Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Velociraptor váží deset, loutka tyranosaura pak 40 kilo. Otáčivé hlediště v Krumlově slaví šedesátiny, také unikátní inscenací Ztraceného světa

25.06.2018
Velociraptor váží deset, loutka tyranosaura pak 40 kilo. Otáčivé hlediště v Krumlově slaví šedesátiny, také unikátní inscenací Ztraceného světa

Foto: Otáčivé hlediště Český Krumlov

Popisek: Na výrobě netradičních kostýmů pracovalo téměř rok více než patnáct osob

Celkem 92 představení má v letošním roce na programu Otáčivé hlediště v Českém Krumlově. U příležitosti oslav 60. výročí svého vzniku uvede hlediště dvě zbrusu nové premiéry. Letní divadelní sezóna trvá od 6. června až do 10. září.

Sezónu odstartuje soubor činohry Jihočeského divadla s naprostou novinkou v režii ředitele Národního divadla Brno Martina Glasera, jehož inscenace nastudované pro plenérovou scénu v českokrumlovské zámecké zahradě sklízí u diváků dlouholetý úspěch. Martin Glaser spolu s dramaturgyní Olgou Šubrtovou se tentokrát zhlédli v hororovém žánru a nastudovali zbrusu novou adaptaci románu Brama Stokera Dracula, která bude letos před točnou uvedena šestnáctkrát. Premiérový titul vystřídá komedie Dekameron, která je na programu od 27. června do 7. července. I pod tímto titulem je podepsán tandem Glaser - Šubrtová. 

Nová adaptace románu Brama Stokera Dracula

Řada tuzemských i zahraničních pěveckých hvězd

Dvořákovu divácky oblíbenou Rusalku v režii a scénografii Jiřího Heřmana a v hudebním nastudování Maria de Rose vystřídá v hudebním bloku Verdiho operní drama Trubadúr, které mělo premiéru v roce 2017 a v jehož hlavních rolích uvidí diváci řadu tuzemských i zahraničních pěveckých hvězd. V hudebním nastudování Maria de Rose je pod režií této inscenace podepsán šéf opery JD Tomáš Studený. Následuje taneční divadlo Valmont v choreografii a režii Libora Vaculíka, ve kterém budou mít diváci možnost nově vidět světově proslulého tanečníka a prvního sólistu ND Praha Alexandra Katsapova, jenž přijal titulní roli Valmonta. Hudebními perlami nabitý blok zakončí opět soubor opery Jihočeského divadla znovuuvedením Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky režírované duem SKUTR. Všechny hudební tituly budou uvedeny v období 10. 7. - 11. 8. 2018.

14. srpna se před točnu opět vrátí soubor činohry JD s detektivní komedií Pes baskervillský v režii Petra Zelenky. V hlavní roli Sherlocka Holmese se skvěle alternují dlouholetý člen souboru Pavel Oubram spolu s Karlem Rodenem, hostem Jihočeského divadla. 

Velikým lákadlem pro malé i velké diváky je přibližně 15 pravěkých ještěrů

Dobrodružná podívaná pobaví malé i velké diváky

Dobrodružnou podívanou, která pobaví malé i velké diváky, slibuje uvedení atraktivní novinky s názvem Ztracený svět, která měla premiéru tuto sobotu. Podle knižní předlohy Arthura Conana Doyla ji pro plenérovou scénu Otáčivého hlediště zpracoval Zdeněk Jecelín. Velikým lákadlem pro malé i velké diváky je přibližně 15 pravěkých ještěrů, z nichž největší má kolem devíti metrů. Ti se spolu s ostatními pravěkými tvory prohánějí kolem točny po zámeckém parku v inscenaci, která je kombinací činohry, zpěvné hudby a tance.

Pro Jihočeské divadlo Loutky jsou vyrobeny ze stejného materiálu jako letecké modely, přesto však není jejich váha zanedbatelná – například loutka velociraptora váží 10 kg, loutka tyranosaura rexe pak dokonce 40 kg.

Kromě ještěrů se kolem točny po zámeckém parku prohánějí i další pravěcí tvorové

„Vycházeli jsme z inspirace dětských hraček – klasických dřevěných skládaček dinosaurů a trošku jsme si je upravili podle našich potřeb, aby něco uměli. Aby třeba uměli otočit hlavou, otevřít tlamu…“ řekl scénograf Ján Tereba České televizi.

Jak je v inscenacích Malého divadla zvykem, i ve Ztraceném světě se hodně zpívá. Autorem hudby je David Hlaváč, písňové texty složila Helena Kebrtová. Ján Tereba a Jitka Nejedlá jsou pak autory scény, kostýmů a loutek. Inscenační tým je velmi dobře sehraný již z přípravy muzikálu Kronikáři.

Otáčivé hlediště si letos připomíná kulaté 60. výročí tohoto jedinečného divadelního fenoménu. U této příležitosti budou mít zájemci možnost navštívit výstavu Joan Brehms (1907 - 1995): scénograf, architekt, malíř, kterou připravilo Národní muzeum spolu s Archivem Joana Brehmse. Od 6. června do 30. září představí výstava v Klášterech Český Krumlov osobnost všestranného umělce Brehmse, otce principu otáčivého hlediště, autora původní koncepce točny a dlouholetého scénografa Jihočeského divadla.

Vstupenky zakoupíte v Infocentru Český Krumlov nebo v pokladně Jihočeského divadla.

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace