Zimola: Chtěl jsem se přesvědčit o tom, za jak dlouho se dají zaktivizovat bezpečnostní složky státu tak, aby doslova obsadily hranici. Dopadlo to dobře
30.09.2015
Foto: Jčk
Popisek: Jihočeský hejtman Jiří Zimola
Jihočeský hejtman Jiří Zimola se vyjádřil k dnešnímu cvičení složek policie a armády, které si vyzkoušely ochranu hranice pro případ zesílení migrační vlny, a to konkrétně v Dolním Dvořišti. Před pár dny "zkoušel" pro změnu jiné cvičení...
Nejvyšší představitel kraje ve svém prohlášení nejdříve zdůvodnil, proč se do cvičení vůbec pustil. „Chtěl jsem se přesvědčit o tom, za jak dlouho se dají zaktivizovat bezpečnostní složky státu tak, aby doslova obsadily česko-rakouskou hranici," uvedl.
A jeho pocit po akci? „Jsem rád, že to policisté i vojáci zvládli za nějakých šest sedm hodin. Ten, kdo sleduje situaci a vidí, jak se příliv utečenců nezastavuje, jak zesiluje a jak je bezradné Německo, tak se nutně musí obávat, že migranti budou hledat i jiné cesty a nemusí být daleko doba, kdy si třeba vyberou jako hlavní migrační trasu Českou republiku, tedy i případně jižní Čechy," uvedl Jiří Zimola.
Ministrovi vnitra Milanu Chovancovi i ministrovi obrany Martinu Stropnickému proto dnes řekl, že bude v takovém případě požadovat ochranu bezpečnosti obyvatel Jihočeského kraje v tom, aby zesílili policejní i armádní ochranu hranic. „A těší mě, jak jsem dnes ostatně viděl, že takovouto případnou situaci dokážou zvládnout," podotkl hejtman.

Hejtman vyhlásil cvičnou evakuaci
Před týdnem hejtman vyhlašoval pro změnu cvičnou evakuaci obyvatel z lokalit zasažených únikem radioaktivních látek, a to v rámci cvičného řešení následků havárie I. bloku v Jaderné elektrárně Temelín (ETE).
Cvičení ZÓNA 2015 bylo již čtvrtým cvičením tohoto typu u nás (ZÓNA 2008, ZÓNA 2010 a ZÓNA 2013). Cvičení organizované z ústřední úrovně se zaměřuje na zajištění krizové připravenosti ústředních správních úřadů, orgánů územní samosprávy, základních a ostatních složek integrovaného záchranného systému (dále jen IZS) a dalších subjektů v případě vzniku havárie na některé z jaderných elektráren v České republice.

Zabezpečit přípravu a provedení samotného cvičení ZÓNA 2015 bylo uloženo ministru vnitra v součinnosti s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a ministrem obrany. Tématem cvičení byla činnost ústředních správních úřadů, správních úřadů Jihočeského kraje, složek IZS a dalších dotčených subjektů při řešení mimořádné události vzniklé v souvislosti se simulovanou havárií na Jaderné elektrárně Temelín (dále jen ČEZ ETE). Celkem se zúčastnilo více než tisíc lidí.
„Scénář událostí v Temelíně je záměrně zvolen tak, aby byl důvod pro aktivaci Integrovaného záchranného systému. To znamená, že simulujeme souběh mnoha selhání technologie, který vyústí v únik radioaktivních látek do okolí. V Temelíně děláme maximum proto, abychom to reálně nikdy nepotřebovali, nicméně i pro tyto případy je potřeba mít nastaven systém. A cvičení pak ověřují jeho funkčnost,“ uvedla Iva Kubáňová, ředitelka Bezpečnosti elektráren ČEZ.
Pro elektrárnu šlo letos už o šesté z devíti cvičení. I tentokrát bude situaci řešit havarijní štáb elektrárny. Zítra se docvičení zapojí mobilní monitorovací skupiny. Jejich posádky však budou pouze v pracovním oblečení. Aby nedošlo ke zbytečné panice, tak pracovníci své ochranné obleky nechají ve vozidlech. Procvičí si odběr vzorků nebo měření radioaktivity v dané oblasti.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Lucie Bartoš