Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Český Krumlov pozve turisty na druhý, méně známý břeh

20.03.2013
Český Krumlov pozve turisty na druhý, méně známý břeh

Foto: archiv

Popisek: Židovská synagoga

Po 20. výročí na seznamu UNESCO, které si Český Krumlov připomene letos v prosinci, čeká město příští rok další velká událost. V dubnu roku 2013 začne historicky první přeshraniční zemská výstava, která propojí jižní Čechy s Horními Rakousy. Krumlov v témže čase představí svoji méně známou tvář.

Nyní intenzivně pracuje na obnově a oživení takzvaného třetího meandru, což je část města zahrnující Jižní terasy, domek Egona Schieleho, synagogu a Museum Fotoateliér Seidel až k městskému parku. Čtvrť zvaná Plešivec leží jižně od historického jádra na levém břehu Vltavy.

Židovská synagoga

„Je to krásné území, které bylo ještě před deseti lety úplně opomíjené. Snažíme se pro ně najít smysluplné využití, které vychází z jeho charakteru - jako perličky na šňůrce totiž propojuje několik míst s krásnými příběhy a zvláštní, až intimní atmosférou," vysvětluje Miroslav Reitinger, ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu (ČKRF), který je stoprocentní dceřinou společností města Český Krumlov.

I to bude krumlovský příspěvek k velké zemské výstavě, protože jí poskytne významný prostor. V nově zrekonstruované synagoze se totiž uskuteční výstava nazvaná „4 fotografové, 2 země, 1 region", jež představí práci čtyř fotografů, kteří působili na konci 19. a v první polovině 20. století v Českém Krumlově, Vyšším Brodě, Bad Leonfeldenu a Freistadtu. Výstava fotografií bude zaměřená na architekturu, tradice, náboženství, výrobní odvětví a příběhy konkrétních rodin žijících v této příhraniční oblasti.

Projekt třetího meandru nabídne nové turisticky atraktivní cíle a zároveň klidné území pro relaxaci návštěvníků města i jeho obyvatel. Jeho rekreační charakter předznamenala loni ukončená rekonstrukce městského parku, další oázou se stane zvelebená a dosázená Růžová zahrada.

Schileho ateliér

Z ní lze sejít dolů směrem k Vltavě kolem domku, v němž roku 1911 pobýval malíř Egon Schiele a zažíval zde období plné štěstí a bouřlivé inspirace, než ho pohoršení měšťané vyhostili z města. Idylická nálada v útulném domku naštěstí zůstala, takže ČKRF ve spolupráci s galerií Egon Schiele Art Centrum dokončuje jeho opravu a změní ho v místo, kde si lidé mohou pobyt slavného umělce připomenout. Uvidí kopie jeho nábytku i reprodukce kreseb a olejomaleb, které v Krumlově vznikly, nebo k nim Schiele v tomto městě načerpal inspiraci. Přes zimu bude domek sloužit jako ateliér pro talentované umělce.

Na opačnou stranu z Růžové zahrady vede cesta k synagoze, kde je právě nyní čilý stavební ruch. Objekt postavila v roce 1909 místní Židovská obec a patří k nemnoha synagogám, které přečkaly válku. I tak byl ale její osud pohnutý, sloužila jako křesťanský kostel pro vojáky americké armády, v letech 1945 až 1968 ji využívala Církev československá husitská a stala se pak i skladištěm. Nyní ji vlastní pražská Židovská obec, od níž si ji pronajal Českokrumlovský rozvojový fond. Rekonstruuje ji pro výstavy, koncerty a společenské akce a chce tam nabídnout stálou expozici věnovanou historii židovské komunity v regionu.

Zdeněk Svoboda

Vložil: Zdeněk Svoboda