Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kam zmizely busty prezidentů T. G. Masaryka a Edvarda Beneše? Lidé se na to radnice stále ptají

26.01.2018
Kam zmizely busty prezidentů T. G. Masaryka a Edvarda Beneše? Lidé se na to radnice stále ptají

Autor: Český Krumlov

Popisek: Busta Edvarda Beneše na nádvoří českokrumlovského hotelu Růže již nestojí

Často se na českokrumlovskou radnici obracejí obyvatelé i návštěvníci Českého Krumlova s dotazem, proč byla odstraněna busta prezidenta Edvarda Beneše z nádvoří hotelu Růže, kde byla spolu s bustou prezidenta T. G. Masaryka a pamětními deskami instalována.

Instalaci bust inicioval majitel hotelu Jan Horal, veterán II. světové války, který následně odkázal busty prezidentů a pamětní desky společnosti KOH-I-NOOR HARDTMUTH. Po jeho smrti byly busty prezidentů přesunuty do Českých Budějovic a instalovány na nově zřízeném pietním místě na zahradě vily KOH-I-NOOR Hardtmuth.

„Pamětní deska, která byla původně pod bustou T. G. Masaryka, byla společností KOH-I-NOOR HARDTMUTH věnována městu Český Krumlov a osazena na veřejně přístupné místo na budovu radnice v Českém Krumlově. Pamětní deska pod bustou Edvarda Beneše se nachází nadále v majetku společnosti KOH-I-NOOR HARDTMUTH a osazena nebyla. Město Český Krumlov plně respektuje vůli současného majitele tuto desku neosazovat,“ píše radnice.

Iniciátor kulturního života, hoteliér i válečný hrdina

Jan Horal zemřel v roce 2011. Díky němu v Českém Krumlově prosperovaly dva velké hotely, ale také na nádvoří jednoho z nich, hotelu Růže, si mohli lidé také připomenout dva zakladatele samostatné Československé republiky, T. G. Masaryka a Eduarda Beneše.  Od roku 2013 už busty stojí v Českých Budějovicích, přesněji na zahradě vily KOH-I-NOOR Hardtmuth LAMEZAN. „Tento akt je splněním přání zesnulého plukovníka Jana Horala, účastníka druhé světové války, jehož zásluhou byly busty v roce 2004 umístěny na nádvoří jeho českokrumlovského hotelu Růže," sdělil před čtyřmi lety Českokrumlovskému deníku říká Karel Pokorný, iniciátor celé akce, který byl také dlouholetým přítelem Jana Horala a společně spolu každoročně pořádali v Českém Krumlově květnové koncerty k výročí konce II. světové války.

„Před takřka deseti lety byli u odhalení podobizen našich velikánů takoví hrdinové, jako generálové František Fajtl, František Peřina a Jiří Hartman a plukovníci Lubomír Úlehla a Milan Malý, kteří již také odešli do „leteckého nebe. Tímto letošním slavnostním aktem chceme na tomto místě a v tento významný den založit tradici každoročního projevení úcty a vděku všem statečným lidem, kteří se o vznik a svobodu naší republiky zasloužili," dodal Karel Pokorný.

Busty chtěli roztavit, Horal je odkoupil a propašoval z Československa

Obě historické busty pocházejí z dílny známého českého prvorepublikového sochaře, medailéra a malíře Josefa Pekárka, žáka Josefa Václava Myslbeka. „Nesmírně si vážíme projevené důvěry, která nás zavazuje i do dalších let. Rozhodnutí o umístění bust na zahradu vily, patřící české společnosti, vnímám jako návrat k tradicím z první republiky a je vzhledem k historickým souvislostem zcela logické," komentoval pro Českokrumlovský deník událost generální ředitel KOH-I-NOOR Hardtmuth Vlastislav Bříza.

Odhalení bust v Českých Budějovicích: Stalo se tak 28. října, na snímku generální ředitel KOH-I-NOOR Hardtmuth Vlastislav Bříza, vdova po generálu Aloisi Šiškovi Vlasta Šišková a Karel Pokorný, iniciátor celé akce.

O rok dříve, v březnu roku 2010 zavzpomínal také pro Českokrumlovský deník Jan Horal na dobu a příběh dvou bust a na to, jak tato umělecká díla vlastně získal. Ani jedna už totiž neměla teoreticky vůbec existovat. „Koupil jsem je v době totality," řekl Jan Horal. Za druhé světové války bojoval na straně západních spojenců, ale po válce, v souvislosti s nástupem komunistů k moci, z naší republiky emigroval. „Byl jsem tady odsouzen a nesměl jsem zpátky. Pak se ale najednou zčista jasna u mne v Götteborgu, kde jsem žil, objevili lidé ze Škodovky s tím, zdali bych byl ochoten převzít její obchodní zastoupení ve Švédsku. To jsem udělal. Na základě toho jsem dostal jak povolení ke vjezdu do Čech, tak i garanci, že se mi nic nestane," doplnil Jan Horal.

Obě busty objevil právě v Čechách a ve chvíli, kdy se dozvěděl, že by mělo dojít k jejich roztavení, odkoupil je a za pomoci jednoho svého známého Angličana je dokázal propašovat za hranice. Celou dobu svého pobytu v zahraničí až do pádu železné opony je měl u sebe. „Když jsem za panem Horalem jezdil do Monte Carla, spával jsem v posteli, nad kterou byla právě busta Masaryka," doplnil vzpomínky Horalův spolupracovník Karel Vald.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace