Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lipenské hotely ohrožuje… chřipka. Což je pro ´lastminutáře´ výhoda, tu a tam se něco volného najde

07.02.2018
Lipenské hotely ohrožuje…  chřipka. Což je pro ´lastminutáře´ výhoda, tu a tam se něco volného najde

Foto: Facebouk/Jiří Mánek

Popisek: Lipensko; zimní pohled na líbezný kout české země

Objednat si skupinový pobyt na Lipně je normálně již téměř nemožné, vždyť v celé zemi běží aktuálně až do března jarní prázdniny, ale kvůli aktuální chřipkové epidemii nachlazení hosté své pobyty na poslední chvíli odříkávají. Proto se jednotlivé pokoje ještě sehnat dají. Právě kvůli té zpropadené chřipce. Navíc, jak informují média, mohlo by být hůř…

Se začátkem jarních prázdnin jsou lipenské hotely a penziony, které patří k nejvyhledávanějším v zemi téměř zaplněné. Lokality přímo u lipenské přehrady či v dalších turisticky oblíbených lokalitách Lipenska v okolí Lipna a řeky Vltavy od Stožce až po Rožmberk mají aktuální obsazenost mezi 70-100%, někde zbývají poslední místa, ale díky chřipkové epidemii může být situace v momentě jiná.

Z USA k nám míří hongkongská chřipka

Přestože v Česku řádí chřipková epidemie v plném proudu a čekárny ordinací praskají pod náporem nemocných lidí, to nejhorší může ještě přijít. Do střední Evropy míří z USA tzv. hongkongská chřipka, která je mimořádně nebezpečná a která mezi lety 1968 a 1969 zabila celosvětově téměř milion lidí. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje, aby se lidé proti chřipce dali očkovat - a to nejlépe už teď, než bude pozdě. Informuje o tom středeční MF Dnes.

Každý rok se během zimních měsíců v Česku vyskytuje minimálně jedna chřipková epidemie. Ani letošek není výjimkou. Imunita je oslabená, počasí nemilé. Výsledek? Přes 170 tisíc Čechů s virem chřipky. Deset lidí už dokonce nemoci podlehlo.

Přesto se jedná o celkem standardní situaci. Velice rychle však standardní být nemusí. Letos reálně hrozí, že se do Česka dostane mimořádně agresivní typ chřipky nazvaný hongkongská chřipka (odborně H3N2), která aktuálně řádí v USA. Ta zde způsobuje takové problémy, že státy po celé zemi musejí zavírat školy. Mluví se o nejhorší epidemii od ptačí chřipky v roce 2009.

Kam na Lipno?

Podle Marty Dlouhé, která je správcem ubytovacích kapacit v infocentru v Lipně nad Vltavou, je v této části Lipenska v tuto dobu standardně úplně plno a jiné to není ani letos. „Dosud lidé jezdili spíše na prodloužené víkendy. Teď už začaly jarní prázdniny a obsazenost v okolí Lipna nad Vltavou je v až 98 procent. Podobné to bude celý měsíc. Sehnat zde ubytování na únor pro větší skupinu už nelze. Volné jsou jednotlivé kapacity,“ uvádí Marta Dlouhá. Radí, aby se zájemci o ubytování dále informovali na informačním středisku, kdyby se nějaké ubytování uvolnilo. „Kvůli chřipce nám teď někteří lidé na poslední chvíli odříkávají svůj pobyt,“ dodává.

Plno mají nyní v hotelu Marlin v Nové Peci. „Jako každý rok touto dobou máme úplně plno a to potrvá až do poloviny března. Ze 100% je naše klientela česká,“ uvedl zdejší majitel Michael Trampota. Podle Dagmar Šubové, ředitelky hotelu České Žleby ve stejnojmenné obci tu mají obsazenost vyšší než 90 procent. Ta se bude v únoru a v březnu odvíjet od toho, jaký region České republiky má jarní prázdniny. „Tento týden tu máme úplně obsazeno. Mají totiž prázdniny v Praze. Další velký nápor máme na přelomu února a března, kdy mají prázdniny ve středočeském kraji. Takže tu máme hosty z Příbrami, Benešova a okolí. Výbornou obsazenost máme i v době kdy jsou prázdniny v Plzeňském kraji a v Budějovicích,“ uvedla Šubová.

A co Dolní Vltavice nebo Frymburk?

K nárůstu počtu hostů došlo meziročně i v Hotelovém Resortu Relax v Dolní Vltavici. „V průběhu jarních prázdnin nám vzroste obsazenost k 80% a to je lepší než loni. U nás je zlepšení patrné zejména v souvislosti s nově vybudovaným moderním a velkým wellness, které jsme loni ještě neměli,“ uvedl ředitel hotelu Michal Švihálek. Z přibližně 80 procent je obsazený známý hotel Maxant ve Frymburku. „To potrvá asi do konce února, pak to zase polevuje. Minulý rok byl u nás silnější a to bude tím, že letos na začátku jarních prázdnin nebylo jezero zamrzlé natolik, aby to nalákalo tolik lidí.“ uvedla Vladislava Semšová, hotel Maxant, Frymburk.

Lipensko se svojí atraktivní přírodou a unikátně velikou ledovou plochou je v zimních měsících jedním z největších lákadel v zemi. Lidé sem přijíždějí relaxovat ze všech koutů republiky, ale i ze zahraničí a obsazenost vždy souvisí s počasím a s bezpečně zamrzlou plochou jezera. Sněhu je letos dost, dá se v regionu celkem slušně běžkovat ať už je to v okolí Stožce, Nové Pece, nebo horizontech mezi Lipnem a Frymburkem. Sjezdové areály ve Frymburku a v Lipně jsou na návštěvníky také velmi dobře připravené.

Počasí by mělo přitvrdit

„Sice se zatím tolik nebruslí, ale protože dnes v noci bylo mínus dvacet a v dalších dnech budou silné mrazy pokračovat. Dá se očekávat, že síla ledu rychle poroste a že ledová magistrála bude zase tak skvělá jako tomu bylo loni. To pak samozřejmě změní situaci a obsazenost lůžek se bude blížit ke 100%. Proto lidem doporučujeme vše bedlivě sledovat a pro jistotu si rezervovat poslední pokoje hned. I když pak jezero nezamrzne, je tu spoustu možností jak trávit čas. Ať již na Stezce v korunách stromů, nebo na rozhledně Vítkově hrádku odkud se dá pozorovat nejen Lipno, ale i Alpy, milovníci historie si mohou zajít prohlédnout Vyšebrodský klášter nebo nasát atmosféru prastarého Rožmberku. Nudit se tu nemůže nikdo,“ uzavřel Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska.

Vložil: Dagmar Olbrichová