Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Městečko, které v 50. letech skončilo pod hladinou jezera, se znovu vynoří... „Zázrak“ na Lipně

24.07.2018
Městečko, které v 50. letech skončilo pod hladinou jezera, se znovu vynoří... „Zázrak“ na Lipně

Foto: Dolnilipenskozije.cz

Popisek: Pohled na Lipno z penzionu Calla

FOTOGALERIE VIDEO V Dolní Vltavici na břehu Lipna vznikl díky majitelům zdejšího penzionu 3D projekt, který ukazuje, jak vypadala zaniklá obec, odkud bylo odsunuto původní obyvatelstvo a nakonec skončila na dně lipenského jezera. Turistický spolek Lipenska uvažuje o mobilní aplikaci, která by majitelům ukazovala, co je na dně jezera.

Pomocí počítačové animace, archivních fotografií a různých svědectví pamětníků a znalců historie se snaží manželé Kondyskovi obnovit původní podobu zaniklé lipenské obce Dolní Vltavice. Vytváří 3D projekci městečka, které v 50. letech skončilo na dně lipenské přehrady. Kondyskovi jsou majitelé penzionu Calla ve stejnojmenné obci ležící na břehu lipenského jezera. S projektem, který má název ´Dolní Vltavice žije´, jim výrazně pomáhají studenti z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Nechat vystoupit zatopené domy i s kostelem znovu nad vodu…

„Momentálně vytváříme webové stránky www.dolnivltavicezije.cz, kde děláme u jednotlivých objektů jejich popisy,“ uvádí Ema Kondysková. Jejím snem je jednou udělat projekci na vodní cloně nad hladinou Lipna a nechat vystoupit zatopené domy i s kostelem znovu nad vodu. „Je to velmi zvláštní pocit, když plavete nebo jedete na loďce a víte, že pod vámi jsou zbytky domů, kde kdysi žili lidé, jak říká básník, místo, kde kostelem dnes proplouvají ryby,“ doplňuje.

Projekt ´Dolní Vltavice žije´ se má stát drobným příspěvkem ke smíření národů, protože část zdejšího původního obyvatelstva byla odsunuta do Německa či Rakouska. Kondyskovi se do Dolní Vltavice přestěhovali v roce 2012, do té doby žili od studií v Praze. Manžel Petr v Praze pracoval jako advokát, Ema jako auditorka a daňová poradkyně. Oba jsou soudními znalci, Ema Kondysková také soudní tlumočnice němčiny, pět let vedla Komoru soudních tlumočníků ČR. „Chtěli jsme změnu,“ uvedla.

Zamilovali se do Lipna a opustili Prahu

Vyrazili tehdy v zimě na Lipno a po návštěvě Dolní Vltavice se zamilovali do úchvatného výhledu na Lipno, „…kterého jsme se dodnes nenabažili,“ vypráví. Brzy po přestěhování shlédli v televizi pořad o 3D animaci zaniklého pracovního lágru v Krušných horách. „Kontaktovala jsem tvůrce, kteří nás navštívili. Mají k dispozici program, který laicky řečeno dává dohromady staré mapy, fotografie a vytváří 3D vizualizaci,“ vysvětluje.

Kondyskovi a penzion Calla jsou velice aktivními členy Turistického spolku Lipenska, který se stará o rozvoj cestovního ruchu od Stožce po Rožmberk. „Projekt se nám stává i inspirací a již s některými dalšími členy Turistického spolku Lipenska přemýšlme, jak zmapovat a přiblížit lidem, co a kde se vyskytovalo pod hladinou dnešního Lipna. S takovou aplikací v mobilu by plavby po Lipně na jachtách, kajacích, parníku a převozech dostaly úplně nový náboj,“ říká Jiří Mánek, předseda spolku.

Pomáhá spousta lidí

Materiály získávají Kondyskovi od bývalých obyvatel, těch, kteří zde sloužili během základní vojenské služby, pomohl také českokrumlovský fotoateliér Seidel, který vlastní unikátní sbírku fotografií jihovýchodní části Šumavy, dokumentující nejen krajinu a města, ale také každodenní život obyvatel včetně vztahů mezi Čechy a Němci v 1. polovině 20. století. Materiály dodávají také Miroslav a Zdeněk Kůsovi, znalci Šumavy a majitelé truhlářského ateliéru z Kašperských Hor, kteří provozují velice navštěvovaný facebookový profil Stará Šumava.

Osada pochází ze 13. století

Osada Dolní Vltavice byla založena ve 13. století. V roce 1268 toto území daroval klášteru ve Zlaté Koruně bezdětný hrabě Hirzo. V době husitské se klášterní majetek dostal do majetku Rožmberků. Obec to byla významná, strategiky položená na obchodní cestě, jejíž dominantou byl kostel sv. Linharta připomínaný již roku 1306. Novodobější dominantu tvořila výstavná budova školy z roku 1888. „Dolní Vltavice měla rozsáhlé náměstí, které bylo větší než to, které dnes mají České Budějovice,“ srovnává Kondysková. V roce 1930 měřil katastr městyse 616 ha a bylo zde 63 domů a 414 obyvatel, z toho 393 Němců.

Na konci 2. světové války předznamenal budoucí osud výbuch náloží a následný boj mezi Američany a německou armádou. Již tehdy bylo poničeno několik stavení, vyhořela fara. Německé obyvatelstvo bylo v letech 1946 až 47 vystěhováno a obec již nebyla nikdy dosídlena. Původně výstavná a upravená obec se začala měnit. Zápis v kronice z roku 1955 uvádí, že „více než polovina domů se stala bouračkami. Toto pustošení začalo po odsunu Němců a pak hlavně od doby, kdy bylo vyměřeno zátopové pásmo.“ Většina staveb zanikla v letech 1958 – 1959.

Přispívají i hosté penzionu

V březnu 1959 bylo odstřeleno zdivo kostela a většinu bývalého městečka pokryla postupně hladina jezera. „Z původní obce dnes zbyly pouze tři domy, které leží při výjezdu z obce,“ uvedla Ema Kondysková. Kondyskovi se také starají o kapličku Stini, kde se pochovávaly oběti morové nákazy, pochází z roku 1648 a jedná se o nejstarší stavbu Dolní Vltavice. „Cítím tam silnou pozitivní energii, získala jsem původní popis kapličky,“ uvádí. Navíc ji k dalším krokům zavázali hosté jejího penzionu. „Sami, aniž bych jim cokoliv říkala a žádala je, mi poslali na účet příspěvky, které mám použít na obnovu kapličky,“ uzavřela Ema Kondysková.

Zdroj: Turistický spolek Lipenska 

Vložil: Markéta Vančová