Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hvězdné nebe nad zahájením v zámecké zahradě i velké hvězdy v bohatém programu… MHF Český Krumlov 2018

19.06.2018
Hvězdné nebe nad zahájením v zámecké zahradě i velké hvězdy v bohatém programu… MHF Český Krumlov 2018

Foto: Libor Sváček

Popisek: MHF Český Krumlov

V Českém Krumlově se představí Piotr Beczała se Sondrou Radvanovsky, Javier Perianes, Jiří Bárta, Hradišťan, Čechomor s Lúčnicou, swingový večer ve stylu Las Vegas i muzikály legendárního Leonarda Bernsteina.

Již po sedmadvacáté se v Českém Krumlově uskuteční multižánrová hudební přehlídka evropského významu – Mezinárodní hudební festival, který vedle interpretů patřící ke špičce současné zahraniční a tuzemské hudební scény představí i mladé talentované umělce. Mezi 20. červencem a 11. srpnem nabídne celkem 19 hudebních produkcí různých žánrů – operu, klasiku, muzikál, swing, folklór i crossover. To vše jako vždy na atraktivních místech Českého Krumlova, které hudební zážitky umocňují - v Zámecké jízdárně a Maškarním sále, pod širým nebem v Pivovarské zahradě, Klášterní zahradě, Zahradě Kooperativy či Zámecké zahradě, i v atmosféře kostela Božího Těla a Panny Marie Bolestné v areálu bývalého minoritského kláštera.

Hudba od 15. až po 21. století

Hudebně je festival široce rozkročen, na jeho programu diváci najdou spektrum hudby od 15. až po 21. století. Festival zahájí výtvarně pojatá hudební féerie, která bude jakousi ochutnávkou toho, co festival v průběhu tří týdnů nabídne. Na zahájení vystoupí Jiří Bárta, Sooyeon Kim, Christiane Noll a Hugh Panaro, Schola Gregoriana Pragensis ad. Druhý festivalový večer 21. července ozdobí dvě světové pěvecké hvězdy, které spojuje Metropolitní opera a další prestižní pódia, polský tenorista Piotr Beczała a kanadsko-americká sopranistka s českými kořeny Sondra Radvanovsky.

Polský tenorista Piotr Beczała

Beczała patří mezi nejvyhledávanější lyrické tenoristy současnosti. Tento umělec polského původu je uznávaný nejen pro jeho krásný hlas, ale také pro vášeň, se kterou se dokáže vtělit do postav, jež představuje. Beczała Český Krumlov zná: „Svou kariéru jsem zahájil v Linci, který není od Krumlova daleko. Měl jsem tedy již v minulosti příležitost Český Krumlov párkrát navštívit a vždy mě fascinoval. Sledoval jsem jeho vývoj spojený s rozsáhlou rekonstrukcí města a výsledek je nádherný. Vždy jsem měl povědomí i o tamním hudebním festivalu a často jsem poslouchal nadšené vyprávění svých kolegů, kteří zde vystoupili, i přátel, kteří pravidelně tyto koncerty navštěvují.“

Jedna z nejlepších interpretek bel canta a skvělý lyrický tenor

Sopranistka Sondra Radvanovsky je považována za jednu z nejlepších verdiovských současnosti a zároveň za jednu z nejlepších interpretek bel canta. Emocionalita, se kterou své role interpretuje, mimořádně nádherná barva hlasu, bezchybná technika činí z každého jejího vystoupení nezapomenutelný zážitek. Radvanovsky má české kořeny: „Z českého repertoáru jsem zpívala Rusalku. Zatím sice jen jednou, ale byla jsem nadšená z toho, že jsem mohla zpívat v rodném jazyce mého otce! Když jsem vyrůstala, slýchávala jsem češtinu. Celá rodina mého otce totiž mluvila česky, takže jsem se s vaším jazykem setkávala velice často a bylo to pro mě přirozené. Používat češtinu, to je však něco jiného. Není to snadné. Mimochodem, mě připadá podobná spíše italštině, než ruštině. Oblíbeným dílem mého otce byla Smetanova Vltava a dodnes, když tuto skladbu slyším, vyhrknou mi slzy do očí. Tatínek před více než třiceti lety zemřel, a tato skladba mi ho vždy připomene.“ Naopak  Beczała zpívá český repertoár často: „Prince v Rusalce zpívám velmi rád, role mi hlasově dokonale sedí. Jazyk je těžký, ale jako rodák z Polska jsem se s touto výzvou dokázal poprat. Rád jsem také zpíval Jeníka v Prodané nevěstě a Števu v Její pastorkyni. Do mého repertoáru patří i Dvořákovy písně.“

Svou oslnivou kariéru Beczała zahájil roku 1996 v zemském divadle v Linci, o rok později se stal členem souboru opery v Curychu a v dubnu 2004 debutoval v Covent Garden jako Italský zpěvák ve Straussově Růžovém kavalírovi. Dva roky nato se poprvé představil v milánské La Scale jako Vévoda ve Verdiho Rigolettovi a se stejnou rolí vzápětí debutoval také v Metropolitní opeře. Další významný milník jeho umělecké dráhy představoval roku 2009 rychlý záskok za Rolanda Villazóna při představení Donizettiho Lucie z Lammermooru s Annou Netrebko v titulní roli, které bylo v rámci projektu Metropolitní opery „Live in HD“ přenášeno živě do celého světa. Pěvcova bohatá diskografie zahrnuje řadu CD nahrávek stěžejních rolí klasického operního repertoáru. Na svém CD s názvem Slavic Opera Arias má i skvělého Prince z Dvořákovy Rusalky a Jeníka ze Smetanovy Prodané nevěsty. Od roku 2012 nahrává exkluzívně pro Deutsche Grammophon. 

Oba umělci jsou ve skvělé formě, o čemž svědčí aktuální ohlasy a kritiky. V Pivovarské zahradě s výhledem na známou siluetu krumlovského zámku zazní v podání obou pěvců a za doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského repertoár, se kterým oba sklízí úspěchy po celém světě. „Se Sondrou jsme pro operní gala večer sestavili velmi krásný a ambiciózní program a publikum v Českém Krumlově, stejně jako my, zajisté prožije nádherný večer. Velmi se těším na to, že budu znovu v Českém Krumlově, a tentokrát ne jako turista,“ říká Piotr Beczała. První polovina koncertu bude ve znamení děl Pucciniho a Verdiho, v druhé části zazní například francouzská opera a árie z Dvořákovy Rusalky, a celý večer vygraduje známými melodiemi z pera Franze Lehára.

Další velké osobnosti klasické hudby

Z dalších velkých osobností klasické hudby na letošním ročníku vystoupí například vynikající španělský klavírista Javier Perianes s Filharmonií Bohuslava Martinů a dirigentem Manuelem Hernández-Silvou, nebo ruský violoncellista Boris Andrianov, který se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Christiana Schulze zahraje slavný Dvořákův Koncert pro violoncello h moll. Festival vzdá rovněž poctu několika osobnostem, jejichž výročí si v roce 2018 připomínáme. Devadesáté výročí úmrtí Leoše Janáčka uctí Wihanovo kvarteto koncertem z jeho tvorby, a hold významné české hudební osobnosti Emilu Friedmannovi Kossuthovi, od jehož narození uplyne v letošním roce sto deset let, vzdá za doprovodu Filharmonie Hradec Králové německá houslistka Tanja Becker-Bender. S komorními programy vystoupí nejuznávanější český violoncellista současnosti Jiří Bárta, renomovaný kytarista Pavel Steidl, soubor Concilium Musicum Wien nebo varhaník Jaroslav Tůma. Festival dává pravidelně příležitost také mladým laureátům interpretačních soutěží. Za doprovodu Jihočeské filharmonie a pod taktovkou Jana Kučery budou společně koncertovat jedni z nejnadějnějších houslistů nastupující generace, Miroslav Ambroš a Jaroslaw Nadrzycki. Íránský houslista Amin Ghafari zahraje se Sukovým komorním orchestrem pod vedení mladé dirigentky Nikoly Kraft. Soudobou hudbu představí na svém koncertu absolutní vítěz Concerto Bohemia, soubor Francisextet. Program s názvem Carolus IV. - Rex et Imperator, s nímž vystoupí soubor Schola Gregoriana Pragensis, bude pestrou hudební mozaikou z repertoáru, který byl úzce spjatý s osobou panovníka Karla IV.

Německá houslistka Tanja Becker-Bender

Festival plný žánrů: Cigánski Diabli, Keep Swinging!, pocta Bernsteinovi a Čechomor s Lúčnicí

Festival však nabídne i osvěžující populární žánry. Jeden z nejlepších orchestrů v kategorii etno a world music Cigánski Diabli uvede spolu se skupinou Čarovné Ostrohy tanečně-hudební představení inspirované operou G. Bizeta s názvem „Carmen Fantasy by Gypsy Devils“. Jejich zpracování přináší zcela nový pohled na tento klasický příběh lásky. Autenticitu příběhu umocňují cikánské písně a hudba, které zároveň podtrhují temperament a emocionalitu hlavní hrdinky. Vystoupení je doplněno dynamickým mixem tanečních stylů obohacených o prvky jazzu, etna i flamenca, a o výjimečnou virtuozitu, která je neodmyslitelnou součástí uměleckého projevu slovenského souboru. Folklórní soubor Hradišťan & Jiří Pavlica je ojedinělé seskupení s vysokou uměleckou i interpretační úrovní, nezvykle širokým žánrovým záběrem a netradičním repertoárem, který v počátcích vycházel zejména z lidové tradice.

World music Cigánski Diabli

Velká koncertní show „Keep Swinging!” navazuje na úspěšný hudební projekt Sinatrology, který se stal v České republice doslova fenoménem. V čele obou projektů stojí český swingový zpěvák a hudební producent Jan Smigmator. Projekt představí především evergreeny George Gershwina, jehož stodvacáté výročí narození si v roce 2018 připomíná celý svět. Dále zazní také slavné melodie Richarda Rodgerse a Lorenze Harta, Duka Ellingtona, Michela Legranda, Cola Portera, Irvinga Berlina, Franka Sinatry, Elly Fitzgerald, Tonyho Bennetta, Barbry Streisand, Deana Martina, ale také písně z alb Jana Smigmatora Swing Is Back a Time To Swing.  Vzácnými hosty galakoncertu budou multižánrová zpěvačka Dasha, kterou s Janem Smigmatorem pojí dlouhá léta na rozhlasových vlnách Dvojky, jedna z největších hvězd evropské swingové scény, „německý Sinatra“ Tom Gaebel a taneční skupina Pop Balet, která dokonale dokreslí swingovou atmosféru, jež promění Pivovarskou zahradu na Las Vegas. Ve svých instrumentálních sólech se představí pochopitelně i legenda české populární hudby, fenomenální klarinetista a saxofonista Felix Slováček a řada hudebníků jeho RTV Big Bandu rozšířeného o smyčcovou sekci. Nenechte si ujít ani afterpárty ve stylu Las Vegas. Kromě vstupu na koncert "Keep Swinging!" si můžete zakoupit vstup na afterparty s casinem Falešných hráčů (ruleta, poker, blackjack), electroswingovým DJ, tanečním parketem s výukou swingového tance, degustačním barem a večerním rautem. V ceně vstupného je občerstvení, hra a zábava.

Sólisté z Broadwaye za doprovodu Severočeské filharmonie Teplice 

Program letošního muzikálového večera akcentuje sté výročí narození vynikajícího amerického skladatele a autora slavné West Side Story Leonarda Bernsteina. Sólisté z Broadwaye - Christiane Noll, Dee Roscioli, Hugh Panaro a Darius de Haas - za doprovodu Severočeské filharmonie Teplice pod vedením amerického dirigenta Randalla Craiga Fleischera uvedou ukázky z Bernsteinových slavných děl. V druhé půli koncertu zazní v podání sólistů brodwayských divadel písně z nejslavnějších amerických muzikálů, jako jsou Lví král, Evita, Jesus Christ Superstar, Bídníci nebo Fantom opery. Závěrečný festivalový Česko-Slovenský večer spolu s populární kapelou Čechomor, hostující zpěvačkou Martinou Partlovou, Dechovou hudbou Vlado Kumpana, Vojenskou hudbou Olomouc a legendárním slovenským tanečním souborem Lúčnica oslaví sté „narozeniny“ našeho státu. Připravena bude gastronomie obou našich národů s jejími specialitami (pivo, víno, nealko, bufet z českých a slovenských lahůdek) v rámci vstupenky zdarma.

MHF Český Krumlov v letošním roce navázal spolupráci se Základní uměleckou školou Jaroslava Ježka, která zajišťuje hudební vzdělávání pro děti a mládež se zrakovým postižením. MHF se rozhodl vybraným žákům školy umožnit účinkování na zahájení festivalu a zároveň navštívit festivalové koncerty a poslechnout si tak špičkové profesionální hudebníky.

Kompletní program a podrobné informace k účinkujícím naleznete na www.festivalkrumlov.cz v sekci Program. Využijte tuto příležitost a naplánujte si v létě výlet do Českého Krumlova. Spojení krásné hudby s dech beroucí atmosférou tohoto unikátního města zaručuje jedinečný letní kulturní zážitek.

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová