Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kam se hrabe Pamela, pobřežní hlídka brázdí vody i na Lipně... Jenže vodním záchranářům zde možná zvoní hrana

04.07.2017
Kam se hrabe Pamela, pobřežní hlídka brázdí vody i na Lipně... Jenže vodním záchranářům zde možná zvoní hrana

Autor: VZS ČČK

Popisek: Vodní záchranná služba Český Krumlov

Jihočeský kraj podporuje zachování stanoviště Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov (VZS ČČK) v lokalitě Kyselov na pravém břehu Lipenské přehrady. Zejména z obavy o zdraví a životy desetitisíců návštěvníků, kteří sem ročně zavítají. Záchranářům totiž hrozí, že se z objektu, který tu využívají, budou muset vystěhovat.

Objekt patří Správě Národního parku Šumava a záchranářům jej pronajímá. Argumentem k neprodloužení pronájmu je, že se objekt nachází v těsné blízkosti přírodní rezervace Kyselovský les, přímo v biotopu výskytu tetřívka obecného, hýla rudého a losa evropského. Správa ale nevlastní pozemek pod tímto objektem, ten je majetkem Povodí Vltavy.

Museli by jinak zasahovat z Dolní Vltavice na druhém břehu přehrady

Předseda představenstva VZS ČČK Milan Bukáček se kvůli tomu obrátil otevřeným dopisem na ministra životního prostředí Milana Brabce, aby ještě celou situaci zvážil. Jeho ministerstvo je totiž zřizovatelem Národního parku Šumava. To, že by činnost vodních záchranářů ohrožovala výskyt uvedených živočichů, v něm odmítá.

„Kyselov má z pohledu naší práce ideální polohu a navíc se jedná o chráněné přirozené přístaviště. Leží zhruba v polovině rozlohy Lipna a je odsud dokonalý výhled na všechny strany této vodní plochy. Vzhledem k blízkosti hranic tu máme také bezprostřední možnost upozorňovat na možné nebezpečí rakouské či německé rybáře. Zejména, aby nepodceňovali rychlou změnu počasí. V případě, že bychom o toto stanoviště přišli, byli bychom odkázáni pouze na naši mateřskou základnu na levém břehu v Dolní Vltavici. A to při zásazích na pravém břehu znamená výraznou časovou ztrátu a tím pádem zvýšení nebezpečí ohrožení života osob,“ vyjmenoval Bukáček důvody, proč se snaží likvidaci stanoviště v Kyselově zvrátit.

Jsme připraveni nabídnout právní poradenství, říká hejtmanka Stráská

Odmítavé stanovisko ke zrušení stanoviště v Kyselově zastává i hejtmanka Ivana Stráská. „Nechápu, proč se má rušit něco, co dobře funguje a slouží lidem. Argumenty o ochraně přírody jsou pokrytecké,“ zdůraznila s tím, že je kraj připraven vodním záchranářům s touto kauzou pomoci, například formou právního poradenství.

Stráská zároveň připomněla, že jednou z hlavních priorit kraje je zajištění bezpečnosti všech Jihočechů i lidí, kteří sem přijíždějí na návštěvu. A právě VZS ČČK je jednou ze složek, které se na tom aktivně podílí. „Plně si tuto skutečnost uvědomujeme, proto vodní záchranáře dlouhodobě podporujeme i finančně. Od roku 2005 jim kraj přispěl na činnost částkou ve výši téměř 4,6 milionu korun. Navíc jsme jim pomohli zprostředkovat zhruba 1,6 milionu z Nadace ČEZ na nákup člunu,“ nastínila hejtmanka.

To, že by chod stanice v Kyselově nějak narušoval přírodu, vyvrací bývalý ředitel Národního parku Šumava a současný předseda Turistického spolku Lipensko Jiří Mánek. „Neexistuje žádný reálný důvod z pohledu ochrany přírodu tuto základnu rušit. Navíc na Lipensko přijíždí desítky tisíc lidí ročně a je důležité, aby o ně bylo po bezpečnostní stránce postaráno,“ dodal Mánek.

Obdobný názor zastává i Zdeněk Zídek z Povodí Vltavy - ředitel Závodu Horní Vltava. „Zrušení stanoviště v Kyselově považuji za nesmysl. Pokud bude tento objekt následně odstraněn, jak to má národní park v plánu, pak už v této lokalitě nebude možné už nikdy nic takového postavit,“ řekl Zídek.

Lichým argumentem ze strany správy parku je i prodej drobného občerstvení

Dalším argumentem Správy Šumavského národního parku pro likvidaci základny v Kyselově je možnost prodeje drobného občerstvení. To prý navyšuje počet lidí v této lokalitě a rovněž se odráží v negativním vlivu na životní prostředí. Toto tvrzení je ale liché, neboť na prodej drobného občerstvení mají záchranáři s národním parkem uzavřenu smlouvu z roku 2011 platnou až do roku 2019. Navíc se základna nachází jen pár metrů od frekventované turistické trasy navazující na přívoz z Dolní Vltavice.

Správa Národního parku Šumava pronajmula vodním záchranářům objekt v prostoru Kyselov v roce 2011. Jedná se o jediné místo, ze kterého mohou na pravém břehu Lipna zasahovat. Nyní jej mají vyklidit do 15. července letošního roku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

 

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace