Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kam zmizely busty prezidentů T. G. Masaryka a Edvarda Beneše? Lidé se na to radnice stále ptají

26.01.2018
Kam zmizely busty prezidentů T. G. Masaryka a Edvarda Beneše? Lidé se na to radnice stále ptají

Foto: Český Krumlov

Popisek: Busta Edvarda Beneše na nádvoří českokrumlovského hotelu Růže již nestojí

Často se na českokrumlovskou radnici obracejí obyvatelé i návštěvníci Českého Krumlova s dotazem, proč byla odstraněna busta prezidenta Edvarda Beneše z nádvoří hotelu Růže, kde byla spolu s bustou prezidenta T. G. Masaryka a pamětními deskami instalována.

Instalaci bust inicioval majitel hotelu Jan Horal, veterán II. světové války, který následně odkázal busty prezidentů a pamětní desky společnosti KOH-I-NOOR HARDTMUTH. Po jeho smrti byly busty prezidentů přesunuty do Českých Budějovic a instalovány na nově zřízeném pietním místě na zahradě vily KOH-I-NOOR Hardtmuth.

„Pamětní deska, která byla původně pod bustou T. G. Masaryka, byla společností KOH-I-NOOR HARDTMUTH věnována městu Český Krumlov a osazena na veřejně přístupné místo na budovu radnice v Českém Krumlově. Pamětní deska pod bustou Edvarda Beneše se nachází nadále v majetku společnosti KOH-I-NOOR HARDTMUTH a osazena nebyla. Město Český Krumlov plně respektuje vůli současného majitele tuto desku neosazovat,“ píše radnice.

Iniciátor kulturního života, hoteliér i válečný hrdina

Jan Horal zemřel v roce 2011. Díky němu v Českém Krumlově prosperovaly dva velké hotely, ale také na nádvoří jednoho z nich, hotelu Růže, si mohli lidé také připomenout dva zakladatele samostatné Československé republiky, T. G. Masaryka a Eduarda Beneše.  Od roku 2013 už busty stojí v Českých Budějovicích, přesněji na zahradě vily KOH-I-NOOR Hardtmuth LAMEZAN. „Tento akt je splněním přání zesnulého plukovníka Jana Horala, účastníka druhé světové války, jehož zásluhou byly busty v roce 2004 umístěny na nádvoří jeho českokrumlovského hotelu Růže," sdělil před čtyřmi lety Českokrumlovskému deníku říká Karel Pokorný, iniciátor celé akce, který byl také dlouholetým přítelem Jana Horala a společně spolu každoročně pořádali v Českém Krumlově květnové koncerty k výročí konce II. světové války.

„Před takřka deseti lety byli u odhalení podobizen našich velikánů takoví hrdinové, jako generálové František Fajtl, František Peřina a Jiří Hartman a plukovníci Lubomír Úlehla a Milan Malý, kteří již také odešli do „leteckého nebe. Tímto letošním slavnostním aktem chceme na tomto místě a v tento významný den založit tradici každoročního projevení úcty a vděku všem statečným lidem, kteří se o vznik a svobodu naší republiky zasloužili," dodal Karel Pokorný.

Busty chtěli roztavit, Horal je odkoupil a propašoval z Československa

Obě historické busty pocházejí z dílny známého českého prvorepublikového sochaře, medailéra a malíře Josefa Pekárka, žáka Josefa Václava Myslbeka. „Nesmírně si vážíme projevené důvěry, která nás zavazuje i do dalších let. Rozhodnutí o umístění bust na zahradu vily, patřící české společnosti, vnímám jako návrat k tradicím z první republiky a je vzhledem k historickým souvislostem zcela logické," komentoval pro Českokrumlovský deník událost generální ředitel KOH-I-NOOR Hardtmuth Vlastislav Bříza.

Odhalení bust v Českých Budějovicích: Stalo se tak 28. října, na snímku generální ředitel KOH-I-NOOR Hardtmuth Vlastislav Bříza, vdova po generálu Aloisi Šiškovi Vlasta Šišková a Karel Pokorný, iniciátor celé akce.

O rok dříve, v březnu roku 2010 zavzpomínal také pro Českokrumlovský deník Jan Horal na dobu a příběh dvou bust a na to, jak tato umělecká díla vlastně získal. Ani jedna už totiž neměla teoreticky vůbec existovat. „Koupil jsem je v době totality," řekl Jan Horal. Za druhé světové války bojoval na straně západních spojenců, ale po válce, v souvislosti s nástupem komunistů k moci, z naší republiky emigroval. „Byl jsem tady odsouzen a nesměl jsem zpátky. Pak se ale najednou zčista jasna u mne v Götteborgu, kde jsem žil, objevili lidé ze Škodovky s tím, zdali bych byl ochoten převzít její obchodní zastoupení ve Švédsku. To jsem udělal. Na základě toho jsem dostal jak povolení ke vjezdu do Čech, tak i garanci, že se mi nic nestane," doplnil Jan Horal.

Obě busty objevil právě v Čechách a ve chvíli, kdy se dozvěděl, že by mělo dojít k jejich roztavení, odkoupil je a za pomoci jednoho svého známého Angličana je dokázal propašovat za hranice. Celou dobu svého pobytu v zahraničí až do pádu železné opony je měl u sebe. „Když jsem za panem Horalem jezdil do Monte Carla, spával jsem v posteli, nad kterou byla právě busta Masaryka," doplnil vzpomínky Horalův spolupracovník Karel Vald.

Vložil: Anička Vančová