Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pomocná ruka proti „šmejdům“, kteří od hrnců a vysavačů přešli k insolvencím: Bezplatná insolvenční poradna

16.01.2018
Pomocná ruka proti  „šmejdům“, kteří od hrnců a vysavačů přešli k insolvencím: Bezplatná insolvenční poradna

Foto: googlemap

Popisek: Insolvenční poradna představuje kontaktní místo pro lidi, kteří mají zájem podat návrh na oddlužení

Přestože vývoj v oblasti osobních bankrotů vykazuje v posledních třech letech klesající tendenci, celá řada dlužníků se stále ocitá v dluhové pasti, v níž se jejich dluhy stávají fakticky nesplatitelnými, protože jejich celková výše roste rychleji, než jak je jsou schopni splácet. Nejlepší, co lze v daném případě udělat, je obrátit se, a to čím dříve, tím lépe, na Bezplatnou insolvenční poradnu v Českém Krumlově.

I v roce 2018 pokračuje v Českém Krumlově ve svém působení Bezplatná insolvenční poradna, která začala už od května minulého roku působit na místním městském úřadě. Insolvenční poradna představuje především kontaktní místo pro lidi, kteří mají zájem svoji dluhovou situaci řešit podáním návrhu na povolení oddlužení. Jejím cílem je snaha podat dlužníkům pomocnou ruku v jejich tíživé životní situaci a zároveň je ochránit před nedůvěryhodnými subjekty nabízejícími nekvalifikované a předražené služby.

Hyenismus některých agentur

Za největší nešvar insolvencí se považuji tzv. oddlužovací agentury, které si z oddlužení udělaly vlastní byznys a parazitují na nepříznivé životní situaci druhých. Nestydí se je obírat o poslední prostředky. Své služby navíc často poskytují bez odpovídajícího vzdělání a zřejmě i načerno - bez akreditace. Penězi to u nich ale nekončí. Dlužníci jim v tísni podepisují směnky na vysoké sumy, slibují splátky po skončení oddlužení, zastavují jim své nemovitosti. Jsou případy, kdy od dlužníků, kteří již nemají ani na úhradu minimální splátky, berou „do zástavy“ rodinné cennosti či předměty osobní potřeby. To už lze považovat za čistý hyenismus.

Částečnou ochranu přinesla  loňská změna zákona

Změna Insolvenčního zákona od 1. 7. 2017 nastavila povinnost akreditace při poskytování služeb v oblasti oddlužení. Záměrem úpravy bylo jednak eliminovat ty návrhy na oddlužení, které neměly šanci na schválení soudem a jednak ochránit dlužníky před lichvářskými platbami poskytovatelům poradenských služeb. Akreditované subjekty si nyní mohou vzít za sepsání návrhu na oddlužení maximálně čtyři tisíce korun.

Pelikán znovu předkládá oddlužovací novelu

Situaci v oblasti oddlužení by mohla ještě upravit novela zákona, kterou ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) předloží na středečním jednání vlády, co předchozí Sněmovna nestihla před koncem volebního období schválit. Do hry se tak vrací novela insolvenčního zákona, která chce zmírnit podmínky oddlužení pro lidi v dluhové pasti. Jejím cílem je legislativní řešení nadměrného zadlužení některých osob ústící do dluhové pasti, a to zpřístupněním institutu oddlužení pro širší okruh dlužníků. Pokud by k úpravě zákona a jejímu schválení došlo, mohli by o oddlužení žádat i ti spotřebitelé, kteří se svou dluhovou situaci zatím snažili zvládat nebo ti, kteří na oddlužení nedosáhli.

Nová nezabavitelná částka

Jednou z novinek pro rok 2018 je to, že se u osob v osobním bankrotu mění směrem nahoru tzv. nezabavitelná částka. Zaměstnavatel jim musí odeslat 6225,53 Kč. Na každou vyživovanou osobu je dále nezabavitelná ¼ stanovené částky, tj. 1556,33 Kč. Částka, nad kterou se srazí veškerý zbytek mzdy, je pro tento rok stanovena na 9338 Kč.  O všech novinkách se ale průběžně dozvíte v Bezplatné insolvenční poradně v Českém Krumlově, která vznikla na základě společného sociálně právního projektu, jehož partnery jsou vedle Jihočeského kraje a jeho Krajského úřadu i Krajský soud v Českých Budějovicích, Regionální středisko České advokátní komory pro jižní Čechy, Spolek insolvenčních správců České Budějovice a pobočka Probační a mediační služby pro Jihočeský soudní kraj.

Kdo, kdy a jak?

Využít služby insolvenční poradny může bezplatně každý občan z Českokrumlovska, který se dostal do tíživé situace z důvodu dluhů. Může přijít bez objednání nebo se případně objednat na daný termín. Poradenství je poskytováno přímo v budově Městského úřadu, v 1. patře - malá zasedací místnost, na adrese: Kaplická 439, Český Krumlov.

Termíny

1. 2., 1. 3., 5. 4., 3. 5., 7. 6., 2. 8., 6. 9., 4. 10., 1. 11., 6. 12. 2018  od 14. 00 do 16.00 hod.

Co vzít s sebou

Listiny dokládající majetkové a sociální poměry

majetek (mimo běžné vybavení domácnosti)

dluhy

příjmy za poslední tři roky

osobní stav a vyživovací povinnost

další rozhodnutí, rozsudky, smlouvy, výzvy, písemnosti

Trochu statistiky na závěr

V roce 2017 požádalo o oddlužení celkem 20 942 osob. Z toho bylo oddlužení povoleno v 19 043 případech, tj. 90,93 %. Procento povolených oddlužení se v roce 2017 zvýšilo, v roce 2016 bylo z celkových 26 497 žádostí povoleno oddlužení u 22 306 osob, tj. jen 84%.

 

Vložil: Jana Maisnerová