Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Budeme předstírat normální život? V prvním českém městě už to začalo. Pohroma pro celou planetu

11.06.2018
Budeme předstírat normální život? V prvním českém městě už to začalo. Pohroma pro celou planetu

Foto: Facebook

Popisek: Český Krumlov: První čtyři rodiny mají za sebou týden bydlení v centru Českého Krumlova v rámci projektu UNES-CO. Jedna z nich už chodí raději přespávat k sobě na sídliště, další z nich už ani neotvírá okna

Také v Česku se začíná projevovat velmi negativní dopad masové turistiky. Některá evropská města, například Benátky nebo Řím, již dříve přijala opatření, aby omezila nekonečný příliv turistů a umožnila obyvatelům těchto nádherných měst normálně žít a neutíkat z nich. Nyní už je nutné, aby se počet návštěvníků některých měst začal regulovat i u nás, protože se centra některých nejatraktivnějších měst začala zcela vylidňovat. Příkladem jsou Karlovy Vary nebo Český Krumlov.

Zde se odhodlali k prvnímu pokusu, který je však veřejností vnímán velmi rozpačitě. Některým lidem totiž zaplatí za to, aby v centru města předstírali normální život a zároveň  budou mít k dispozici bezplatné ubytování.  Krumlov se tak připojil k projektu UNES-CO, jehož autorkou je známá výtvarnice  Kateřina  Šedá. Rozhodla se alespoň částečně zvrátit situaci, v niž se Krumlov ocitl kvůli tomu,  že z centra tohoto historického města odešli nejen původní obyvatelé, ale zanikly zde také běžné obchody, služby i školy.   Několik rodin z celé republiky se má postupně (po dobu tří měsíců), snažit  vést normální rodinný život,  nakupovat, procházet  se s kočárkem  po zdejších uličkách, zalévat květiny v okně,  pověsit vyprané prádlo nebo  poslat děti ven, aby si s  míčem hráli před domem. A jejich povinností je také zaznamenat vlastní zkušenosti i reakce okolí.

 

Nápad Kateřiny Šedé vzbudil ohlasy především v zahraničí

Jídlo nad zlato!

Vrátit do turisticky atraktivních míst původní obyvatele a normální život je jistě chvályhodné, ale velmi sporná je forma, jak tohoto cíle chtějí  v Krumlově dosáhnout. Jde totiž  o umělecký  projekt, jehož průběh je  dokonce přenášen  kamerami  do českého pavilonu  na Benátském bienále architektury. A není vyloučeno, že právě proto může paradoxně turistickou návštěvnost v Českém Krumlově   ještě více zvýšit.  Sama Kateřina Šedá přiznává, že reakce na její experiment jsou různorodé. A to i ze strany samotných účastníků tohoto projektu. Ti hned ze začátku narazili například na velký problém s nakupováním, protože v centru Krumlova funguje jediný obchod s potravinami, zatímco se zde nachází třicet obchodů se zlatem.  A  ještě horší je vést normální život v ulicích, zaplavených turisty, kde nemůžete s kočárkem ani projít.

 

V Benátkách na Biennale se o Krumlov zajímali více, než v samotném Českém Krumlově. Projekt již běží, ale Facebook města se o něm nezmínil jediným slovem

Obrovské překvapení

Ale již nyní se  ukazují také první pozitivní dopady celého projektu. Většina obyvatel Českého Krumlova má pocit že  radnice dělá vše pro  podporu turismu. Ale opak je pravdou. „Já jsem na základě tohoto projektu zjistila, že  několik let zpátky i v současnosti to město investovalo především do  věcí,  které jsou v tom místě, ať  už jsou to  školy nebo hřiště.  Investice do turismu jsou nula. Pro mě samotnou to bylo obrovské překvapení,“ přiznala se Kateřina v rozhovoru pro Dvacet minut Radiožurnálu. Zdůraznila přitom, že jejím jediným cílem je Českému  Krumlovu pomoci, přičemž nestojí na žádné straně sporu: „Ten projekt si klade otázku, kde je rovnováha mezi tím, aby tam mohli místní fungovat a turistům nechybělo, co potřebují.“

 

Pohroma pro celou planetu?

Na první pohled se může zdát, že neustálý  rozvoj turistického ruchu škodí pouze těm nejpopulárnějším destinacím. Jenže, ve skutečnosti jsou jeho dopady mnohem závažnější. Podle nejnovější studie vědců z univerzity v Sydney v souvislosti s ním prudce narůstají také emise oxidu uhličitého. Například na tolik oblíbených Maledivách a Seychelách  je turismus odpovědný až za osmdesát procent škodlivých emisí. Jde především o důsledek letecké dopravy.  A dopady emisí jsou na naši planetu doslova drastické, především kvůli globálnímu oteplování. Zatímco donedávna se tento problém Čechů jako by netýkal, nyní už ho začínají pociťovat na vlastní kůži. Stačí se podívat, jak celá planeta, včetně Evropy i Česka,  vysychá. Přesto se mnoho Čechů  varování vědců stále vysmívá a ignoruje je, což dokazuje drtivá většina reakcí na zprávy, související s negativním dopadem turistiky. Kateřina Šedá je přesvědčená, že právě proto je nutné turistický ruch regulovat.

Podle zkušeností ze zahraničí lze třeba omezit počet autobusů, zajíždějících do center historických měst a především  se snažit, aby turisté v těchto destinacích  zůstávali delší dobu a ne jimi pouze na pár hodin  s průvodci proudili v davech sem a tam. 

Vložil: Adéla Hofmanová