Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Vánoce 2017

Vánoce 2017

Co se děje v době adventní a vánoční v Česku

Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Sochy Adolfa Hitlera musely z kláštera pryč!

02.05.2013
Sochy Adolfa Hitlera musely z kláštera pryč!

Autor: archiv

Popisek: socha

Až do 3. listopadu měly být na nádvoří kláštera ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku vystaveny tři sochy ze soukromé sbírky Adolfa Hitlera. V areálu však nakonec byly k vidění jen dva dny. Kvůli negativním ohlasům lidí, kteří se přicházejí podívat na Zemskou výstavu, byly odstraněny. Teď se hledá místo, kde by sochy mohly být vystaveny.

„Samozřejmě, že jsme čekali, že to budou rozporuplné reakce na ty sochy, ale takovou vlnu odporu jsme nečekali,“ řekl kurátor výstavy a vyšebrodský historik Jiří Franc.

Odmítavé reakce přišly od českých návštěvníků

Lidé si podle něj stěžovali, že v klášteře stojí sochy, které patřily nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi. Autoři výstavy tím však chtěli ukázat, že za druhé světové války byl klášter zrušen a sloužil jako utajené skladiště nacisty uloupených uměleckých děl, jež měla být vystavena ve "Vůdcově muzeu" v Linci a v "Říšské pinakotéce" v Mnichově.

"Odmítavé reakce přišly od českých návštěvníků. Naopak kolegové z rakouské strany nás podporují v tom, abychom sochy umístili jinam. Říkají, že by se na hrůzy nacismu nemělo zapomínat," řekl Franc.

Sochy nemají politický podtext

Sochy stály od 50. let minulého století v parku u zámku Hluboká. Když se později, před pár lety zjistilo, že byly v majetku Hitlera, musela je Alšova Jihočeská galerie uklidit. Obávala se poničení, nebo aby se nestaly cílem neonacistů.

Tyto sochy však podle odborníků nemají žádný politický podtext, nic nezosobňují. Například Afrodita pochází už z počátku 20. století. A přestože byly v takzvané Hitlerově sbírce, je možné, že sám Hitler je ani nikdy neviděl.
Veslaře, Afroditu a Rozsévače pořadatelům Zemské výstavy zapůjčila Alšova galerie.

Na Zemské výstavě ve Vyšším Brodě je k vidění i světový unikát – tím je Závišův kříž, jeden z deseti nejcennějších relikviářů na světě, v němž je ukryt kus dřeva z Kristova kříže.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace