Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Víkend na Lipně, to bude něco. Finále jarňáků na ledu, se soutěžemi, snowkitingem a rachejtlemi

02.03.2018
Víkend na Lipně, to bude něco. Finále jarňáků na ledu, se soutěžemi, snowkitingem a rachejtlemi

Foto: tslipenska.cz

Popisek: Tak takhle vypadá snowkiting

Víkend plný sportu a zábavy čeká tento týden Lipensko. Místní podnikatelé a provozovatelé atrakcí předpokládají největší návštěvy za letošní zimu. Bude se zde lyžovat, bruslit, lidé se mohou zapojit do akce, jejímž cílem je zapsat se do České knihy rekordů.

Mrazivé teploty posledních dní umožňují bezpečné bruslení na zamrzlém lipenském jezeře. Od pondělí je v provozu nejdelší ledová a bruslařská magistrála v Evropě, po které se hromadně pohybují stovky bruslařů, běžkařů a kitařů. Nástupních míst na ledovou magistrálu je hned několik, kde o víkendu nabízí atraktivní program. V Lipně nad Vltavou je to u Loděnice Lipno nebo v přístavu Marina Lipno u Obrryby.

Noc při svíčkách

„Jenom od pondělí, kdy jsme magistrálu slavnostně otevřeli, si široké upravené ledové dráhy užilo více než 3000 lidí a víkend čekáme naprosto fenomenální. Jarní prázdniny jsou v plném proudu a tak neváhejte a přijeďte si zabruslit,“ zve mluvčí Skiareálu Lipno Vojen Smíšek. Navíc v pátek 2. března mohou lipenští hosté bruslit na ledě při svíčkách. Akce začne v 18:30 a pro bruslaře bude svíčkami osvětlena dráha mezi nástupními místy u Obrryby v Marina Lipno a Loděnicí Lipno.

Hokej, soutěže, diskotéka i ohňová jízda s ohňostrojem

Další nástupní místo na dlouhé kilometry ledové magistrály je ve Frymburku za náměstím u přívozu. Nejsou tu jen dlouhé kilometry ledové dráhy, ale také četná hřiště pro hokejisty. Na bruslaře jsou připraveni i na pláži v Horní Plané. Tam mají podle starosty Jiřího Hůlky v plánu zábavné odpoledne na ledě, hlavním tahákem je tradiční akce s názvem „Hornoplánská brusle 2018“. Ta je určená pro všechny, kdo se alespoň udrží na bruslích. Budou zde připraveny soutěžní disciplíny, doprovodný program pro děti, diskotéka, ohnivá jízda na bruslích s lampiony a loučemi a na závěr ohňostroj. Závod v Horní Plané je plánovaný pro děti do 6 let v délce 100 metrů. Maminky s kočárky budou soutěžit na trati dlouhé 250 metrů, trať pro ženy bude dvojnásobná, muži se utkají na trati dlouhé jeden kilometr a supermuži pojedou na stejné dlouhou vzdálenost, ovšem budou obtěžkáni pneumatikou, kterou budou muset táhnout za sebou.

30 kilometrů dlouhá dráha pro běžky

Zamrzlé Lipno nabízí možnost vyžití i běžkarům. Dokonce se na lipenském ledu a sněhu o víkendu pojede unikátní závod na běžkách. Závod Frymburská stopa 2018 se poběží v sobotu 3. března. Tam kde není led upraven pro bruslení a není odhrnutý sníh, tam ho leží na ledě dostatečná vrstva pro vyříznutí lyžařské stopy skůtry a i další technikou. Sportovci si tak užijí krásný závod v běhu na lyžích klasickou technikou v perfektně připravené stopě a to na trati 10 a 20 kilometrů s převýšením 0 metrů.

Mráz ze Severního pólu pomohl

„Už to vypadalo, že letošní zimu se tradiční Frymburská stopa kvůli výkyvům počasí neuskuteční, avšak počasí na konci února zařídilo vše jinak. Sice nenapadlo dostatek přírodního sněhu na louky v okolí jezera, ale díky silným mrazům zamrzlo lipenské jezero a na naprosto rovné ploše je vrstva okolo 15 centimetrů dostatečná proto, aby se podařilo upravit kvalitní stopy,“ uvádí hlavní organizátor Martin Řezáč. Vítaný je každý, kdo by si chtěl zasportovat v přátelské až rodinné atmosféře, kterou podtrhuje nádherná lokalita.

Nabídka pro všechny

Podle Jiřího Mánka z Turistického spolku Lipenska, který rozvíjí a turisticky propojuje celou lipenskou oblast od Stožce po Rožmberk, jsou momentální podmínky ideální a využívá jich celý region. Nabídka pro turisty je tak díky spolupráci všech naprosto komplexní a dále prohlubuje spolupráci celého regionu. Ti co na Lipno přijedou v sobotu, můžou navíc pomoci Lipensku se zápisem do České knihy rekordů.

V den, kdy se toho na Lipensku děje nejvíce a očekává se největší návštěva za letošní zimu, si místní i turisté na Lipensku zpestří jarní prázdniny grogem a bombardinem vyrobených z produktů jihočeského lihovaru Fruko-Schulz. Grog a bombardino se bude na rekord nalévat za zvýhodněnou cenu v 15 restauracích po celém Lipensku. V každé obci od Stožce po Rožmberk je alespoň jedna restaurace, kde se budou lidé moci zahřát grogem z tuzemáku či bombardinem z vaječného likéru. Akce s pokusem o zápis do knihy rekordů se spustí v sobotu 3.3. od 3 hodin odpoledne a bude trvat 3 hodiny až do 18:00 a na rekord bude oficiálně dohlížet agentura Dobrý den.

Proběhne i mistrovství světa ve snowkitingu

V sobotu se závodníci utkají v rámci Mistrovství ČR ve snowkitingu, kde je vyhlášeno hned několik kategorií, juniory nevyjímaje. Jedná se o okruhový závod, ale nebude chybět ani Freestyle. Start okruhového závodu pořadatelé umístili na ledě před kempem Jestřábí, který pro akci takového formátu nabízí ideální zázemí.  Druhou disciplínou v rámci Mistrovství ČR ve snowkitingu bude Freestyle. Diváci se mohou těšit na tzv. „Big Air“ polety a novou „wake style“ školu od těch nejlepších českých kiterů. Sobotní program začíná v 8:30.

Zdroj: Tisková zpráva

Vložil: Štěpán Cháb