Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Michal Jančařík vydal knihu cyklotoulek po Šumavě

27.09.2013
Michal Jančařík vydal knihu cyklotoulek po Šumavě

Foto: horskakola24.cz

Popisek: Horské kolo, ilustrační foto

Populární autor televizních Cyklotoulek a moderátor počasí Michal Jančařík vydal svou knižní prvotinu. A tu věnoval Šumavě. Knihu "Na kole s Michalem Jančaříkem - Šumava" o víkendu pokřtil na šumavské Bučině.

Jedním z kmotrů byl i Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava. Jihoceskenovinky.cz informoval Pavel Pechoušek, tiskový mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.

"Navštívil jsem Nový Zéland, Vietnam, Mexiko, Peru, Norsko, Zakarpatskou Ukrajinu nebo Tanzánii, ale Šumava je jen jedna," uvedl při křtu Michal Jančařík.

653 kilometrů na 13 šumavských cyklotrasách – to je nová kniha šumavských cyklotoulek od populárního moderátora televizního počasí Michala Jančaříka - velkého milovníka Šumavy. Knížka, o které se neodtrhnete. Překrásná, výborná, dokonalá! Řeč není o žádném světovém bestselleru, ale o hodnocení zbrusu nové knihy cyklotoulek od Michala Jančaříka, která je celá věnovaná Šumavě.

„Každý kdo si přečte jen pár řádek, dostane hned chuť přijet na Šumavu a poznávat ji na kole,“ pokračuje ve svém nadšeném popisu knihy Na kole s Michalem Jančaříkem Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava. Kniha je podle ředitele Jiřího Mánka sepsána přitažlivě, poutavě, poučně a nevtíravě. Text je vhodně doplněný zajímavými fotografiemi.

Kniha nabízí popis necelých 653 kilometrů na 13 šumavských cyklotrasách. Například na Srní, Modravu či Kvildu. Knihu Michal Jančařík sepisoval na základě zkušeností, které za poslední léta získal během natáčení populárního pořadu Cyklotoulky, které vysílá na sportovním kanále ČT 4 Česká televize.

„Zrekonstruoval jsem některé části svých pořadů, nebo jsem pátral v paměti po mých oblíbených projetých trasách, kam sám jezdím s kamarády,“ popisuje sympatický moderátor.  Jedná se o první literární dílo Michala Jančaříka. „Člověk je před vydáním nervózní, má nějaké pochybnosti. Až se najdou nějací kverulanti, vzpomenu si na tvůj názor a bude to zase dobré. Hrozitánsky mě to těší,“ uvedl při nedělním křtu Michal Jančařík.

Jedním z kmotrů knihy byl právě Jiří Mánek. Křest knihy se konal tuto v neděli 22.září 2013 za nádherného počasí před hotelem Alpská vyhlídka na Bučině a zúčastnila se ho řada šumavských starostů. „Toto místo patří na Šumavě k mým nejzamilovanějším,“ prozradil Michal Jančařík kterého na cestách provází vždy jeho pes Rudla.

Dalším oblíbeným šumavským místem je Zhůří nedaleko Horské Kvildy. „Nedávno jsem si uvědomil, že nejvíc krásných chvil ve svém životě jsem doposud zažil na Šumavě. Jako kluk jsem se naučil sjezdovat na Železnorudsku, svahy Belvederu a Špičáku jsem brázdil zpravidla každou sobotu. Naši mě taky brávali do Hamrů a především na Modravu, kam mě to nějak táhlo a později jsem se sem začal vracet. Posléze jsme s mojí budoucí ženou několik let po sobě v létě tábořili na Antýglu a Šumava se mi zvolna začala dostávat pod kůži. Začali jsme sem jezdit čím dál víc a nakonec se nám podařilo tady částečně zakotvit a pořídit si na Zhůří malé druhé doma,“ uvádí Jančařík, jinak kovaný Plzeňák.

Pro ředitele Mánka má kniha zvláštní kouzlo i v tom, že mu připomněla dobu jeho mládí. Také se snažil šumavskou krajinu popisovat do podobné publikace. „Jako devatenáctiletý studentík jsem takhle popisoval Šumavu. Byl rok 1991. Já projížděl Šumavou a často potkával vojáky. Na Vítkově kameni mě zatkli, protože jsem neměl občanský průkaz a odvezli mě na služebnu,“ vzpomíná ředitel Mánek. „Každý tip na výlet jsem spojil s nějakou hospůdkou, protože ty jsou při cyklovýletech nejdůležitější,“ doplňuje

Z tehdejšího zadavatele se ale nakonec vyklubal podvodník, který neplnil sliby. Projekt proto zkrachoval. „Text mám ale určitě někde v počítači. Možná bych ho dnes mohl předat Michalovi, který by s ním jeeště dnes uměl pracovat,“ usmívá se Jiří Mánek.

Partnerem knihy Na kole s Michalem Jančaříkem je Správa NP a CHKO Šumava. K dostání je ve všech informačních střediscích Národního parku Šumava.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL