval jihočeský hejtman Jiří Zimola informaci, že se do aktuálně schválené novely zákona o vojenských újezdech, která obsahuje zrušení újezdu Brdy, podařilo prosadit i zvětšení území, vyjímaného z vojenského újezdu Boletice. Jde konkrétně o katastr území Maňávka na Českokrumlovsku.

Pomůže to turistice

„Určitě lze říct, že tento krok například umožní rozvoj cestovního ruchu na jihu Čech, a tím podpoří i rozvoj celého našeho regionu,“ uvedl Zimola.

Maňávka je zaniklá obec a existující katastrální území ve Vojenském újezdu Boletice na Českokrumlovsku o rozloze 28,3 km2. Vesnice, nacházející se zhruba 2,5 kilometrů od Horní Plané, existovala již v 16. století a v roce 1930 měla 11 domů a 133 obyvatel.

Co zaznělo ve sněmovně: Vstřícnost k Šumavě

V poslanecké sněmovně se k věci v pátek vyjádřil Jan Zahradník z jihočeské ODS, který předložil pozměňovací návrh, aby poslanci při projednávání tohoto zákona přihlédli také k tomu, že je zde navrženo zmenšení území vojenského újezdu Boletice. „Toto území se celé nachází v Jihočeském kraji, není zde konflikt dvojího přístupu z hlediska příslušnosti k vyššímu samosprávnému celku. Myslím si, že bychom se k Šumavě, kam valná část tohoto území náleží, mohli také zachovat příznivě. Abychom se k Šumavě, kam patří valná část toho vojenského újezdu, zachovali také jednou vstřícně," řekl Zahradník. Připomněl, že sněmovna před nedávnou dobou zamítla senátní návrh zákona o Národním parku Šumava. Šumaváci to vnímají poměrně úkorně. Nelíbilo se jim naše rozhodnutí. A když před vědomím, jak dopadne zákon o Šumavě, jsem navrhoval tuto změnu, měl jsem samozřejmě na zřeteli zájem lidí, žijících na Šumavě," podotkl.

Část vojenského újezdu Boletice, která se vyjmula, tedy katastrální území Maňávka, je navíc územím, které přiléhá k lipenské přehradní nádrži. Vlastně dá se říct, že to je území, kam může své aktivity rozvíjet město Horní Planá, významná šumavská obec, která samozřejmě má určité možnosti pro svůj rozvoj, ovšem je z jedné strany limitována lipenskou nádrží a ze severozápadní strany právě územím vojenského újezdu," podotkl Zahradník mimo jiné.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
Zimola,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace