Synagoga přežila obě světové války i komunismus, teď se dočkala rekonstrukce díky evropským penězům
20.11.2017
Foto: komunik.cz
Popisek: Renovovaná synagoga
Už více než čtyři roky zpestřuje synagoga v Českém Krumlově kulturní život Jihočechů. Vedle stálé expozice zaměřené na život českokrumlovské židovské komunity pravidelně pořádá různá hudební vystoupení nebo jiné zábavní akce či zahradní slavnosti. Synagoga byla revitalizována díky podpoře evropských financí prostřednictvím Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad (ROP Jihozápad).
Synagoga je nejen magnetem pro turisty, ale i důležitým symbolem. Budova postavená v roce 1910 podle plánů pražského architekta Viktora Kafky, který studoval ve Vídni a velmi ho ovlivnila secese, plnila svůj účel jen do záboru Sudet v roce 1938 a poté byl její osud velmi dramatický. Po 2. světové válce sloužila krátce jako modlitebna pro vojáky americké armády, posléze byla využívána evangelickými církvemi a nakonec se stala skladištěm. V poválečném období se objekt stal majetkem města Český Krumlov, které ho po roce 1990 vrátilo do rukou Židovské obce.
Třetí meandr se rozjíždí
„Oprava synagogy byla součástí projektu takzvaného třetího meandru, což je území na levém břehu Vltavy jižně od historického jádra. V této části města se nachází také Museum Fotoateliér Seidel a domek Egona Schieleho, jejichž obnova je dílem Českokrumlovského rozvojového fondu (ČKRF). Synagogu vlastní pražská Židovská obec, od níž si ji ČKRF pronajal a zrekonstruoval zejména pro výstavy, koncerty a společenské akce,“ uvedl Karel Hron, pověřen vedením Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad.
Oprava za necelých 17 milionů
Náklady na opravu a vybavení synagogy, která je jednou z mála dochovaných staveb svého druhu v jižních Čechách, dosáhly necelých 17 milionů korun a z více než devadesáti procent byly hrazeny z Evropské unie. Hlavním projektantem rekonstrukce byl ateliér SP Studio a generálním dodavatelem stavebních prací firma Vidox. Velmi působivý je interiér – hlavní loď zdobí více než tři kilometry zlatých linek, kvůli jejichž obnově bylo třeba postavit devět metrů vysoké lešení. O výmalbu se postaral Josef Palouda, který pracoval i na rekonstrukci Fotoateliéru Seidel nebo domku Egona Schieleho. Všechny tři objekty spojují prvky secese, fotoateliér a byt ve spodní části synagogy dokonce zdobí stejná šablonová výmalba s květinovým motivem.
Jedna z mála synagog, která přežila obě války
„Místní Synagoga je jedna z mála staveb tohoto typu, která přečkala období světových válek i komunismu. Je dobře, že zde vzniklo kulturně historické centrum, které nabízí ucelené služby a programy v oblasti cestovního ruchu, kultury, umění a vzdělávání,“ řekl místopředseda Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad a náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola.
Zdroj: tisková zpráva
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Štěpán Cháb