Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bojíme se uprchlíků, stěžují si lidé u rakouských hranic. Tak jsme se tam vypravili, podívat se na imigranty ve Freistadtu...

23.07.2015
Bojíme se uprchlíků, stěžují si lidé u rakouských hranic. Tak jsme se tam vypravili, podívat se na imigranty ve Freistadtu...

Foto: Youtube, repro

Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

REPORTÁŽ „Nemáme z toho dobrý pocit, bojíme se hlavně kvůli dětem.“ To vzkazují politikům někteří lidé, kteří bydlí nebo mají chaty a chalupy v městečkách a vesnicích poblíž česko-rakouských hranic. Strach mají z utečenců. Obyvatelé Dolního Dvořiště i Kaplice totiž mluví o tom, že skupinky migrantů viděli v obou městečkách. Policie ale tvrdí, že šlo zatím pouze o jeden případ, a to o ženu z Nigérie, která cestovala z Itálie a chytili ji v Kaplici. Místní lidé ale poukazují také na to, že jen kousek od hranic, na rakouské straně, žije už několik týdnů právě skupinka migrantů. A ptají se, hlídá je tam někdo?

Redakce se proto vypravila do malé vesničky kousek před Freistadtem přesvědčit se, zda tady skutečně najdou migranty ze Sýrie.

Migranti posedávají na zahradě, chtěli fotoaparát

„Nevím o tom, že by tady byli. Žije tady několik muslimských rodin, ale ty jsou tady už dlouho. Nepamatuji si, že by s nimi byly problémy,“ říká Linda Balaschová, která žije kousek od Freistadtu. „Ano, slyšel jsem, že jich několik bydlí v jednom domě kousek odtud směrem k českým hranicím. Tady jsem je ale nikdy nepotkal,“ říká její známý. 

Redakce vypravila přímo ke zmiňovanému domu. Nenápadná budova se světlou omítkou stojí hned u silnice. Část z ní je rozestavěná. Pracuje tam mladý muž, který rusky potvrzuje, že jde o dům, kde jsou nyní ubytovaní migranti.

Azylový dům nedaleko Freistadtu, kde nyní žijí imigranti ze Sýrie, foto: David Hora

Jeden muž tmavé pleti stojí na balkoně a telefonuje. Další posedávají z druhé strany domu na zahradě. Ve chvíli, kdy si všimnou, že kolem domu někdo chodí, vyběhnou a chtějí vědět, co se děje. Z jejich obličeje je znát zlost, ale i strach. Poté, co se dozvědí, že jde jen o reportáž, trochu se uklidní, chtějí ale vidět fotky ve fotoaparátu. Fotit se nechtějí.

Dokonce si významně prohlížejí SPZ auta a tvrdí, že si ji zapamatují. „Jsme ze Sýrie, teď bydlíme tady,“ snaží se lámanou němčinou vysvětlit jeden z poměrně zavalitých mužů. „Nechceme zpátky domů,“ pokračuje a stále sahá po fotoaparátu. „Česká republika? Nevíme. Tam nejdeme,“ tvrdí a tváří se, že o žádné České republice snad ani nikdy neslyšeli.

Scénka, která trvá několik minut, nikoho z posádek aut, které jezdí kolem, nezaujme. Nepřijede ani policie, která podle některých médií kolem domu často projíždí. Nakonec se podaří migranty ukonejšit a odjet. Ti sledují odjíždějící auto po celou dobu, než jim za zatáčkou zmizí z očí.

Mají zbytečný strach?

Podle jihočeských policejních mluvčích monitorují každý den policisté hlavní tahy u hranic, vlaky i autobusy. Starostka Dolního Dvořiště Helena Panská ale říká, že teď policii na hranicích neviděla. Policejní auto jsme neviděly na hranicích ani u hranic v Dolním Dvořišti po cestě do Rakouska a zpátky ani my. Podle některých lidí v obci ale tady policisté opravdu často stojí a mezi hraničními přechody zřejmě přejíždějí. „S námi vůbec nikdo nekomunikuje,“ říká starostka. 

V Dolním Dvořišti se mluví o tom, že údajně nedávno se skupinka imigrantů objevila v místním kasinu a ptali se, kde jsou. Ani o tom prý starostka ale žádné informace nemá. Říká se také, že větší skupinka údajných migrantů se vyskytla i v Kaplici, která je vzdálená několik kilometrů směrem do vnitrozemí. „To víte, že máme strach. Když sem budou chtít přijít, tak, myslím, těžko půjdou přes oficiální hraniční přechod. Nemám z toho dobrý pocit hlavně kvůli dětem. Nechci, aby teď chodily někam sami,“ říká žena z Kaplice, která nechce prozradit své jméno.

„Máme celou řadu oznámení od obyvatel, že se někde objevili utečenci. Většinou ale jde o turisty nebo o lidi, kteří tady žijí. Potvrzený je pouze případ jedné ženy, kterou jsme zajistili v Kaplici,“ uklidňuje obyvatele příhraničních měst mluvčí jihočeské policie Miroslav Doubek.

Bojíme se uprchlíků, naříkají lidé u hranic. Jeli jsme se za nimi podívat

Hranice v Dolním Dvořišti je volně průjezdná. Na policii jsme nenarazili ani cestou tam, ani zpátky

Dobrý pocit z utečenců ubytovaných v nedaleké rakouské obci nemají ani lidé ve Vyšším Brodě. „Já jsem tady žádného utečence ještě neviděl. Samozřejmě lidé celou tu situaci vnímají,“ říká starosta Milan Zálešák. „Vídávám tady více policejních hlídek,“ dodává.

David Hora

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš