Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Premiéru v Česku měl gigathlon, další člen triatlonové rodiny. Závod, složený z pěti disciplín, se poprvé uskutečnil mimo Švýcarsko, kde vznikl

27.09.2016
Premiéru v Česku měl gigathlon, další člen triatlonové rodiny. Závod, složený z pěti disciplín, se poprvé uskutečnil mimo Švýcarsko, kde vznikl

Foto: JCCR

Popisek: Náročný mezinárodní závod na Lipně byl světovou premiérou mimo území Švýcarska

Využití prostředků z projektu Jižní Čechy olympijské bylo hodně pestré. Část nákladů z něj pokryli také pořadatelé prvního ročníku gigathlonu, který se uskutečnil začátkem září v okolí Lipenské přehrady. Mezinárodní závod byl světovou premiérou mimo území Švýcarska, kde vznikl. Představilo se 274 soutěžících z devíti zemí. Závodili v jednotlivcích, dvojicích a pětičlenných štafetách.

Premiéra gigathlonu měla centrum v okolí známé lipenské Maríny. Byl to hodně náročný dvoudenní podnik. V sobotu i v neděli se závodilo v plavání, na horském i silničním kole, v běhu a na kolečkových bruslích. Rozdíl mezi prvním a druhým dnem byl jen v tom, že se disciplíny střídaly v jiném pořadí a v neděli byly vzdálenosti na jiných tratích kratší.

„Vítězem závodu mužů se stal podle očekávání Švýcar Ramon Krebs, který zvítězil i v posledních dvou letech v nejprestižnějším závodu gigathlonu ve Švýcarsku,“ prozradila za pořadatele Klára Mejdřická, která rovněž ocenila mimořádný výkon sedmatřicetileté vítězky závodu žen Tiny Vliegen z Belgie. „Na Ramona Krebse Tina ztratila jen dvě hodiny a čtyřicet minut. Na druhou ženu v pořadí měla k dobru přes pět hodin,“ poznamenala Mejdřická.

gigathlon

Že to nebyl lehký závod, to ukazují délky tratí i převýšení v hornatém šumavském terénu. V sobotu se nejdřív jelo více než 22 kilometrů na in-line bruslích. Následovalo 82 kilometrů na silničním kole. Do kopce najeli všichni 1548 metrů. Plavání v Lipenském jezeře bylo dlouhé téměř tři kilometry. Z vody se znovu sedlo na kola, tentokrát horská. V terénu ujeli startující 47 kilometrů a nastoupali 1299 metrů. Na závěr běželi 21 kilometrů s převýšením 370 metrů.

V neděli byly disciplíny prohozené. Začínalo se plaváním (1,8 kilometru), pokračovalo na silničním kole (51 km), na in-line bruslích (12 km), na horském kole (18 km) a končilo se během (9,5 km).

gigathlon

„Snažili jsme se, aby nebyl závod zaměřen pouze na výkon. Na běžecké trase se běželo Stezkou v korunách stromů a dolů se sjíždělo po skluzavce. Na silničním kole projížděli závodníci historickým centrem Českého Krumlova, na horském kole probíhali i s kolem klášterem ve Vyšším Brodě, in-line bruslaři vyjížděli na in-line stezku podél Lipna za východu slunce a plavci byli odvezeni lodí na Králičí ostrov doprostřed Lipna, odkud plavali zpátky směr Marína,“ popsala organizátorka. „Prostředky z projektu Jižní Čechy olympijské jsme použili pro zajištění zázemí celého víkendu a byla to vítaná pomoc. Stejně si vážíme i pomoci seniorů při organizaci, kteří byli mezi osmdesáti dobrovolníky. Nejstaršímu bylo devadesát let,“ vysvětlila Mejdřická.

Gigathlon u Lipenské přehrady mezi jednotlivci zahájilo 29 mužů a tři ženy. Všichni museli zvládnout všech deset částí závodu, který celkem měřil 267,2 kilometru s celkovým převýšením 5143 metry. V každé z osmnácti dvojic musela být vždy alespoň jedna žena, která musela zvládnout nejméně dvě disciplíny každý den. Ve štafetách se představilo 36 pětičlenných týmů. Každý člen štafety absolvoval denně jeden úsek.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace