Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Velociraptor váží deset, loutka tyranosaura pak 40 kilo. Otáčivé hlediště v Krumlově slaví šedesátiny, také unikátní inscenací Ztraceného světa

25.06.2018
Velociraptor váží deset, loutka tyranosaura pak 40 kilo. Otáčivé hlediště v Krumlově slaví šedesátiny, také unikátní inscenací Ztraceného světa

Foto: Otáčivé hlediště Český Krumlov

Popisek: Na výrobě netradičních kostýmů pracovalo téměř rok více než patnáct osob

Celkem 92 představení má v letošním roce na programu Otáčivé hlediště v Českém Krumlově. U příležitosti oslav 60. výročí svého vzniku uvede hlediště dvě zbrusu nové premiéry. Letní divadelní sezóna trvá od 6. června až do 10. září.

Sezónu odstartuje soubor činohry Jihočeského divadla s naprostou novinkou v režii ředitele Národního divadla Brno Martina Glasera, jehož inscenace nastudované pro plenérovou scénu v českokrumlovské zámecké zahradě sklízí u diváků dlouholetý úspěch. Martin Glaser spolu s dramaturgyní Olgou Šubrtovou se tentokrát zhlédli v hororovém žánru a nastudovali zbrusu novou adaptaci románu Brama Stokera Dracula, která bude letos před točnou uvedena šestnáctkrát. Premiérový titul vystřídá komedie Dekameron, která je na programu od 27. června do 7. července. I pod tímto titulem je podepsán tandem Glaser - Šubrtová. 

Nová adaptace románu Brama Stokera Dracula

Řada tuzemských i zahraničních pěveckých hvězd

Dvořákovu divácky oblíbenou Rusalku v režii a scénografii Jiřího Heřmana a v hudebním nastudování Maria de Rose vystřídá v hudebním bloku Verdiho operní drama Trubadúr, které mělo premiéru v roce 2017 a v jehož hlavních rolích uvidí diváci řadu tuzemských i zahraničních pěveckých hvězd. V hudebním nastudování Maria de Rose je pod režií této inscenace podepsán šéf opery JD Tomáš Studený. Následuje taneční divadlo Valmont v choreografii a režii Libora Vaculíka, ve kterém budou mít diváci možnost nově vidět světově proslulého tanečníka a prvního sólistu ND Praha Alexandra Katsapova, jenž přijal titulní roli Valmonta. Hudebními perlami nabitý blok zakončí opět soubor opery Jihočeského divadla znovuuvedením Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky režírované duem SKUTR. Všechny hudební tituly budou uvedeny v období 10. 7. - 11. 8. 2018.

14. srpna se před točnu opět vrátí soubor činohry JD s detektivní komedií Pes baskervillský v režii Petra Zelenky. V hlavní roli Sherlocka Holmese se skvěle alternují dlouholetý člen souboru Pavel Oubram spolu s Karlem Rodenem, hostem Jihočeského divadla. 

Velikým lákadlem pro malé i velké diváky je přibližně 15 pravěkých ještěrů

Dobrodružná podívaná pobaví malé i velké diváky

Dobrodružnou podívanou, která pobaví malé i velké diváky, slibuje uvedení atraktivní novinky s názvem Ztracený svět, která měla premiéru tuto sobotu. Podle knižní předlohy Arthura Conana Doyla ji pro plenérovou scénu Otáčivého hlediště zpracoval Zdeněk Jecelín. Velikým lákadlem pro malé i velké diváky je přibližně 15 pravěkých ještěrů, z nichž největší má kolem devíti metrů. Ti se spolu s ostatními pravěkými tvory prohánějí kolem točny po zámeckém parku v inscenaci, která je kombinací činohry, zpěvné hudby a tance.

Pro Jihočeské divadlo Loutky jsou vyrobeny ze stejného materiálu jako letecké modely, přesto však není jejich váha zanedbatelná – například loutka velociraptora váží 10 kg, loutka tyranosaura rexe pak dokonce 40 kg.

Kromě ještěrů se kolem točny po zámeckém parku prohánějí i další pravěcí tvorové

„Vycházeli jsme z inspirace dětských hraček – klasických dřevěných skládaček dinosaurů a trošku jsme si je upravili podle našich potřeb, aby něco uměli. Aby třeba uměli otočit hlavou, otevřít tlamu…“ řekl scénograf Ján Tereba České televizi.

Jak je v inscenacích Malého divadla zvykem, i ve Ztraceném světě se hodně zpívá. Autorem hudby je David Hlaváč, písňové texty složila Helena Kebrtová. Ján Tereba a Jitka Nejedlá jsou pak autory scény, kostýmů a loutek. Inscenační tým je velmi dobře sehraný již z přípravy muzikálu Kronikáři.

Otáčivé hlediště si letos připomíná kulaté 60. výročí tohoto jedinečného divadelního fenoménu. U této příležitosti budou mít zájemci možnost navštívit výstavu Joan Brehms (1907 - 1995): scénograf, architekt, malíř, kterou připravilo Národní muzeum spolu s Archivem Joana Brehmse. Od 6. června do 30. září představí výstava v Klášterech Český Krumlov osobnost všestranného umělce Brehmse, otce principu otáčivého hlediště, autora původní koncepce točny a dlouholetého scénografa Jihočeského divadla.

Vstupenky zakoupíte v Infocentru Český Krumlov nebo v pokladně Jihočeského divadla.

Vložil: Markéta Vančová