Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vratné kelímky šetří Vltavu a můžou zachraňovat životy. Nejpopulárnější vodácký úsek řeky je po sezóně čistší než v minulosti, pomohly i mobilní toalety

09.11.2016
Vratné kelímky šetří Vltavu a můžou zachraňovat životy. Nejpopulárnější vodácký úsek řeky je po sezóně čistší než v minulosti, pomohly i mobilní toalety

Autor: jeduvodu.cz

Popisek: Vratné kelímky vodáky na Vltavě oslovily. Mnozí si je odvezli domů jako suvenýr

Nápad zavést v nejfrekventovanějším úseku vodácky nejpopulárnější české řeky vratné kelímky se osvědčil. Vltava byla díky projektu „Jedu vodu“ letos z velké části zbavena tradiční ekologické zátěže, kterou představuje odpad, zanechaný u řeky neukázněnými návštěvníky.

Navíc mohli letos návštěvníci na trase z Vyššího Brodu do Boršova využít také 25 nových mobilních toalet, jejichž provoz byl financován z této akce. O jejich čistotu se po celou sezonu staralo několik lidí z řad obtížně zaměstnatelných a zdravotně znevýhodněných. Přínosem bylo i nasazení záchranáře a vyškolených zdravotníků, kteří přímo u řeky ošetřili řadu drobných zranění, čímž mnohdy odpadl problém se zbytečným výjezdem záchranné služby.

„Společně s vodáky, obcemi a dalšími partnery se nám v rámci tohoto pilotního projektu povedlo významně snížit množství odpadků, které běžně končily v řece. Vltava je v hlavní letní sezóně návštěvníky velmi zatížena, takže naší hlavní filozofií je snaha vracet přírodě formou nových moderních služeb a investic alespoň část toho, co ji tato zátěž bere,“ uvedl jeden z autorů projektu Jedu vodu Martin Pavljuk.

Jeden z domovských přístavů projektu Jedu vodu

Jeden z domovských přístavů projektu Jedu vodu

Podle odhadů letos sjelo Vltavu přibližně 100 000 lidí, o rok dříve, v mimořádně silné sezóně, zhruba dvojnásobek. Podle propočtů spotřebuje tento počet lidí v rámci svého několikadenního pobytu jeden až dva miliony plastových nápojových kelímků. „Jen pro představu – milion kelímků, vložených do sebe, by dosáhl výšky osmi kilometrů, tedy tam, kde létají dopravní letadla,“ konstatoval Pavljuk.

O úspěšnosti projektu svědčí i fakt, že v rámci zářijového velkého čištění břehů Vltavy nebyl podle sdělení hlavního organizátora ani jeden z vratných kelímků v řece a jejím okolí nalezen. Lidé je tedy buď vrátili, případně si je odvezli jako suvenýr domů, což je pro Vltavu skvělá reklama. „Vodáci nabídku akceptovali a kelímky přijali za své. Máme propočítáno, že v průměru byl každý kelímek za sezonu využitý čtyřikrát, než si ho někdo odnesl domů,“ zdůraznil další z trojice partnerů Jedu vodu Martin Švarc.

Pomohla tomu nejen záloha 50 korun za kus, ale také soutěž, ve které už je známý i výherce hlavní ceny – luxusního zájezdu s lodní cestou po Středomoří pro dvě osoby. Kromě toho vodáci mohli díky vratným kelímkům v cíli své cesty vyhrát i další ceny, třeba trička nebo mikiny s logem Jedu vodu 2016.

Na stanovištích Jedu vodu bylo možné kelímky získat, vrátit a na místě byla k dispozici také zdravotnice

Na stanovištích Jedu vodu bylo možné kelímky získat, vrátit a na místě byla k dispozici také zdravotnice

Z prostředků za zálohu kelímků zaplatili organizátoři akce mobilní toalety mimo jiné i na jezu Herbertov, kde rovněž ze zdrojů Jedu vodu 'lovil' tonoucí z vody a následně je ošetřoval záchranář Martin Poschl. Všechna stanoviště měla také obsluhu, která mobilní WC uklízela. Část prostředků ze záloh šla na provoz v hlavního mycího centra v Českém Krumlově.

Na tyto aktivity vydali organizátoři celkem přibližně čtvrt milionu korun. „Co se týká vratných kelímků, nejsme uzavřeným spolkem. Přidat se k projektu Jedu vodu může každý podnikatel kolem řeky, jsme připraveni spolupracovat a každého vítáme,“ poznamenal Švarc. „My určitě budeme znovu investovat do většího pohodlí vodáků a lidí kolem řeky vůbec,“ dodal.

Na projektu se podílely Lesy České republiky a Povodí Vltavy. Spolupracovat mohly i radnice měst a obcí na trase. Někde starostové váhali, nejspíš čekali, jak vše dopadne. V Rožmberku, Boršově a ve Větřní měli pochopení a akci plně podpořili. O tom, že jsou vratné kelímky užitečné, se například přesvědčili i návštěvníci největší akce léta pořádané při příležitosti olympijských her v brazilském Riu – Rio Lipno. I tam byly vratné kelímky s klipem k dispozici.

Mycí linka vratných kelímků v Českém Krumlově

Mycí linka vratných kelímků v Českém Krumlově

Projekt financoval i zdravotní pomoc na kritických místech kolem řeky

Významným přínosem celé akce byla již zmiňovaná zdravotnická služba, která u jezů ošetřila řadu především drobných zranění. „Dobré bylo, že lidé nevolali kvůli menším úrazům sanitku jako dřív. Zbytečných výjezdů profesionálních záchranářů tak značně ubylo,“ připomněl další z členů týmu Jedu vodu Ing. Filip Hrdina. Za velký a přetrvávající problém označil rozbité sklo a PET lahve v řece.

Tým jedu vodu už proto přemýšlí o projektu vratných PET lahví, které se používají v zahraničí. Představa, že si vodáci například přelijí některé své nápoje ze skla do nerozbitných zálohovaných PET lahví a skleněné lahve ještě před startem na vodě odloží do připravených nádob, je lákavá. Může být dalším dílem seriálu o pomoci řece, kterou vodáci mají rádi, a které mnozí z nich i rádi pomohou.

Projekt Jedu vodu s vratnými kelímky a snahou o celkovou větší čistotu kolem řeky i zdraví vodáků podpořily Lesy České republiky, které například poskytly pozemky na umístění mobilních WC, Povodí Vltavy, které mimo jiné umožnilo umístění informačních tabulí kolem toku, zvlášť u jezů a kempů. Přínosem byla spolupráce radnic v Rožmberku nad Vltavou, Větřní a v Boršově. Aktivní byl i přístup Českého červeného kříže, který proškolil zdravotní personál a umožnil tím zdravotnickou službu na zvlášť nebezpečných místech na řece. Pozitivně reagovali i majitelé či provozovatelé některých občerstvení či kempů a podíleli se na výdeji i odběru vratných kelímků. Organizátoři věří, že jejich počet postupně poroste.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace