Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vratné kelímky šetří Vltavu a můžou zachraňovat životy. Nejpopulárnější vodácký úsek řeky je po sezóně čistší než v minulosti, pomohly i mobilní toalety

09.11.2016
Vratné kelímky šetří Vltavu a můžou zachraňovat životy. Nejpopulárnější vodácký úsek řeky je po sezóně čistší než v minulosti, pomohly i mobilní toalety

Autor: jeduvodu.cz

Popisek: Vratné kelímky vodáky na Vltavě oslovily. Mnozí si je odvezli domů jako suvenýr

Nápad zavést v nejfrekventovanějším úseku vodácky nejpopulárnější české řeky vratné kelímky se osvědčil. Vltava byla díky projektu „Jedu vodu“ letos z velké části zbavena tradiční ekologické zátěže, kterou představuje odpad, zanechaný u řeky neukázněnými návštěvníky.

Navíc mohli letos návštěvníci na trase z Vyššího Brodu do Boršova využít také 25 nových mobilních toalet, jejichž provoz byl financován z této akce. O jejich čistotu se po celou sezonu staralo několik lidí z řad obtížně zaměstnatelných a zdravotně znevýhodněných. Přínosem bylo i nasazení záchranáře a vyškolených zdravotníků, kteří přímo u řeky ošetřili řadu drobných zranění, čímž mnohdy odpadl problém se zbytečným výjezdem záchranné služby.

„Společně s vodáky, obcemi a dalšími partnery se nám v rámci tohoto pilotního projektu povedlo významně snížit množství odpadků, které běžně končily v řece. Vltava je v hlavní letní sezóně návštěvníky velmi zatížena, takže naší hlavní filozofií je snaha vracet přírodě formou nových moderních služeb a investic alespoň část toho, co ji tato zátěž bere,“ uvedl jeden z autorů projektu Jedu vodu Martin Pavljuk.

Jeden z domovských přístavů projektu Jedu vodu

Jeden z domovských přístavů projektu Jedu vodu

Podle odhadů letos sjelo Vltavu přibližně 100 000 lidí, o rok dříve, v mimořádně silné sezóně, zhruba dvojnásobek. Podle propočtů spotřebuje tento počet lidí v rámci svého několikadenního pobytu jeden až dva miliony plastových nápojových kelímků. „Jen pro představu – milion kelímků, vložených do sebe, by dosáhl výšky osmi kilometrů, tedy tam, kde létají dopravní letadla,“ konstatoval Pavljuk.

O úspěšnosti projektu svědčí i fakt, že v rámci zářijového velkého čištění břehů Vltavy nebyl podle sdělení hlavního organizátora ani jeden z vratných kelímků v řece a jejím okolí nalezen. Lidé je tedy buď vrátili, případně si je odvezli jako suvenýr domů, což je pro Vltavu skvělá reklama. „Vodáci nabídku akceptovali a kelímky přijali za své. Máme propočítáno, že v průměru byl každý kelímek za sezonu využitý čtyřikrát, než si ho někdo odnesl domů,“ zdůraznil další z trojice partnerů Jedu vodu Martin Švarc.

Pomohla tomu nejen záloha 50 korun za kus, ale také soutěž, ve které už je známý i výherce hlavní ceny – luxusního zájezdu s lodní cestou po Středomoří pro dvě osoby. Kromě toho vodáci mohli díky vratným kelímkům v cíli své cesty vyhrát i další ceny, třeba trička nebo mikiny s logem Jedu vodu 2016.

Na stanovištích Jedu vodu bylo možné kelímky získat, vrátit a na místě byla k dispozici také zdravotnice

Na stanovištích Jedu vodu bylo možné kelímky získat, vrátit a na místě byla k dispozici také zdravotnice

Z prostředků za zálohu kelímků zaplatili organizátoři akce mobilní toalety mimo jiné i na jezu Herbertov, kde rovněž ze zdrojů Jedu vodu 'lovil' tonoucí z vody a následně je ošetřoval záchranář Martin Poschl. Všechna stanoviště měla také obsluhu, která mobilní WC uklízela. Část prostředků ze záloh šla na provoz v hlavního mycího centra v Českém Krumlově.

Na tyto aktivity vydali organizátoři celkem přibližně čtvrt milionu korun. „Co se týká vratných kelímků, nejsme uzavřeným spolkem. Přidat se k projektu Jedu vodu může každý podnikatel kolem řeky, jsme připraveni spolupracovat a každého vítáme,“ poznamenal Švarc. „My určitě budeme znovu investovat do většího pohodlí vodáků a lidí kolem řeky vůbec,“ dodal.

Na projektu se podílely Lesy České republiky a Povodí Vltavy. Spolupracovat mohly i radnice měst a obcí na trase. Někde starostové váhali, nejspíš čekali, jak vše dopadne. V Rožmberku, Boršově a ve Větřní měli pochopení a akci plně podpořili. O tom, že jsou vratné kelímky užitečné, se například přesvědčili i návštěvníci největší akce léta pořádané při příležitosti olympijských her v brazilském Riu – Rio Lipno. I tam byly vratné kelímky s klipem k dispozici.

Mycí linka vratných kelímků v Českém Krumlově

Mycí linka vratných kelímků v Českém Krumlově

Projekt financoval i zdravotní pomoc na kritických místech kolem řeky

Významným přínosem celé akce byla již zmiňovaná zdravotnická služba, která u jezů ošetřila řadu především drobných zranění. „Dobré bylo, že lidé nevolali kvůli menším úrazům sanitku jako dřív. Zbytečných výjezdů profesionálních záchranářů tak značně ubylo,“ připomněl další z členů týmu Jedu vodu Ing. Filip Hrdina. Za velký a přetrvávající problém označil rozbité sklo a PET lahve v řece.

Tým jedu vodu už proto přemýšlí o projektu vratných PET lahví, které se používají v zahraničí. Představa, že si vodáci například přelijí některé své nápoje ze skla do nerozbitných zálohovaných PET lahví a skleněné lahve ještě před startem na vodě odloží do připravených nádob, je lákavá. Může být dalším dílem seriálu o pomoci řece, kterou vodáci mají rádi, a které mnozí z nich i rádi pomohou.

Projekt Jedu vodu s vratnými kelímky a snahou o celkovou větší čistotu kolem řeky i zdraví vodáků podpořily Lesy České republiky, které například poskytly pozemky na umístění mobilních WC, Povodí Vltavy, které mimo jiné umožnilo umístění informačních tabulí kolem toku, zvlášť u jezů a kempů. Přínosem byla spolupráce radnic v Rožmberku nad Vltavou, Větřní a v Boršově. Aktivní byl i přístup Českého červeného kříže, který proškolil zdravotní personál a umožnil tím zdravotnickou službu na zvlášť nebezpečných místech na řece. Pozitivně reagovali i majitelé či provozovatelé některých občerstvení či kempů a podíleli se na výdeji i odběru vratných kelímků. Organizátoři věří, že jejich počet postupně poroste.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace