Betlém, kde vystupuje rolbař, turista s dalekohledem i biatlonistka. Vloni tam byla i Jitka Čvančarová
24.12.2021
Foto: Se svolením TS Lipenska (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Letošní betlém pana Tláška, který pokračuje v letité tradici lidového betlémářství. I staří betlémáři dávali do svých děl, co viděli kolem sebe...
Betlém, tradiční český betlém s jesličkami, oslíkem a kometou, která všechno uctivě osvětluje. Narození Krista a oslavu Vánoc si betlémem připomínáme po celé republice. Na Lipensku to není jiné. Není. No, tak trochu ano. Do vcelku netradičního betlémářství se pustil Jan Tlášek. Své betlémy vyrábí z žaludů a z dubových větviček. A dává do nich nejen Ježíška, ale i prvky současnosti.
Loňský betlém si Jan Tlášek vyrobil jen tak pro sebe, jednalo se o výjev kolem kaple na šumavském Stožci. Součástí byla herečka Jitka Čvančarová, plavení dřeva nebo dřevař se dřevem na sáních. A právě ten viděli lidé z Lipenska. „Jak naše parta obcí a podnikatelů, kteří žijí a podnikají na Lipensku, roste, potkáváme stále nové a inspirativní lidi. Minulý týden jsme potkali pana Tláška, slovo dalo slovo a je z toho skvělý záměr, kterým se budeme bavit celý rok. A příští Vánoce vám ukážeme rozšířený betlém s dalšími výjevy z Lipenska. Těšte se spolu s námi,“ řekl minulý rok Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska.

Na zamrzlém jezeře nechybí ani známá místní ‚otužilkyně‘ Adéla Černá (provozuje kemp v Černé v Pošumaví), a to hned ve dvojím provedení. Jednou, jak v kožichu odpočívá na lehátku, hned vedle se koupe v díře v ledu. Jan Tlášek k tomu poznamenal: „Adéle se omlouvám, že jsem jí udělal červené vlasy, říkal jsem jí, obarvi se na zrzavo. Neměl jsem jiný materiál.“
A je to tady. První lipenský betlém. Jeho součástí je vedle modelu Stifterova památníku i například Vítkův Hrádek, nebo postava náčelníka lipenských vodních záchranářů Milana Bukáčka. „Vytvořil jsem mu také psa, který odešel letos. Součástí betlému je také Adéla Černá a Petr Beneš, kteří provozují kemp v Černé v Pošumaví, nebo Bohumil Jahn, což je rolbař z Frymburku, který dříve létal Airbusem,“ uvedl Tlášek. Při tvorbě se inspiroval především fotografiemi a texty uvedenými v časopise Lipensko, který pro oblast sahající od Stožce po Rožmberk vydává Turistický spolek Lipenska.
Hokejista s biatlonistkou v betlémě
Součástí jeho betlému je také jeho oblíbený budějovický hokejista Jaroslav Pouzar, jeho vnučka, která se léta věnovala krasobruslení, nebo biatlonistka Jitka Davidová. Monumentem betlému je model Vítkova Hrádku, nejvýše položené hradní zříceniny u nás. Ten v Tláškově díle fotí Josef Seidel, na hradě z dalekohledu krajinu pozoruje anonymní turista a jeho nezbedný syn padá z hradeb dolů, protože nedával pozor. Přestože jde spíš o zábavné motivy, Tlášek rád pracuje i s detaily. Například rolbař a letec v jedné osobě Bohumil Jahn má v ruce mapu oblasti Lipenska.

Dominantou betléma je Vítkův Hrádek.
Při tvorbě betlému pracuje s epoxidovým lepidlem a žaludy vždy musí očistit benzinem, aby z nich odstranil mastnotu. „Tavicí pistolí, kterou většinou lidé používají na přilepení různých ozdob, mi to nešlo,“ řekl. První lipenský betlém Tlášek vytvořil v minulém roce, dominuje mu Stožecká kaple, Stožecká skála s hnízdištěm sokola, součástí je Tláškova oblíbenkyně herečka Jitka Čvančarová, budějovický houslista Pavel Šporcl a dirigent Václav Bělohrádek. Betlém bude do konce prosince k vidění v lobby hotelového resortu Relax v Dolní Vltavici. K vidění tam bude i loňský betlém.
A pozor, není to žádná legrace… než je z toho legrace
Jak dlouho trvá vyrobit takový betlém? Není to práce na jedno volné odpoledne. Pan Tlášek se uvolil prozradit, že mu to trvá až deset měsíců. Přičemž nepracuje denně. „Když dostanu nápad, musím nějakou dobu přemýšlet, jak to udělám. Není to jednoduché. Třeba, jak vůbec lepit ty figurky, jak přilepit ty žaludy k ručičkám, to byl velký problém. Všechny ručičky jsou z dubových větviček. Na podzim si jich spoustu nasbírám, protože mají takové kloubky a já toho využívám, když potřebuji ohnuté koleno, ohnuté ruce. Chodím přírodou a koukám, co by se mi hodilo. S babičkou jdeme na výšlap, třeba na Vítkův hrádek nebo někam na Šumavu, kam chodíme hodně, a já mám plný ruksak mechu, šišek, kořenů. Figurky jsou navíc oblečené – jenom než po bytě nebo jinde najdu materiál, který by odpovídal třeba uniformě pilota, není jen tak. Struktura, barva, knoflíky, čepice…“ prozradil Deníku Jan Tlášek.

Známé místní postavy v podání moderního betlémáře.
V hlavě už mu poletují nápady na další betlém pro příští Vánoce. Odehrávat by se měl v Krumlově. „Mám v hlavě něco, čeho se až bojím,“ prozradil Deníku. „Potřebuji scénu, na níž se něco odehrává. Hezká by byla krumlovská Bellárie a divadelní představení před ní i s různými herci. Ale nevím, to berte s rezervou.“ S rezervou, ale i s přáním, ať to dobře dopadne.
Vložil: Kamil Fára