Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Český Krumlov rozšíří obslužnost městské autobusové dopravy. Změny iniciovali sami cestjící

09.01.2017
Český Krumlov rozšíří obslužnost městské autobusové dopravy. Změny iniciovali sami cestjící

Foto: ckrumlov.cz

Popisek: Autobusové nádraží v Českém Krumlově

V únoru vejdou v platnost změny v městské autobusové dopravě v Českém Krumlově, které iniciovali sami cestující. Dojde k rozšíření dosahu spojů ve městě a ke zlepšení dopravní obslužnosti ve Vyšném. Do jízdního řádu obou linek bude také nově zařazena obslužnost zastávek Chvalšinská a na točně v Novém Spolí.

Od loňského července provozuje město Český Krumlov na základě smlouvy s ČSAD Autobusy České Budějovice, a. s., městskou autobusovou dopravu podle nově vytvořených jízdních řádů. Prostřednictvím dopravce i Odboru dopravy a silničního hospodářství měli občané a ostatní uživatelé městské dopravy možnost zavedený systém připomínkovat, aby město získalo zpětnou vazbu, co je třeba vylepšit. Shromážděné připomínky se vesměs týkaly načasování spojů, návazností městských linek mezi sebou a návaznostmi na linku 330151 do Větřní, přestupů, přehlednosti, dopravy školáků do místních škol, zpoplatnění seniorů a opakovaného placení při přestupu z jedné linky na druhou.

Dopravní obslužnost se zlepší

Již v průběhu roku 2016 byly některé výše zmíněné připomínky zohledněny, současný stav autobusové dopravy se tedy dá považovat za stabilní. „Vlna připomínek ustala, cestující si na nastavený systém postupně zvykají a počet přepravených lidí se zatím měsíc co měsíc zvyšuje. Situaci průběžně vyhodnocujeme a další zásadní změny přetváření stávajícího systému v relativně krátce fungujícím režimu nepovažujeme za vhodné," uvedl starosta Dalibor Carda. Cestující by tak museli opět absorbovat další změny, reagovat na ně a přizpůsobovat se jim. Město by měnilo stávající stav, který v současné době monitoruje, zda se ustálí či se efektivita městské autobusové dopravy zvýší, nebo zda některé spoje budou například dlouhodobě nevyužívané a bude možné je rozmělnit či zrušit apod.

Z důvodu zachování stávající kvality služeb nebude město redukovat stávající rozsah městské dopravy. Naopak změnami, které vejdou v platnost 12. února 2017, dojde k rozšíření dosahu a ke zlepšení dopravní obslužnosti města. Konkrétně se jedná o rozšíření spoje 335002/11 o obslužnost Vyšného, dále do jízdního řádu obou linek bude zařazena obslužnost zastávky Chvalšinská, do jízdního řádu bude zapojena nově vybudovaná zastávka na točně v Novém Spolí a odjezdy některých spojů se o několik minut posunou, aby byly zajištěny lepší návaznosti mezi spoji a například včasná doprava žáků do škol.

Mzdové náklady se výrazně zvyšují

Tyto změny nemají negativní vliv na cestující a zároveň umožní plynulou návaznost na stávající stav. A protože se jedná o drobné úpravy, bude město moci stav městské dopravy vyhodnocovat souvisle v delším časovém období. „Rozsah navržených změn byl mimo jiné limitován rozpočtovou situací města. Ta je sice proti roku 2016 ve vztahu k městské dopravě o něco vstřícnější, avšak zásadní dopad na kalkulaci roku 2017 má vládní nařízení, které upravuje odměňování řidičů linkové dopravy,"řekl místostarosta města Josef Hermann. Nařízení zvyšuje úroveň zaručené mzdy řidičů ze stávajících 71,60 na 98,10 korun za hodinu řízení, z 50 na 88 korun za hodinu čekání a zavádí příplatek za zhoršené pracovní podmínky. Mzdové náklady se tak po přepočtu na kilometr jízdy výrazně zvyšují. „Rok 2016 se do rozpočtu města provozem městské autobusové dopravy podepsal částkou, dosahující ke čtyřem milionům korun. Odhad pro rok 2017 předpokládá tzv. prokazatelnou ztrátu ve výši necelých 4,1 milionů," doplnil místostarosta.

Na začátku loňských prázdnin změnami vznikly dvě linky 335001 a 335002, vycházející z předchozího systému. Od tohoto data byl také upraven ceník jízdného, který zachovává standardní slevy pro žáky, studenty, ZTP, ZTP/P, děti 6-15 let atd. Částkou pěti korun bylo zpoplatněno jízdné pro seniory nad 65 let. Současně byl zaveden bezplatný přestup mezi linkami do 45 minut od nástupu do první linky pro cestující, kteří jsou držiteli tzv. Dopravní karty. Vydání karty je zpoplatněno částkou 100 korun, která je obyvatelům Českého Krumlova ve věku nad 65 let vydána bezplatně a ostatním žadatelům byla do konce roku 2016 nabídnuta za poloviční cenu.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL