Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Náš nejvýše položený hrad, Vítkův hrádek, leží více než 1000 metrů nad mořem. Nadšenci ho již 20 let opravují

04.05.2018
Náš nejvýše položený hrad, Vítkův hrádek, leží více než 1000 metrů nad mořem. Nadšenci ho již 20 let opravují

Foto: Turistický spolek Lipenska

Popisek: Vítkův hrádek (též Vítkův kámen, německy Wittigstein či Wittinghausen) je zřícenina gotického hradu na vrcholu stejnojmenné hory na pravém břehu Lipenské přehrady v okrese Český Krumlov.

FOTOGALERIE Již dvacet let opravuje Miroslav Kovačičín se stejně nadšenými dobrovolníky Vítkův hrádek (1035 m n. m.). Původem Moravák, dnes ale českobudějovický podnikatel spoluzaložil občanské sdružení, které se o něj stará, za tu dobu pomohl sehnat dotace v řádech 25 milionů korun. Na 5. května chystá sdružení velké oslavy, na které zve všechny své příznivce.

A má jich přijít dost, jen v minulém roce hrad, který ve 20. století pro svou jedinečnou polohu sloužil při protivzdušné obraně státu, ve věži byla instalována vidová hláska a v hradu byla usídlena vojenská posádka, navštívilo téměř 40 tisíc lidí. Celý program najdete ZDE. 

Vítkův hrádek je i symbol česko-německé vzájemnosti 

„Hrad je unikátní kulturní památka. Náš projekt jsme postavili na jedinečné vyhlídce a panenské okolní přírodě. Navíc během letní sezóny tu téměř každý den připravujeme kulturní program, který stavíme například na koncertech country hudby,“ uvádí Miroslav Kovačičín, který je hlavním hybatelem a tváří jeho porevoluční obnovy. „Na sobotu máme připravený bohatý program, při kterém vystoupí šermíři, divadelní spolky, hudebníci,“ jmenuje. 

Vítkův hrádek, který je také symbolem česko-německé vzájemnosti, se nachází nad osadou Svatý Tomáš, kde žilo více než 90 procent původního německého obyvatelstva. Ty pak po roce 1945 odsunuli zpátky do Německa. „Několik let máme připravený i projekt na zastřešení zdejší bývalé konírny, kde bychom chtěli vybudovat galerii, která by mapovala život na obou stranách hranice,“ doplňuje Kovačičín. 

Z věže je vidět až do Alp 

Na zvýšení komfortu pro návštěvníky má zájem i obec Přední Výtoň, která je vlastníkem hradu. „Zahájili jsme přípravné práce pro přivedení elektřiny na hrad a následně bude zřízen vrt, aby byla na hrádku tekoucí voda. Chceme a potřebujeme, aby tam bylo i jednoduché sociální zařízení,“ uvádí starostka Přední Výtoně Regina Houšková. 

V první fázi stála rekonstrukce 11 milionů korun. Za tyto peníze, většinou z fondů ministerstva kultury, se nechala zrenovovat věž, jejíž oprava byla dokončená v roce 2005 při příležitosti dvoustého výročí narození spisovatele Adalberta Stiftera. Uvnitř věže bylo postaveno dřevěné schodiště o 61 schodech vedoucí na plošinu, která slouží jako rozhledna, z níž je kruhový výhled na šumavské hřebeny, Lipno s okolím, na Novohradské hory a četné kopce v Rakousku. Při dobré viditelnosti je dokonce vidět i masiv Alp. 

Miroslav Kovačičín k hrádku přišel jak slepý k houslím 

Miroslav Kovačičín je původem Moravák, ale studoval průmyslovou školu v Českých Budějovicích, od dospívání se věnoval horolezectví. Ve Vyšším Brodě měl před více než dvaceti lety přednášku o výstupu na himalájský vrchol Makalu II., což je pátá nejvyšší hora světa, kterého se zúčastnil. Tehdy byl napůl v žertu osloven místními, že leze na hory kdesi v Himalájích, ale doma mu padá na hlavu Vítkův hrádek. 

„To byl první impuls, následně jsme 28. března v roce 1998 založili přípravný výbor. Akce pokračovala stavebně historickým průzkumem, studií na využití hradu a dalšími klíčovými písemnostmi,“ jmenuje Kovačičín. 

Stovky tisíc brigádnických hodin 

Hrad byl v dezolátním stavu, byla zde dokonce narušená statika a reálně hrozilo jeho zřícení. Za 20 let tu desítky dobrovolníků odpracovaly stovky tisíc brigádnických hodin. „Důležité bylo stabilizovat hradby, do koruny hradu bylo nutné vložit železobetonovou konstrukci, vystavěla se vyhlídková věž, připravovalo se zázemí, kastelánka, kiosky a další,“ jmenuje Kovačičín. 

„Postupně jsme strhávali další a další, někteří zase z různých důvodů odcházeli. Pomalu jsme uklízeli, vyčistili jsme interiér, kameny z věže, odstranili jsme náletové dřeviny z areálu, Lesy ČR vykácely stromy, které hradu stínily,“ popisuje Kovačičín.

 

Z původní party zbyl sám 

Z původní party zbyl sám, i když řada jeho současných klíčových spolupracovníků je zde řádově jen o pár měsíců či jeden rok méně. Drtivá většina z nich se o zámek stará naprosto nezištně. Spolek ale zaměstnává účetní a administrativní pracovnici, jejíž zisk pokrývají z prodeje vstupného, občerstvení a upomínkových předmětů.

„Práce sdružení Vítkův hrádek stojí na nadšení jednotlivců. Díky nim se stal hrádek jedním z nejnavštěvovanějších a nejatraktivnějších turistických cílů celého Lipenska. Lidé sem mohou dojít pěšky, dojet na kole, anebo využít našich cyklobusů. Zásadní dík za atraktivnost Vítkova hrádku patří právě panu Kovačičínovi, který je svým nadšením přímo nakažlivý. I proto jsme moc rádi, že je toto sdružení členem Turistického spolku Lipenska,“ říká Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska, které se stará o rozvoj turismu na území od Stožce po Rožmberk.

Zdroj: TK

Vložil: Anička Vančová