Všude dobře, doma nejlíp. Štětináč Mirek překvapil vědce, procestoval tři státy, aby se vrátil zase zpátky na Šumavu!
14.09.2013
Foto: archiv
Popisek: Mirek má v obojku GPS
Vědci ČZU on-line sledovali nečekaný výlet divočáka… Zatímco dlouhodobé sledování pohybu divočáků prokázalo, že černá zvěř většinou neopouští své několikakilometrové teritorium, během letních měsíců byli vědci z České zemědělské univerzity svědky zajímavého putování jednoho divokého prasete jménem Mirek.
Mirek je sledován pomocí GPS obojku v rámci výzkumu prostorového chování černé zvěře na Šumavě a Bavorském příhraničí. Vědecký tým pod vedením Ing. Miloše Ježka, Ph.D., z Katedry myslivosti a lesnické zoologie Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity zjišťuje chování divokých prasat a jejich reakce na antropogenní podněty a snaží se definovat opatření vedoucí k redukci počtu divočáků vyskytujících se ve volné přírodě. Na výzkumu vědci úzce spolupracují s NP Šumava. Projekt finančně podporuje Jihočeská společnost pro ochranu přírody a myslivost.
V červenci vyrazil do Němec
Mirek byl označen 13. března v okolí Českých Žlebů v Národním parku Šumava. Pohyboval se v okolí Stožce a až do poloviny července byl jeho domovský okrsek v rozmezí stovek hektarů (600-1400 ha). Ovšem 28. července se vydal na výlet a během 2 týdnů doputoval přes německé území až do Rakouska do okolí městečka Neufelden, které je vzdáleno 58 km vzdušnou čarou od místa, kde se Mirek obvykle zdržoval. „Tady se Mirek usadil v okolí kukuřičného pole a vypadalo to, že zde zůstane natrvalo. To mohlo být právě díky velkému množství potravy v zemědělské krajině, kterou dosud ze Šumavy neznal. Ovšem asi po dvou týdnech se Mirek opět vydal na cestu, a jaké bylo naše překvapení, když po 4 dnech dorazil opět do okolí Stožce. Zde nyní využívá to samé prostředí, ve kterém se pohyboval předešlou část roku,“ upřesňuje Miloš Ježek.
Píšou o něm i v Rakousku
Ostatní divoká prasata označená na Šumavě se pohybovala na poměrně malém území (200 až 800 ha) a obvykle se vyhýbají otevřeným prostorům, jako jsou louky nebo bezlesí, divočáci ze Šumavy se také vyhýbají obydleným územím.
O Mirkovi se psalo i v rakouském tisku! Jeho putování můžete sledovat na webových stránkách http://zver.agris.cz/, kde lze on-line sledovat nejen Mirka, ale také ostatní divočáky s GPS, případně označené jeleny evropské a jeleny sika.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.
Vložil: Anička Vančová