Žabky v ohrožení. Každoroční migrace začíná, ochránci varují řidiče a bojují s vandaly
08.04.2025
Foto: město Český Krumlov
Popisek: Žába, ilustrační foto
S příchodem jara a teplých dnů nastává v Česku kritické období pro migrující obojživelníky. Žáby a čolci se přesouvají k vodním plochám, kde dochází k páření a kladení vajíček. Tato cesta je však pro ně často smrtelná – stovky až tisíce jich každoročně končí pod koly aut.
Ochránci přírody proto instalují ochranné zábrany a výstražné značky, jejichž účinnost však narušují vandalové.
Krádeže značek a nebezpečné úseky
Na Českokrumlovsku museli pracovníci Odboru životního prostředí znovu umístit výstražnou dopravní značku u cesty z Českého Krumlova do Přídolí. Předchozí zmizela během víkendu. „Každý rok naši snahu maří vandalové, kteří značky kradou, ačkoli jsou zajištěné řetězy. Někdy si dokonce přinesou nářadí, aby upevnění přestřihli,“ uvedla Vlasta Horáková, vedoucí odboru. Nová značka byla dnes ráno instalována v lokalitě U vodotrysku. Rizikové úseky jsou také na silnici z Důlní ulice do Kvítkova Dvora, u zámecké zahrady nebo v okolí zámeckého jezírka.
Takhle vypadá značka varující řidiče před migrujícími obojživelníky. Foto město Český Krumlov
Masová migrace a záchrana tisíců žab
Migrace obojživelníků probíhá v krátkém čase a masivním měřítku, což zvyšuje ztráty na silnicích. Podle Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) je v centrální evidenci přes 500 kritických úseků, ale jen na desítkách z nich probíhá systematická pomoc. Loni ČSOP podpořil záchranu na 19 místech, kde bylo instalováno 6 700 metrů zábran a přeneseno přes 27 000 žab a čolků. Letos plánují zajistit minimálně 17 úseků o celkové délce 6,5 kilometru.
Jak mohou pomoci řidiče a dobrovolníci?
Ochránci apelují na řidiče, aby v rizikových oblastech snížili rychlost a byli obezřetní. Pokud to bezpečnost dovolí, mohou žáby přenést na druhou stranu silnice směrem k vodě – ideálně v rukavicích. Veřejnost může také pomoci mapováním nebezpečných míst prostřednictvím webu www.mapotic.com/akce-zaba nebo nahlášením nových úseků na biodiverzita.csop.cz.
Proč jsou žáby tak zranitelné?
Obojživelníci migrují hlavně v teplých vlhkých nocích, často se pohybují pomalu a ve dvojicích (samec drží samici v tzv. amplexu). Vyhřívané vozovky pro ně představují další riziko – přitahují hmyz, který láká žáby k zastávkám. Nejvíce ohroženy jsou druhy, které kladou vajíčka do stojatých vod, jako jsou rybníky nebo tůně.
Letošní záchranné akce již začínají, ale bez větší podpory veřejnosti a respektu řidičů budou ztráty i nadále vysoké.
Vložil: Markéta Vančová