Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Své huňáče si chtějí nechat. Český Krumlov podpoří zámek při získání výjimky na chov medvědů

23.08.2024
Své huňáče si chtějí nechat. Český Krumlov podpoří zámek při získání výjimky na chov medvědů

Foto: město Český Krumlov

Popisek: Českokrumlovský medvěd

Národní památkový ústav chce ukončit do roku 2030 chov medvědů na všech hradech a zámcích. Aktuálně žije v objektech pod správou NPÚ sedm medvědů, tři v Českém Krumlově, dva na Točníku a po jednom na Konopišti a v Náchodě. Město Český Krumlov s plánovaným postupem nesouhlasí a plně podporuje kastelána Pavla Slavka, který bude usilovat o získání výjimky pro chov a certifikátu záchranné stanice.

„Přestože se snažíme o svěřená zvířata pečovat co nejlépe, Národní památkový ústav si uvědomuje, že medvědária na hradech a zámcích stoprocentně nesplňují současné moderní trendy ideálního chovu medvědů v zajetí. Proto se rozhodl, že postupně jejich chov ukončí, ideálně do roku 2030. Zvířata budou postupně převezena do přírodních rezervací, které spravují nadace Stiftung für Bären a Bears in mind. Specifickému kulturnímu dědictví, které je s chovem medvědů v Českém Krumlově spojováno, se Národní památkový ústav bude věnovat jinými formami prezentace a edukace,“ vysvětluje rozhodnutí úřadu mluvčí územní památkové správy v Českých Budějovicích Markéta Slabová pro Český rozhlas.

 

Medvědi v českokrumlovském medvědáriu. Foto Státní hrad a zámek Český Krumlov

„Medvědi tu nejsou pro potěchu návštěvníků, ani jako chovná nebo obchodní zvířata. Současné medvědárium slouží především jako útulek pro zvířata, která nemají jinou možnost důstojného dožití. Poslední dva medvědy sem umístilo Ministerstvo životního prostředí v roce 2019,“ rozporuje mluvčí města Mgr. Petra Nestávalová.

Podlehli zahraničním aktivistům?

„Neztotožňuji se s kroky památkového ústavu, který podlehl zahraničním aktivistům požadujícím zákaz chovu medvědů v hradním příkopu. Neustálé atakování, kterému čelil zámek i my jako samospráva, jsou založené na neznalosti. O medvědy pečuje Jan Míša Černý, zkušený ošetřovatel dravé zvěře, který se jejich chovu věnuje téměř 50 let. Pod jeho dozorem mají medvědi tu nejlepší možnou péči,“ říká rezolutně starosta Alexandr Nogrády. 

Českokrumlovští medvědi jsou také pod veterinární kontrolou Krajské veterinární správy v Českých Budějovicích. Odbornou podporu zajišťuje Zoo Plzeň.

Marie Terezie a dvojice medvědů hnědých, Vilém a Polyxena

V medvědím příkopu nyní žije 33letá medvědice Marie Terezie a dvojice medvědů hnědých, Vilém a Polyxena. Tato mláďata byla v roce 2017 zabavena na pražském letišti, protože dovozce neměl potřebné povolení CITES. Měla skončit v cirkuse, ale byla zachráněna a po dvou letech nezdařených pokusů o umístění do Zoo si je převzal Národní památkový ústav, který je umístil do Českého Krumlova.

 

Jarní úklid medvědária. Foto Státní hrad a zámek Český Krumlov

„Jsou na zdejší prostředí zvyklí odmalička. Kdyby najednou šli ven mezi starší medvědy, tak by z toho byli ve stresu a těžko by to zvládali,“ sdělil ČRo českokrumlovský medvědář Jan Míša Černý, který s přesunem krumlovských medvědů do rezervací nesouhlasí.

Samé dobroty

Jan Míša Černý medvědům každý den připravuje speciální nápoj složený z vody, mléka, medu, rybího tuku a dalších vitamínů a minerálů. Každý medvěd vypije 60 litrů tohoto nápoje denně, spotřebují až 540 kg medu za rok. Kromě toho denně dostávají 8 přepravek ovoce a zeleniny, včetně jejich oblíbené mrkve. Denně jim Jan Míša Černý vaří také 30 vajec. Pochoutky jsou medvědům schovávány po výběhu, aby měli dostatek pohybu.

Medvědi mají k dispozici celkem 878 m2, přičemž medvědárium tvoří tři hlavní části – starý (menší) výběh, nový výběh a zimoviště (kotce pod mostem). V navazujících sklepích jsou pak přípravny, sklady a zázemí chovatelů. Celý prostor se nachází 6 metrů pod úrovní terénu, je tak pohledově a akusticky oddělen od městského života, provozu zámku a návštěvníků. Prostředí poskytuje medvědům klid, stín, nechybí zde oblíbená vodní plocha či zeleň v podobě stromů a keřů na skalách. Hlavní výběh nabízí medvědům velkorysý prostor 620 m2 a mnoho přírodních prvků pro aktivní vyžití (kamenné bloky, kmeny stromů, jezírko s vodopádem, skálu prorostlou zelení, hliněný travnatý val a travnaté plochy).

Medvědi jsou s českými hrady a zámky spjati po staletí. V Českém Krumlově se objevili již v polovině 16. století, kdy zde sídlil rod Rožmberků, jenž měl medvědy ve svém erbu.

Zdroj: Tisková zpráva města Český Krumlov, Český rozhlas

Vložil: Markéta Vančová