Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zimola: Chtěl jsem se přesvědčit o tom, za jak dlouho se dají zaktivizovat bezpečnostní složky státu tak, aby doslova obsadily hranici. Dopadlo to dobře

30.09.2015
Zimola: Chtěl jsem se přesvědčit o tom, za jak dlouho se dají zaktivizovat bezpečnostní složky státu tak, aby doslova obsadily hranici. Dopadlo to dobře

Foto: Jčk

Popisek: Jihočeský hejtman Jiří Zimola

Jihočeský hejtman Jiří Zimola se vyjádřil k dnešnímu cvičení složek policie a armády, které si vyzkoušely ochranu hranice pro případ zesílení migrační vlny, a to konkrétně v Dolním Dvořišti. Před pár dny "zkoušel" pro změnu jiné cvičení...

Nejvyšší představitel kraje ve svém prohlášení nejdříve zdůvodnil, proč se do cvičení vůbec pustil. „Chtěl jsem se přesvědčit o tom, za jak dlouho se dají zaktivizovat bezpečnostní složky státu tak, aby doslova obsadily česko-rakouskou hranici," uvedl.

 

A jeho pocit po akci? „Jsem rád, že to policisté i vojáci zvládli za nějakých šest sedm hodin. Ten, kdo sleduje situaci a vidí, jak se příliv utečenců nezastavuje,  jak zesiluje a jak je bezradné Německo, tak se nutně musí obávat, že migranti budou hledat i jiné cesty a nemusí být daleko doba, kdy si třeba vyberou jako hlavní migrační trasu Českou republiku, tedy i případně jižní Čechy," uvedl Jiří Zimola.

Ministrovi vnitra Milanu Chovancovi i ministrovi obrany Martinu Stropnickému proto dnes řekl, že bude v takovém případě požadovat ochranu bezpečnosti obyvatel Jihočeského kraje v tom, aby zesílili policejní i armádní ochranu hranic. „A těší mě, jak jsem dnes ostatně viděl, že takovouto případnou situaci dokážou zvládnout," podotkl hejtman.

Hejtman vyhlásil cvičnou evakuaci

Před týdnem hejtman vyhlašoval pro změnu cvičnou evakuaci obyvatel z lokalit zasažených únikem radioaktivních látek, a to v rámci cvičného řešení následků havárie I. bloku v Jaderné elektrárně Temelín (ETE).

Cvičení ZÓNA 2015 bylo již čtvrtým cvičením tohoto typu u nás (ZÓNA 2008, ZÓNA 2010 a ZÓNA 2013). Cvičení organizované z ústřední úrovně se zaměřuje na zajištění krizové připravenosti ústředních správních úřadů, orgánů územní samosprávy, základních a ostatních složek integrovaného záchranného systému (dále jen IZS) a dalších subjektů v případě vzniku havárie na některé z jaderných elektráren v České republice.

Foto: Cvičení Zóna 2015 (259.63 KB)

Zabezpečit přípravu a provedení samotného cvičení ZÓNA 2015 bylo uloženo ministru vnitra v součinnosti s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a ministrem obrany. Tématem cvičení byla činnost ústředních správních úřadů, správních úřadů Jihočeského kraje, složek IZS a dalších dotčených subjektů při řešení mimořádné události vzniklé v souvislosti se simulovanou havárií na Jaderné elektrárně Temelín (dále jen ČEZ ETE). Celkem se zúčastnilo více než tisíc lidí.

„Scénář událostí v Temelíně je záměrně zvolen tak, aby byl důvod pro aktivaci Integrovaného záchranného systému. To znamená, že simulujeme souběh mnoha selhání technologie, který vyústí v únik radioaktivních látek do okolí. V Temelíně děláme maximum proto, abychom to reálně nikdy nepotřebovali, nicméně i pro tyto případy je potřeba mít nastaven systém. A cvičení pak ověřují jeho funkčnost,“ uvedla Iva Kubáňová, ředitelka Bezpečnosti elektráren ČEZ.

Pro elektrárnu šlo letos už o šesté z devíti cvičení. I tentokrát bude situaci řešit havarijní štáb elektrárny. Zítra se docvičení zapojí mobilní monitorovací skupiny. Jejich posádky však budou pouze v pracovním oblečení. Aby nedošlo ke zbytečné panice, tak pracovníci své ochranné obleky nechají ve vozidlech. Procvičí si odběr vzorků nebo měření radioaktivity v dané oblasti.

Foto: Cvičení Zóna 2015. (130.34 KB)

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš