Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Všude dobře, doma nejlíp. Štětináč Mirek překvapil vědce, procestoval tři státy, aby se vrátil zase zpátky na Šumavu!

14.09.2013
Všude dobře, doma nejlíp. Štětináč Mirek překvapil vědce, procestoval tři státy, aby se vrátil zase zpátky na Šumavu!

Autor: archiv

Popisek: Mirek má v obojku GPS

Vědci ČZU on-line sledovali nečekaný výlet divočáka… Zatímco dlouhodobé sledování pohybu divočáků prokázalo, že černá zvěř většinou neopouští své několikakilometrové teritorium, během letních měsíců byli vědci z České zemědělské univerzity svědky zajímavého putování jednoho divokého prasete jménem Mirek.

Mirek je sledován pomocí GPS obojku v rámci výzkumu prostorového chování černé zvěře na Šumavě a Bavorském příhraničí. Vědecký tým pod vedením Ing. Miloše Ježka, Ph.D., z Katedry myslivosti a lesnické zoologie Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity zjišťuje chování divokých prasat a jejich reakce na antropogenní podněty a snaží se definovat opatření vedoucí k redukci počtu divočáků vyskytujících se ve volné přírodě.  Na výzkumu vědci úzce spolupracují s NP Šumava. Projekt finančně podporuje Jihočeská společnost pro ochranu přírody a myslivost.

V červenci vyrazil do Němec

Mirek byl označen 13. března v okolí Českých Žlebů v Národním parku Šumava. Pohyboval se v okolí Stožce a až do poloviny července byl jeho domovský okrsek v rozmezí stovek hektarů (600-1400 ha). Ovšem 28. července se vydal na výlet a během 2 týdnů doputoval přes německé území až do Rakouska do okolí městečka Neufelden, které je vzdáleno 58 km vzdušnou čarou od místa, kde se Mirek obvykle zdržoval. „Tady se Mirek usadil v okolí kukuřičného pole a vypadalo to, že zde zůstane natrvalo. To mohlo být právě díky velkému množství potravy v zemědělské krajině, kterou dosud ze Šumavy neznal. Ovšem asi po dvou týdnech se Mirek opět vydal na cestu, a jaké bylo naše překvapení, když po 4 dnech dorazil opět do okolí Stožce. Zde nyní využívá to samé prostředí, ve kterém se pohyboval předešlou část roku,“ upřesňuje Miloš Ježek.

Píšou o něm i v Rakousku

Ostatní divoká prasata označená na Šumavě se pohybovala na poměrně malém území (200 až 800 ha) a obvykle se vyhýbají otevřeným prostorům, jako jsou louky nebo bezlesí, divočáci ze Šumavy se také vyhýbají obydleným územím.

O Mirkovi se psalo i v rakouském tisku! Jeho putování můžete sledovat na webových stránkách http://zver.agris.cz/, kde lze on-line sledovat nejen Mirka, ale také ostatní divočáky s GPS, případně označené jeleny evropské a jeleny sika.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace