S omezením, ale proplují. Dobrá zpráva pro vodáky, pod Barevnou skálou u Krumlova je Vltava splavná
13.05.2018
Foto: Lesy ČR
Popisek: Barevná skála
Ještě v dubnu to vypadalo s letošní vodáckou sezónou na nejoblíbenější české řece, Vltavě, bledě. Aktuální informace z 10. května ale praví, že Státní plavební správa v souvislosti s havarijním stavem části Barevné skály u Českého Krumlova provoz na řece jen omezila. Vodáci mohou v úseku pod skálou proplouvat pouze ve vzdálenosti do pěti metrů od levého břehu. V současné době také Lesy ČR řeší nezbytné legislativní kroky tak, aby mohly být zahájeny práce na odstraňovaní tisícitunového bloku, který hrozí sesuvem.
Lesy ČR, kterým Barevná (známá také jako Papouščí) skála v Novém Spolí patří, vyhlásily na základě provedeného geotechnického průzkumu a znaleckého posudku krizovou situaci. Soudní znalec označil masiv jako nestabilní, kdy přímo ohrožuje život a majetek v jeho blízkosti. Přes zimu se totiž v části masivu rozšířila jedna ze spár a hrozí odlomení až tisícitunového bloku horniny. Krátce řečeno, hrozí odlomení až tisícitunového bloku, proto Lesy ČR rozhodly o uzavření nejen účelové komunikace vedoucí pod skálou, ale i části řeky Vltavy, kam by se masiv mohl zřítit.
Vodáci se musí vyhnout pravému břehu
Lesy ČR proto učinily nezbytná bezpečnostní opatření. Byla uzavřena účelová komunikace vedoucí pod skálou, která spojuje Nové Spolí a Větřní. Prostor je ohrazen plotem a označen varovným oznámením. Další bezpečnostní opatření vydala Státní plavební správa, která v daném úseku omezila plavební provoz. Do odvolání zakázala proplouvání propustí u pravého břehu a převedla veškerý provoz v prostoru nad jezem Konopa k levému břehu. Překonání jezu pod skálou je možné pouze ve vzdálenosti do pěti metrů od levého břehu. Vodáky budou navádět signální znaky a směrové šipky.
Kroky k usnadnění proplutí vodáků učinilo také Povodí Vltavy, které spravuje vodní cestu. Upravilo koryto Vltavy u levého břehu tak, aby bylo možné splout jez, nebo přenést lodě a rafty pod levobřežní opěrnou zdí.
Odstranění nebezpečné skály
Odborný zásah na odstranění krizového stavu skalního masivu projedná 18. května odborná komise složená ze zástupců Lesů ČR, města Český Krumlov, Povodí Vltavy, Českého horolezeckého svazu Český Krumlov, Spolku Vltavan - sdružení půjčoven a kempů na Vltavě, společnosti Rekom International a společnosti Pavelec, která vlastní část pozemku pod Barevnou skálou.
Práce podle technologického postupu a projektové dokumentace by měly být pak zahájeny 20. května. Postup prací je rozdělen na dvě části, přičemž první fáze sanace řeší odstranění bezprostředního stavu ohrožení. Ta by měla být hotova do 30. června. Po zaměření skutečného stavu sanovaného skalního masivu budou upřesněna následná opatření na trvalou stabilizaci celého masivu Barevné skály. Předpokládaný termín dokončení druhé části sanačních prací je 15. prosince 2018.
V dubnu na Vltavě zavládla panika
Vše nasvědčovalo tomu, že hrozící sesuv Barevné skály uzavře vodákům podstatnou část Vltavy. Psalo se, že vodáci nebudou moci proplout Vltavu v úseku mezi Větřním a Novým Spolím. O tomto zákazu je měly informovat také vodácké kempy, půjčovny lodí i Povodí řeky Vltavy. Pokud by jeli z Vyššího Brodu, jejich cesta by skončila ve Větřní a na řeku by se mohli opět vrátit až na základně v Novém Spolí. Což vyvolalo paniku, na příklad vloni splulo Vltavu podle odhadů 250 tisíc lidí. Což je takové množství návštěvníků, na kterých je závislá malá místní ekonomika – restaurace, penzióny, půjčovny lodí…
Také to však vyvolalo odpor vodáků. Ti by museli, jak bylo řečeno, skončit cestu ve Větřní a tam naložit lodě na svozové autobusy. Na řeku se pak znovu vrátit o dva kilometry dál v Novém Spolí. „To ve výsledku znamená dopravní kolaps nejen na vodě, ale i na silnici, protože to je neproveditelné,“ lamentoval pro ČT předseda Sdružení půjčoven lodí a kempů na Vltavě Radek Šťovíček…
Letošní sezónu oficiálně zahájilo 21. dubna odemykání řeky v Českém Krumlově a ve Vyšším Brodě. A květen přinesl i dobrou zprávu - všichni zúčastnění se postarali o to, aby letošní Vltava byla pro vodáky, ale i jejich zázemí opět „sjízdná“.
Vložil: Markéta Vančová