Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Premiéru v Česku měl gigathlon, další člen triatlonové rodiny. Závod, složený z pěti disciplín, se poprvé uskutečnil mimo Švýcarsko, kde vznikl

27.09.2016
Premiéru v Česku měl gigathlon, další člen triatlonové rodiny. Závod, složený z pěti disciplín, se poprvé uskutečnil mimo Švýcarsko, kde vznikl

Autor: JCCR

Popisek: Náročný mezinárodní závod na Lipně byl světovou premiérou mimo území Švýcarska

Využití prostředků z projektu Jižní Čechy olympijské bylo hodně pestré. Část nákladů z něj pokryli také pořadatelé prvního ročníku gigathlonu, který se uskutečnil začátkem září v okolí Lipenské přehrady. Mezinárodní závod byl světovou premiérou mimo území Švýcarska, kde vznikl. Představilo se 274 soutěžících z devíti zemí. Závodili v jednotlivcích, dvojicích a pětičlenných štafetách.

Premiéra gigathlonu měla centrum v okolí známé lipenské Maríny. Byl to hodně náročný dvoudenní podnik. V sobotu i v neděli se závodilo v plavání, na horském i silničním kole, v běhu a na kolečkových bruslích. Rozdíl mezi prvním a druhým dnem byl jen v tom, že se disciplíny střídaly v jiném pořadí a v neděli byly vzdálenosti na jiných tratích kratší.

„Vítězem závodu mužů se stal podle očekávání Švýcar Ramon Krebs, který zvítězil i v posledních dvou letech v nejprestižnějším závodu gigathlonu ve Švýcarsku,“ prozradila za pořadatele Klára Mejdřická, která rovněž ocenila mimořádný výkon sedmatřicetileté vítězky závodu žen Tiny Vliegen z Belgie. „Na Ramona Krebse Tina ztratila jen dvě hodiny a čtyřicet minut. Na druhou ženu v pořadí měla k dobru přes pět hodin,“ poznamenala Mejdřická.

gigathlon

Že to nebyl lehký závod, to ukazují délky tratí i převýšení v hornatém šumavském terénu. V sobotu se nejdřív jelo více než 22 kilometrů na in-line bruslích. Následovalo 82 kilometrů na silničním kole. Do kopce najeli všichni 1548 metrů. Plavání v Lipenském jezeře bylo dlouhé téměř tři kilometry. Z vody se znovu sedlo na kola, tentokrát horská. V terénu ujeli startující 47 kilometrů a nastoupali 1299 metrů. Na závěr běželi 21 kilometrů s převýšením 370 metrů.

V neděli byly disciplíny prohozené. Začínalo se plaváním (1,8 kilometru), pokračovalo na silničním kole (51 km), na in-line bruslích (12 km), na horském kole (18 km) a končilo se během (9,5 km).

gigathlon

„Snažili jsme se, aby nebyl závod zaměřen pouze na výkon. Na běžecké trase se běželo Stezkou v korunách stromů a dolů se sjíždělo po skluzavce. Na silničním kole projížděli závodníci historickým centrem Českého Krumlova, na horském kole probíhali i s kolem klášterem ve Vyšším Brodě, in-line bruslaři vyjížděli na in-line stezku podél Lipna za východu slunce a plavci byli odvezeni lodí na Králičí ostrov doprostřed Lipna, odkud plavali zpátky směr Marína,“ popsala organizátorka. „Prostředky z projektu Jižní Čechy olympijské jsme použili pro zajištění zázemí celého víkendu a byla to vítaná pomoc. Stejně si vážíme i pomoci seniorů při organizaci, kteří byli mezi osmdesáti dobrovolníky. Nejstaršímu bylo devadesát let,“ vysvětlila Mejdřická.

Gigathlon u Lipenské přehrady mezi jednotlivci zahájilo 29 mužů a tři ženy. Všichni museli zvládnout všech deset částí závodu, který celkem měřil 267,2 kilometru s celkovým převýšením 5143 metry. V každé z osmnácti dvojic musela být vždy alespoň jedna žena, která musela zvládnout nejméně dvě disciplíny každý den. Ve štafetách se představilo 36 pětičlenných týmů. Každý člen štafety absolvoval denně jeden úsek.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace