Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nikdo se do takové investice nehrnul. Dobře to ale dopadlo, vypadá to, že oživí celé okolí. Výborný projekt za strašnou spoustu peněz

07.10.2021
Nikdo se do takové investice nehrnul. Dobře to ale dopadlo, vypadá to, že oživí celé okolí. Výborný projekt za strašnou spoustu peněz

Foto: TS Lipenska (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Historicky cenný pivovar vybudoval Vilém z Rožmberka v roce 1590, přestavěla ho hrabata Buquoy v 70. letech 19. století

V Rožmberku nad Vltavou se ledy hnuly. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových dlouho nabízel nádhernou, ale zdevastovanou budovu buquoyského pivovaru. Cena klesla až na 2,9 milionu korun. Za takový kolos. Nikdo o pivovar neprojevil zájem. A tak hrozilo, že ho nechá stát zchřadnout definitivně. Až se přihlásil rodinný tandem místních podnikatelů, který do toho praštil a pivovar koupil, to bylo v roce 2016 a letos, v neděli 19. září, slavnostně zahájili rekonstrukci. Na začátku roku 2023 by tam měl být pivovar nový. Ale nejen pivovar. Plány mluví o mnohem větší nabídce různých potěšení pro lačné sosáčky turistů i místních.

Pivovar stojí na místě už od roku 1590, kdy ho založil Vilém z Rožmberka. V 70. letech předminulého století ho renovoval hrabě Buquoy. Za první republiky v pivovaru sídlil hotel Český dům, nejluxusnější adresa celé Šumavy, jak se říkalo. Pak to šlo s pivovarem i naší zemí ke dnu. Z chlouby Šumavy se stala ruina. Na uvadající historii pivovaru se ale nemohl dívat Martin Neudörfl a jeho stejnojmenný syn.

 

Investorem stavby je Martin Neudörfl st., který objekt koupil v roce 2016 od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových za 1,9 milionu korun. Od té doby připravovalo projekt a snažil se získat všechna povolení.

Jenom pivo? Ani náhodou

Jenže rozhodně nezůstane jen u vaření piva. Otec i syn Neudörflové jdou o hodný kus dál. Vedle vaření licencovaného piva bude podle plánů fungovat nově i lihovar, čokoládovna a pekárna. Prostě využít prostor, co jen to jde a oživit ho, co nejzajímavějším způsobem. Plány vypadají výborně.

„Naším cílem je úplná obnova vaření piva, hostince i slavného hotelu, včetně rozšíření výroby o pekárnu, čokoládovnu a lihovar spolu se zřízením ústřední prodejny regionálních produktů. V rámci obnovené výroby chceme respektovat nejen novodobé trendy a aktuální poptávku, zvláště v případě sportovních piv, nýbrž i historické tradice jižní Šumavy, přičemž právě vztah obnoveného pivovaru k našemu regionu bude určujícím směrem v naší filosofii,“ popisují oba Neudörflové.

 

Objekt má krásná, rozsáhlá sklepení, která se pro zamýšlený účel - znovuobnovení pivovaru - hodí dokonale.

Pivo na míru

Jedním z již daných cílů je mimo jiné i to, výnosem z prodeje licencovaného gardového piva podpořit financování hradní stráže v Českém Krumlově – Schwarzenberské granátnické gardy, kterou Neudörfl mladší založil a je jejím hejtmanem. Zdá se tedy, že si oba Neudörflové celou rekonstrukcí, která je přijde na 100 milionů korun, plní i své sny. Ale tak to má být. Sny, které pozitivně ovlivňují celé široké okolí. Mezi sny patří i to, že by pivovar vařil třeba i pivo na míru.

„To nám umožní, abychom mohli zohledňovat poptávku a zároveň si trochu hrát. To znamená vymýšlet výrobu piva podle toho, co bude komu chutnat nebo co kdo bude zrovna potřebovat. Můžeme pak vařit pivo zákazníkům přímo na míru,“ řekl pro iDnes Martin Neudörfl mladší.

 

S rozvojem turismu ve 30. letech minulého století byl v jeho prostorách Národní jednotou pošumavskou vybudován hotel, čímž se stal jednou z nejvyhledávanějších turistických základen v celém regionu, mezi jehož pravidelné hosty patřila i například komunisty popravená Milada Horáková, která sem ráda jezdila s celou rodinou.

Pivo doslova pro všechny

Pivovar Rožmberk kdysi býval chloubou rožmberského panství a významným kulturním centrem města. „Po staletí zásoboval svým proslulým bílým pivem nejen tabule pánů z Růže a hrabat z rodu Buquoy, ale i prostých obyvatel jižní Šumavy. V jeho hostinci se nad rožmberským pivem scházeli šumavští sedláci, jihočeská smetánka i národní buditelé, přičemž za první republiky se z něj stalo srdce kulturního života někdejší českojazyčné menšiny,“ uvádí Martin Neudörfl mladší, který studuje historii na Univerzitě Karlově a specializuje se na dějiny jižní Šumavy a lingvistiku. Věnuje se především záchraně vymírajících jazyků, například na ostrově Sark v Lamanšském průlivu, ale i na Lipensku a na Šumavě.

Martin Neudörfl je jedním z nejzkušenějších podnikatelů na Lipensku, v samotném Rožmberku již mj. opravil dva památkově chráněné objekty a provozuje v nich hotel, respektive penzion a restauraci. V oblasti cestovního ruchu významně podniká také v nedalekém Českém Krumlově a v Praze.

 

Investice se vyšplhají až na sto milionů korun. Předtím, než pivovar v roce 2016 zakoupil od ÚZSVM pan Neudörfl, byl dům v dražbě již několikrát. Například v roce 2015 na nabídku 2,9 milionu korun nereagoval jediný zájemce.

Město ve hře? Město ze hry

Město Rožmberk se o koupi nemovitosti v minulosti ucházelo, zastupitele vždy odradily vysoké náklady na rekonstrukci. Pivovar mohli od státu získat i bezúplatným převodem, ale ten je podmíněný tím, že objekt nebude mít komerční využití. Nad rekonstrukcí budou bdít také oči památkářů, kteří budou požadovat, aby se při rekonstrukci postupovalo s maximálním ohledem k jedinečnému rázu budovy. Peníze na rekonstrukci půjdou z větší části z rozpočtu rodiny Neudörflových, část jich bude uhrazena i z programu Evropské unie pro regionální rozvoj.

Aktuální plány související s renovací město Rožmberk vítá. „Jedná se o jednu z výrazných dominant Rožmberka. Město aktivně spolupracovalo již v průběhu přípravy projektu a Martin Neudörfl má plnou podporu města. Jde o jeden z projektů, který by mohl pomoci rozšířit striktně letní turistickou sezonu také na jaro a podzim,“ uzavřel starosta Rožmberka Bohuslav Čtveráček.

Vložil: Kamil Fára