Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Veřejná karikatura kapitalismu: Vytěžit do mrtě. V některých městech se kvůli turismu obyvatelé stali ohroženými domorodci

18.08.2019
Veřejná karikatura kapitalismu: Vytěžit do mrtě. V některých městech se kvůli turismu obyvatelé stali ohroženými domorodci

Foto: Ko Hon Chiu Vincent / UNESCO

Popisek: Český Krumlov si s turismem poradil alespoň trochu, zreguloval ho

I když se v mnoha atraktivních městech Evropy snaží obyvatelstvo bránit přílivu jednodenních turistů a dokonce proti nim protestuje, u nás se politici spíše chvástají, že se jejich počet v Česku stále zvyšuje. V honbě za rekordy ignorují vlastní občany i fakt, že je masová turistika vyhání z domů, kde žili celý život. Důsledkem jsou vyprázdněná centra některých měst i některé absurdní pokusy vrátit do nich normální život.

V Českém Krumlově se například loni rozhodli, že budou platit lidem, kteří budou v centru města předstírat normální život. Jak se dalo předem očekávat, svérázný projekt jisté umělkyně nic zásadního nevyřešil a Krumlov se s nájezdy turistů potýká dál. Ale letos naštěstí přišli konšelé s razantnějším nápadem a od června zpoplatnili vjezd do města pro zájezdové autobusy, jichž zde ročně přijede přes dvacet tisíc! Komplikují přitom nejen dopravu, ale výrazně zhoršují životní prostředí, což má dopad jak na obyvatele, tak na obdivované renesanční objekty. Krumlov se tak stal vůbec první turistickou atrakcí u nás, v níž začali turistický ruch alespoň částečně regulovat. Pro městskou pokladnu to navíc znamená nemalý finanční efekt, alespoň částečně pomůže hradit značné náklady, s turistickým ruchem spojené.

Poslední domorodci v Praze

Bohužel, na podobné rozhodnutí zatím marně čeká Praha, přesto, že se masová turistika velmi negativně projevuje na životě obyvatel v centru metropole. Za posledních třicet let se zde počet turistů zvýšil sedminásobně. A to už je znát. Kde jsou ty časy, kdy pro našince znamenala procházka matičkou Prahou romantické zážitky? Dnes jde často o slalom mezi obrovskými davy turistů, valícími se k Pražskému hradu či od něj. O nesnesitelném nočním rámusu, který Pražanům způsobují opilí návštěvníci ani nemluvě. Redaktor Jan Lipold přirovnal jejich situaci k posledním domorodcům z nějakého ohroženého kmene v Amazonii. A kolem kácí Airbnb a spol.“ Právem si stěžuje, že se politici, namísto toho, aby řešili palčivé problémy zdejších obyvatel, snaží Prahu vytěžit do mrtě.

Veřejná karikatura kapitalismu

Podle Lipolda by se měli zbavit nesmyslného ostychu před regulacemi, zákazy a jejich vymáháním, překonat mentalitu, že omezovat soukromé podnikání je z principu něco neslušného a že jsme si toho užili za komunistů dost. „Výsledkem je veřejná karikatura kapitalismu. Z ní těží šíbři, místní ztrácejí. Nejde jen o spočitatelné ztráty, ale i o citovou újmu: nepohodu, smutek, rozhořčení, vykořenění ve vlastním městě,“ stěžuje si na webu Seznam zprávy. V této souvislosti připomíná, že cestovní ruch představuje zhruba tři procenta českého HDP a pracuje v něm asi čtvrt milionu lidí, ale například obyvatel Prahy 1 z toho nic nemá. Zakopává o pandy, rikši, pivní kola, opilce a arogantní koloběžkáře. „Jak na svém životě pozná, že tu turisté utrácejí miliardy?“ ptá se a nabádá k tomu, že se přecpaná Praha musí bránit.

Stále víc!

Konstatuje rovněž, že se konsensus na rozhodujících místech nemění: „Turisty je třeba lákat.“ Tak je nastavený stát, kraje, města a hlavně různé instituce a kanceláře. Klíčové slovo zní víc. Víc propagace a marketingu, produktů a programů, využitého potenciálu a zpeněžitelných zážitků.

Vložil: Adéla Hofmanová