Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vodáci, pozor. Teplou Vltavu od Soumarského mostu budete moci splouvat jen do konce srpna

29.04.2022
Vodáci, pozor. Teplou Vltavu od Soumarského mostu budete moci splouvat jen do konce srpna

Foto: NP Šumava (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Samozřejmě to neznamená, že nebudete moci jet Vltavu v září, jen prostě nevyjedete ze Soumaráku, ale až z Nové Peci.

4. dubna byla spuštěna registrace pro zájemce o letošní splutí Teplé Vltavy a Vltavy v úseku Soumarský most – Pěkná a přihlášených vodáků stále přibývá. Úsek můžete splout od neděle 1. května, sezóna zde ale letos kvůli opravě mostu netradičně skončí již ve středu 31. srpna.

„Po dvou letech, kdy byl vždy začátek vodácké sezóny na Teplé Vltavě ovlivněn pandemií Covid-19 a začínalo se se splouváním až v červnu, se konečně vracíme do zajetých kolejí a začíná se opět v květnu. V tomto měsíci je, podle pravidel, možné splouvat vždy o svátcích a víkendech. Na druhou stranu musíme vodáckou sezónu zkrátit o dva měsíce, a to z důvodu kompletní rekonstrukce mostu u Pěkné, kde je jediné možné výstupní místo na tomto úseku řeky,“ nastiňuje specifika letošní vodácké sezóny mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.

Oprava mostu u Pěkné

Oprava železného mostu nedaleko obce Pěkná byla v plánu již delší dobu. Dosud však vlastníkovi, kterým je obec Nová Pec, chyběl dostatek finančních prostředků. „Jedná se o kompletní opravu velkého železného mostu přes řeku, který je posazen na kamenných pilířích. Přitom železná mostní konstrukce i oba pilíře jsou v havarijním stavu. Rozpočet na tuto akci je 7 500 000 Kč, což bychom sami z rozpočtu obce nezvládli, ale podařilo se nám získat dotaci 4 000 000 Kč a proto můžeme tento most opravit,“ vysvětluje starosta obce Nová Pec Martin Hrbek.

 

Železniční most nedaleko obce Pěkná, který čeká od září rekonstrukce.

Samotná oprava mostu měla původně začít už v polovině srpna, avšak díky pochopení starosty obce se rekonstrukce posune až na začátek září. Okolí mostu využívané nejen jako výstupní, ale i nástupní místo pro úsek Pěkná – Nová Pec, je nutné poskytnout jako manipulační prostor pro stavební práce bez možnosti pohybu veřejnosti. Z tohoto důvodu bude od 1. 9. uzavřen také úsek Vltavy od Pěkné do Nové Pece.

Splouvání úseku se bude muset na jeden den zastavit i v průběhu srpna, a to z důvodu demontáže železné mostovky. Datum bude teprve upřesněno po dohodě se stavební firmou, a to nejpozději do června. Registrovaným vodákům na tento den bude bezplatně nabídnut náhradní termín nebo jim bude vrácen poplatek za splouvání.

V Krumlově už se splouvá

Vodáci v Českém Krumlově už Vltavu symbolicky odemkli. Podle zpráv ČTK jich i přes sychravé počasí na zahájení letošní vodácké sezóny dorazila asi stovka. Zájemce čekalo splouvání úseku z ČK do Zlaté Koruny dlouhého asi 12 kilometrů. „Úsek je bez jezů, což vyhovuje i rodinám s dětmi. Je ještě zima a nikdo se nechce koupat, proto volíme tuhle trasu bez jezů," řekl pro ČTK Tomáš Kala.

 

Ilustrační snímek odemykání Vltavy na jednom z předešlých ročníků. Letos ale krumlovského vodníka Pivoňku alias Radka Šťovíčka vystřídal vodník Čochtan z Třeboně se svou vodnicí. Foto spolek iVltava.cz

Polovina dubna je podle něj tradičním termínem, kdy vodácká sezóna na řece začíná. Obvyklá účast na zahájení je několik stovek lidí, tu letošní ovlivnila nepřízeň počasí. „Před slavnostním odemknutím řeky mrholilo, později bylo už jen pod mrakem, ale chladno,” vysvětlil pro ČTK Kala. Sám provozuje půjčovnu lodí. „Letos očekáváme sezónu dobrou, už máme dost objednávek a myslím si, že jsou lidé i dost natěšení, už toho mají po těch dvou letech dost. A za druhé, Chorvatsko je letos drahé," doplnil.

Rezervací podle něj přibývá už i na květnové a červnové termíny, kdy přijíždějí hlavně firmy, spolky a jiné organizované skupiny. Rezervace jednodenních individuálních výletů se týkají až letních prázdnin. „Přesné počty návštěvníků neovlivňuje počasí, ale jeho předpověď, jakmile se v ní objeví srážky, byť jen několik milimetrů, už to odrazuje," řekl ČTK Kala.

Vltava patří podle ČTK k jedné z nejvíce splouvaných řek v Česku. V úseku mezi Vyšším Brodem na Českokrumlovsku a Boršovem na Českobudějovicku každý rok řeku spluje okolo čtvrt milionu lidí.

Vložil: Andrea Morkusová